Adófórum

Adózási és számviteli információk

Állatútlevél ÁFÁ-ja

ÁFA

Állatútlevél ÁFÁ-ja

HozzászólásSzerző: szedlacsek » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Adott a következő szitú:

Egy állatorvos az ügyfeleinek intézi a marhaútlevél kiváltását a Mg. Szakigazgatási Hivatalnál.   A számlát a saját vállalkozása nevére kapja a Szakig. Hiv.-tól. ÁFA körön kívüli tev. az ÁFA tv. 7. §-a alapján jelzéssel ÁFA-mentesen.

Ő hogyan számlázza tovább az ügyfélnek? ÁFÁ-san vagy mentesen?

Nem találok rá egyértelmű passzust az ÁFA-tv-ben...

 

 

 

szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Állatútlevél ÁFÁ-ja

HozzászólásSzerző: Napraforgó » hétf. jún. 14, 2010 2:41 pm

Szia! Szerintem Áfa mentesen...... valahol egyszer találtam rá magyarázatot, megpróbálom megkeresni.
Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Állatútlevél ÁFÁ-ja

HozzászólásSzerző: tevike » hétf. jún. 14, 2010 5:49 pm

Szerintem, az állatorvos részéről továbbszámlázott szolgáltatás. Mivel az illeték ÁFA körön kívüli, így az általa továbbszámlázott szolgáltatás is  ÁFA körön kívüli.  Bocs a pontosításért, de ez nem ÁFA mentes, hanem ÁFA körön kívüli tétel.
tevike
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Állatútlevél ÁFÁ-ja

HozzászólásSzerző: zspotorke » hétf. jún. 14, 2010 6:46 pm

Az általános forgalmi adó rendszerében a főtevékenység adójogi megítélését osztja az ahhoz járulékosan kapcsoló mellékszolgáltatás. Jellemzően járulékos költségnek tekinthetők azok a szolgáltatások, melyek elősegítik, illetve kiegészítik a főtevékenység megvalósulását. E tevékenységek többnyire a főtevékenység vállalásának és megvalósulásának következményeként szokásosan előforduló szolgáltatások és a főszolgáltatás/értékesítés adóalapjába épülnek be. Ezért a mellékszolgáltatásra, a főszolgáltatásra/értékesítésre irányadó adómértéket kell alkalmazni. Tehát ha az orvos komplett szolgáltátást végez (klf. vizsgálatok, chip  beültetés, stb. szükséges iratok kiállítása) és annak része ez útlevél, akkor szerintem azt ÁFA mértéket kell alkalmazni ami a főtevékenység ÁFA mértéke.

Ha csak ügyintéz, akkor pedig felfogható közvetített szolgáltatásként és ily módon a hivatal által alkalmazott megítélés alá tartozik.

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Állatútlevél ÁFÁ-ja

HozzászólásSzerző: Bakosné » hétf. jún. 14, 2010 7:20 pm

Zsuzsával értek egyet.

Márti

Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Állatútlevél ÁFÁ-ja

HozzászólásSzerző: tevike » hétf. jún. 14, 2010 8:10 pm

SziaZsuzsa!

A kérdésből nem derült ki, hogy egy komplett szolgáltatás keretében intézi az útlevél kiváltását. Lehet, hogy ezt csak magában csinálja. Szerintem, kérhetne számlát a megbízója nevére (pl. ügyvédi gyakorlat) és akkor nincs ilyen probléma.

tevike
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Állatútlevél ÁFÁ-ja

HozzászólásSzerző: zspotorke » hétf. jún. 14, 2010 8:37 pm

Egyetértek Tevike! Valóban nem derül ki, ezért is írtam le a két -szerintem lehetséges- alternatívát. Igen azt is megtehetné, hogy az ügyfelei nevére kéri a számlát, de gondolom erre is van magyarázat, hogy miért nem teszi ezt. Pl: csak orvos tud kezdeményezni ilyen folyamatot, stb.
zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Állatútlevél ÁFÁ-ja

HozzászólásSzerző: Napraforgó » hétf. jún. 14, 2010 9:05 pm

Sziasztok!

