Adófórum

Adózási és számviteli információk

ÁFA területi hatályon kívül - de ott mentes

ÁFA

ÁFA területi hatályon kívül - de ott mentes

HozzászólásSzerző: wiki2 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Fórumozók,

Röviden felvázolom kérdésem hátterét: Egy magyar vállalkozó egy olasz egyetemnek nyújt informatikai szolgáltatást. A vállalkozó a számlán nem tüntet fel ÁFÁ-t, de feltünteti, hogy  "Áfa-tv. területi hatályán kívüli szolgáltatás". A 1086-os, és a 10A60-as bevallásban szerepelteti a szolgáltatás ellenértékét.

Az olasz egyetem a szolgáltatásért egy EUs kutatási projekt keretében kapott támogatásból fizet. Az olasz egyetem kiadott a vállalkozónak egy nyilatkozatott, miszerint Olaszországban, az olasz törvények szerint EUs kutatási projekt esetében, ez a tevékenység ÁFA mentes. Kéri, hogy a vállalkozó írja rá a számlára a következőt: "The entire amount for the service provided is applicable for VAT exemption under Art. 72 paragraph 3, point 3) of D.P.R 633/72", azaz a a szolgáltatás ÁFA mentes, a 633/72-es olasz törvény szerint.

Lehet-e ilyet ráírni a számlára az egyetem nyilatkozata alapján?

Az egyetem nyilatkozata ellenére, a 1086-os és 10A60-s bevallásban ugyanúgy fel kell tüntetni ezt az ügyletet?

Előre is köszönöm,

F. 

wiki2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

ÁFA területi hatályon kívül - de ott mentes

HozzászólásSzerző: validitas » pén. jún. 18, 2010 9:33 am

Szia!

Szerintem nem írhatod rá, csak a területi hatályán kívülit, mert a magyar vállalkozóra a magyar Áfa-tv. vonatkozik. Az egyetem meg eldönti, hogy keletkezett-e fizetendő áfája a szolgáltatás igénybevétele miatt.

De célszerű lenne ezt az APEH-től megkérdezni, írásban. Annak most nem néztem utána (fejből meg nem tudom), hogy az informatikai szolgáltatásoknak hol is van a teljesítési helye, érdemes ellenőrizni, hogy valóban nem belföld-e.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

ÁFA területi hatályon kívül - de ott mentes

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » pén. jún. 18, 2010 9:57 am

Szia, elvileg a számlára lehet olyan adatot írni, ami a felek megállapodása miatt kerül rá.

A kitöltési útmutatóból: 1. A) Az általános forgalmiadó-alanynak nyilatkoznia kell: (...) e) az Európai Közösség más tagállamában adószámmal rendelkező adóalany vagy adószámmal rendelkező általános forgalmiadó-alanynak nem minősülő jogi személy részére teljesített, az általános forgalmi adóról szóló törvény 37. §-ának hatálya alá eső azon szolgáltatásnyújtásról, amely adóköteles a teljesítési hely szerinti tagállamban, és amely után az igénybevevő az adófizetésre kötelezett;

Ami engem gondolkodóba ejt, az a kitétel a 10A60-as útmutatójában, hogy akkor kell kitölteni, ha a szolgáltatás a másik Közösségi tagállamban adóköteles. Most tehát kérdés, hogy az idézet olasz tv-hely jelenti-e azt a magyar áfabevallás értelmezésében, hogy "adómentes" és így be sem kell tenni... 

Én is írnék a Hivatalnak...

Üdv: Anikó

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ÁFA területi hatályon kívül - de ott mentes

HozzászólásSzerző: tucsok35 » pén. jún. 18, 2010 3:21 pm

Hello!

Szerintem is ráírhatod - de természetesen azzal együtt, hogy a magyar áfa szerint területi hatályon kívüli szolgáltatás!

Az áfa tv csak annyit ír elő, hogy az áfa mentesség okát fel kell tüntetni. Azt nem írja elő hogy nem szerepeltethetsz rajta más megjegyzést. Ha a partner azt kéri hogy az áfamentesség olasz jogszabályi rendelkezését is írd rá - tedd meg - DE ugye az, hogy ez Olaszországban valóban mentes e - már az ő felelősségük megítélni.

 

tucsok35
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

ÁFA területi hatályon kívül - de ott mentes

HozzászólásSzerző: radio100jozsi » hétf. jún. 21, 2010 10:58 am

A 1086-os bevallást most nem értem, mert azt csak olyan nem ÁFA alanyok adják be, akik olyan ügyleteket folytatnak, mely után adófizetési kötelezettségük van (Alanyi mentes, EVA-s), azaz akiknek alapból nincs is 1065-ös bevallási kötelezettségük.

Tehát ha normál ÁFA-s a vállalkozó, akkor az ilyen Olaszországban letelepedett adózónak nyújtott informatikai szolgáltatás az Áfa tv. 37. § (1) bekezdése alá tartozik, azaz területi hatályon kívüli, és a 1065-ös bevallás 88. sorában a 10A60-as bevallás 03-as lapján kell szerepeltetni, utóbbi esetben az Olasz partner közösségi adószámával.

A számlának kötelező adattartalma van, amin felül természetesen további adatokat fel lehet tüntetni, így semmi akadálya annak, hogy a kért szöveget is ráírjátok.

 

radio100jozsi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég