Adófórum

Adózási és számviteli információk

Stornó számla - adómegállapítási időszaka

ÁFA

Stornó számla - adómegállapítási időszaka

HozzászólásSzerző: dorkavics » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 Szeretném kérni a segítségeteket egy sztornó számla kapcsán, mert nem tudom eldönteni, hogy melyik adómegállapítási időszakban kellene bevallanom. Az eset a következő:

kiállítottunk egy cégnek egy nagyösszegű számlát gépek értékesítéséről május havi teljesítéssel és mivel finanszírozási gondjai voltak, ezért felvette a kapcsolatot egy finanszírozó céggel és mostanra sikerült velük megállapodniuk. Mi is aláírtuk a szerződést a finanszírozó céggel és kiállítottuk neki (mármint a finanszírozónak) az új számlát július havi teljesítéssel, mivel ők most vették át átadás-átvételi jegyzőkönyv alapján a gépeket. Az eredeti cégtől visszakaptunk a régi számla első példányát és most kellene lesztornóznom. Véleményetek szerint melyik havi áfában kellene szerepeltetnem a sztornó számlát? Én az eredeti időszak önellenőrzése felé hajlok, mivel az eredeti számla minden példánya nálam van és a sztornó összes példánya is, de szeretném kikérni a Ti véleményeteket is.

 

Előre is köszönöm: Dorka 

dorkavics
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Stornó számla - adómegállapítási időszaka

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. júl. 15, 2010 4:55 pm

Szia!

Elég érdekes elgondolás, ugyanis stornó, vagy érvénytelenítő számla kiállítása abban az esetben lenne lehetséges, ha teljesítés mégsem történt. Ha most teszel meg nem történtté egy gazdasági eseményt, akkor azzal azt támasztod alá véleményem szerint, hogy májusban valótlan tartalommal állítottad ki a számlát.

Májusban kiállítottad, szerepel mind a vevő, mind pedig a te nyilvántartásodban.

Én a következőképpen oldanám meg:

Visszaveszem a gépet júliusban, magyarul visszaszámláz a partner, majd számlázom a finanszírozónak.

Egyébként megoldás lehetett volna egy engedményezés is. Te engedményezed a követelésed finanszírozóra (magyarul eladod a követelésed x összegért), és az eredeti vevő az engedményesnek fizet. Gondolom ez a megoldás nem merült fel, és lehet a finanszírozó sem lett volna ebben partner.

üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Stornó számla - adómegállapítási időszaka

HozzászólásSzerző: zspotorke » csüt. júl. 15, 2010 6:25 pm

Sziasztok!

Nelly! A vevő könyveiben nem szerepel(het) az eszköz, tekintettel arra, hogy visszaadta az erdeti példányt.

De  "izgalmas" az a dolog, amikor finanszírozási kérdés dönti el, hogy teljesült-e egy gazdasági esemény avagy sem.

Véleményem szerint a teljesítés ténye független attól, hogy a számlát a vevő ki tudja-e fizetni. Én nem vélek felfedezni ok-okozati kapcsolatot. Azt sem értem teljesen, hogy miért a finanszírózó cég lett a vevő, mert attól, hogy hitelre veszünk valamit még nem válik vevővé a finanszírozó  -max. jelzálogot jegyez be az adott eszközre. Feltételezem persze, hogy erre a kérdésre is van elfogadható magyarázat.

Egyébként elvileg igazad lenne mert akkor kellene a kézhezvétel időpontjában figyelembe venni az utólagos adócsökkentést, ha mindkét számla (eredeti és az érvénytelenítő is) a vevőnél lenne. Ami miatt ennek ellenére égsem védhető szerintem az elgondolásod, az az a tény, hogy a 2 számla nem azonos hónapban került kiállításra (ha jól értem) ezért nem rendelkeztél az adott időszakban az adókorrekcóra jogosító bizonylattal.

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Stornó számla - adómegállapítási időszaka

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. júl. 15, 2010 7:42 pm

"Véleményetek szerint melyik havi áfában kellene szerepeltetnem a sztornó számlát? Én az eredeti időszak önellenőrzése felé hajlok"

Tehát az eladónál könyvelve, a vevőnél nem május hónapban?

"kiállítottunk egy cégnek egy nagyösszegű számlát gépek értékesítéséről május havi teljesítéssel "

Ha eleve nem történt teljesítés, ki sem állíthatták volna a számlát, és nem 2 hónappal később vesszük észre, miután az áfát is bevallottuk.

A gépek kinek a könyveiben voltak nyilvántartva ebben az időben? Ki termelt vele, ki számolta el az écs-t?

Ha a vevő átvette a számlát és a gépeket, ezt könyvelnie is kellett. Teljesen szabálytalan ez a visszaküldözgetősdi.

Csak akkor lehet nálam az eredeti és sztornó számla minden példánya, ha kiállítás után sztornózom, el sem jut a vevőhöz az eredeti számla (kérdés: 2 hónapig miért nem küldöm meg a vevőnek?).

Mivel nem ez történt, szla telj. és kiállítás május, sztornó július, ez nehezen kivitelezhető.

A kérdés még mindig kérdés: volt-e egyáltalán teljesítés?

De mindenki úgy oldja meg ahogy jónak látja, én nem szoktam "visszafogadni" így a számlát, felőlem küldözgetheti, postafordultával visszakapja!