Vszínű vagy inkább biztosan igazatok van, és én is értem, hogy alapállásként „ a főszolgáltatás Áfá-jához  hasonul a kapcsolódó szolgáltatás Áfá-ja” .

De találkoztam már kivétellel…. Arra gondoltam,  mivel a közhatalmi tev. „Áfa körön kívüli”,  a továbbterhelésnél is megőrzi ezt az. De nem tudom alátámasztani.

 

Mi például  havonta kapunk milliós nagyságrendű „bónus” terhelést nem csak egyenesben a multiktól, hanem partnercégtől is, aki másfajta árujával együtt a mi árunkat is belistázta a multinál, és az erre eső bónust továbbterheli ránk  (Áfa mentesen).

Hasonló az eset a kötbért  továbbterheléssel is.

 

Találtam 3 hasonló esettel kapcsolatos állásfoglalást:

1./

 2005/75. Adózási kérdés közhatalmi tevékenységet végzett szakhatósági engedélyezési eljárás díjának továbbítása [az általános forgalmi adóról szóló 1992. évi LXXIV. törvény (a továbbiakban: Áfa törvény) 8. § (4) bekezdés]

A tervezési szolgáltatást nyújtó adóalany arra vállal kötelezettséget, hogy megrendelői részére nemcsak a terveket készíti el, hanem beszerzi a tervekhez szükséges szakhatósági engedélyeket is. A tervezési szolgáltatást végző adóalany az Áfa törvény 8. § (4) bek. szerinti közvetített szolgáltatásként kívánná - áfa nélkül - továbbszámlázni (a szerződés összegében nem szereplő) hatósági eljárási folyamatok - saját névre szóló - szakhatósági engedélyeinek díját. Tekintve, hogy a szolgáltatást nyújtó engedélyező hatóság az Áfa törvény 4/A. §-a szerint nem minősül adóalanynak, a közvetítőre áfát nem terhel. A fent említett szolgáltatás azonban az Áfa törvény 22. § (3) bekezdésének b) pontja alapján járulékosan kapcsolódik az adózó által nyújtott főszolgáltatáshoz, így osztja annak adóügyi sorsát. Következésképpen az adózónak a főszolgáltatás - jelen esetben a tervezési szolgáltatás - adómértékével kell azt továbbszámláznia megbízójának: 25% áfa felszámításával. (PM Forgalmi adók, vám és jövedéki főcsoport 1233/1/2005. - APEH Adójogi főosztály 8931696396; AEÉ 2005/11.)

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Állatútlevél ÁFÁ-ja

HozzászólásSzerző: Napraforgó » hétf. jún. 14, 2010 9:15 pm

 2./ 

Két lízingcég (melyekkel kapcs-ban állunk) áfásan számlázta tovább az adót hivatkozva az ÁFA 70.§. 1 bekezdés a) pontjára, mely szerint beletartozik az adóalapba...de a számlán külön tételként szerepeltetik, az egyik költségátterhelésként, a másik gépjárműadó cimszóval.
A jó benne az, hogy én meg nem vonhatom le az ÁFA-t...


Válasz (Kiss-Tóth Adótanácsadó Iroda) – 2009-03-12 17:06:27
Lízing esetében a gépjárműadót rendszerint a lízingbevevő fizeti (mi még nem találkoztunk ellenkező esettel). Amennyiben mégis a lizingbeadó fizeti meg, és önálló, külön tételként továbbszámlázza azt a lízingbevevő részére, akkor ahhoz a továbbszámlázáshoz ÁFA nem kötődhet.
Ettől eltérő esetben, ha például gépkocsibérletről van szó, akkor kétféle megoldás lehetséges: amennyiben a bérbeadó a gépjárműadót beépíti a bérleti díjba, és csak az így képzett bérleti díjat (SZJ 71.10) számlázza, akkor jogosan kötődik a bérleti díjhoz az ÁFA, de amennyiben a bérleti díj összege havonta azonos nagyságú, és ezen felül kerül időszakonként, külön tételként a gépjárműadó továbbszámlázásra a bérbevevő felé, akkor ez a külön tétel nem ÁFA-s!
A hangsúly azon van, hogy beépített és bérleti díjként számlázott (ÁFA-s!), vagy különálló, és továbbszámlázott (Nem ÁFA-s!) tételről beszélünk!
Az ÁFA csak tehergépkocsi esetében vonható le!