üdv:Nelly

Egy példa: fogyásjelentés alapján kiszámláztuk a könyveket márciusban, majd decemberben visszaküldi áthúzva, hogy sztornó, mert rosszul adminisztráltak. Ilyenkor az áfámmal mi legyen (havi)? Azt írom, indoknak, hogy nem tettem fel a szemüvegem, ezért véletlenül bevallottam? Eredeti számla vissza a st-val együtt, hogy ő hogy firkálta össze az már nem az én bajom.

Kézi szla esetén talán van manipulálási lehetőség (de ez nem sztornírozás) ugyanazon bevallási időszakon belül... De gépinél?

Én így látom!

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Stornó számla - adómegállapítási időszaka

HozzászólásSzerző: kisibolya » pén. júl. 16, 2010 5:14 am

Szia Dorka! Azt nem írod, hogy a finanszírozó cég a gépeket kitől vette át átadás-átvételi jkv. alapján? Ha attól a cégtől vette át, akinek ti eladtátok, akkor őneki kellett volna azt tovább-számlázni, és ti az egészből kimaradtok. Ez esetben a finanszírozó cég által fizetett összegből a ti számlátokat ki tudná egyenlíteni és nem kellett volna visszafogadni a számlát.

 Ha az átadás-átvételi jkv-ban ti vagytok az átadók, akkor ez csak mostani keltezéssel történhetett meg. Ebben az esetben az eredeti vevő felé elkészített számlát nem visszafogadni, hanem a mostani keltezéssel stornózni és a finanszírozó cég felé az átadás-átvételi jkv. keltezésének megfelelő dátummal új számlát kiállítani. Üdv. Ibolya

kisibolya
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Stornó számla - adómegállapítási időszaka

HozzászólásSzerző: dorkavics » pén. júl. 16, 2010 6:27 am

Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat, nagyon sokszínű érvelést kaptam :-) Sajna még mindig nem tudom eldönteni a dolgot, ezért inkább kibővíteném a fent leírtakat azzal, hogy nem ennyire egyszerű a dolog. Közbeszerzési eljárás során történt a gépértékesítés és utóbb derült ki, hogy a pályázatot kiíró cég nem rendelkezik fedezettel (persze törvénytelenül). A teljesítés megtörtént, de a számlázás feltételei májusban teljesültek, ezért lett akkor számlázva. Most szereztek finanszírozót, akitől lízingelik a gépeket, tehát eddig a gépek senkinek a nyilvántartásában nem szerepeltek. A lízing cég tegnap vette át a gépeket és készült el a szerződés, ezért kell kiállítani a számlát júliusra. Az eredeti számlát nem könyvelte le a pályázatot kiíró, így kaptuk vissza minden példányát és persze ezért a sztornót sem szerepeltetik a nyilvántartásukban. Tudom, hogy több ponton sérülnek a számla kiállítási és befogadási szabályok, de közbeszerzési eljárás során fütyülnek az előírásokra és ha ez nekünk így nem jó, akkor nem fizetnek. Szóval nem volt más választás. Az áfa már be van fizetve, úgyhogy inkább elvi kérdés és némi pótlék kockázata van...

A kommenteket előre is köszönöm: Dorka 

dorkavics
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Stornó számla - adómegállapítási időszaka

HozzászólásSzerző: kisibolya » pén. júl. 16, 2010 10:17 am

Szia Dorka! Ezt olyan szépen leírtad ide, hogy akár kinyomtathatod és hozzáfűzöd a stornó-számládhoz annak érdekében, hogy akár 5 év múlva is tiszta, világos képed legyen. Legfeljebb még beleírod az eredeti számlaszámot, keltet is, és akárki akármikor ellenőrzi érti, hogy miről van szó. De: a stornó számládat nem tudod visszamenőleges dátummal kiállítani, ezért az APEH a korábbi bevallást önellenőrizni nem engedi, csak a stornó-számla kiállítás dátumának megfelelő bevallásba beletenni. A bevallás 29-es, vagy 31 sorába /nézd meg a kitöltési útmutatót/. Kb. 2 évvel korábban én is megpróbáltam a 800 eFt ÁFÁ-t így visszahozni, márcsak azért is, mert az ügyfél azzal az összeggel még lógott az APEH felé. És ettől kezdve szerintem nincs más dolgod, mint a saját válaszodat elfogadni és megcsinálni a bevallást. Üdv. Margó
kisibolya
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Stornó számla - adómegállapítási időszaka

HozzászólásSzerző: palmika » pén. júl. 16, 2010 5:21 pm

Szisztok,

Én inkább afelé hajlok, hohy két ügyletről van szó. Az 1. : a vevő megrendelte, de nem tudta finanszírozni, ergo az ügylet meghiúsult, az árú az eladónál marad, a számla eredeti dátummal stornózandó.(és a stornó indokaként le lehet írni feljegyzésbe amit az 5. hozzáoszlásban leírtál)

2. ügylet: a vevő a lízing cég ( helyesen, hisz  ő a tulaj, a lízingbe vevő csak üzembentertó) így kiállítom az új számlát. ( itt nekem nincs közöm ahhoz, hogy kinek adja lízingbe)

Probáljunk meg elvonatkoztani attól, hogy a vevő a sor végén ugyanaz a személy, és csak az eszköz mozgását figyelni.

szerintem

Üdv: palmika

 

palmika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég

cron