 

3./

A gépjárművek környezetvédelmi felülvizsgálatának áfarendszerbeli megítélése2009.06.11. [az áfatörvény 7. §-ához és 71. § (1) bekezdés c) pontjához]A bizonylatolás során ugyanakkor lehetőség van arra, hogy a beszedett teljes összeget nem a hatóság nevében, hanem a vállalkozás a saját neve alatt kibocsátott bizonylaton szerepeltesse úgy, hogy a hatóságot megillető díjrészletet az áfatörvény 71. § (1) bekezdés c) pontja szerinti, más nevében és javára beszedett pénzösszegként (áfa nélkül) számlázza a megrendelő felé. Ez azt jelenti, hogy a vállalkozásnak a tulajdonképpeni mérésekért fizetendő díjrészletet mint 20 százalékos adómérték alá tartozó szolgáltatás ellenértékét, a további díjrészletet pedig áfa nélkül, elszámolási kötelezettség alapján a hatóság javára beszedett összegként kell feltüntetnie az ügyfelei felé saját nevében kibocsátott számlán. Olyan eset is előfordulhat, amikor a környezetvédelmi felülvizsgálatot közvetlenül más olyan vállalkozás látja el, amely a hatósággal megállapodást kötött, és az az adóalany, akitől a gépjármű tulajdonosa/üzembentartója a környezetvédelmi felülvizsgálat lebonyolítását megrendeli, pusztán egyéb közreműködő. Ilyen eset lehet, ha az adóalanynál valamilyen a felülvizsgálathoz szükséges infrastruktúra (pl. internet) átmenetileg nem működik, és ezért ő átmenetileg egy másik erre feljogosított vállalkozással végezteti el a környezetvédelmi felülvizsgálatot. Ebben az esetben annál a vállalkozásánál, amelyik csak „közvetíti” a környezetvédelmi felülvizsgálatot, a felülvizsgálat teljes díjtétele az áfatörvény 71. § (1) bekezdés c) pontja szerinti elszámolási kötelezettséggel beszedett olyan pénzösszeg, amelyet a vállalkozásnak a környezetvédelmi felülvizsgálatot ténylegesen elvégző másik vállalkozás felé kell megfizetnie, ami azt jelenti, hogy ilyen esetben a vállalkozás által a gépjármű tulajdonosától/üzembentartójától beszedett teljes összeg általános forgalmi adót nem tartalmazhat, feltéve, hogy a gépjármű tulajdonosának/üzembentartójának az adott esetben csak a Díjrendeletben meghatározott összeget kell megfizetnie. Természetesen abban az esetben, ha a másik vállalkozás által bonyolított felülvizsgálaton túl a vállalkozás a gépjárművön saját nevében pl. javítási szolgáltatást végez, vagy pedig, ha a gépjármű tulajdonosától/üzembentartójától annak okán, hogy a vállalkozás a vizsgálat más vállalkozásnál történő lebonyolítását vállalta, közreműködési díjat szed, akkor e tekintetben áfa hatálya alá tartozó ügyletet teljesít a gépjármű tulajdonosa/üzembentartója felé, így az ezen szolgáltatások ellenértékét 20 százalékos áfával terhelten kell számláznia a megrendelő felé. 

 

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Állatútlevél ÁFÁ-ja

HozzászólásSzerző: Nyerkiné » szer. jún. 16, 2010 5:51 am

Nálam az egyik cégemnél egy MSZH által kijelölt állatorvos végzi ezt a tevékenységet. A kiállított számla a Főv.és Pm-i Mszh számlája és ő mint hatósági állatorvos pecsételi le és írja alá. Természetesen áfa nélkül. A számlán szerepel, hogy a szolgáltatás az 1992. évi LXXIV tv. 4/A §-a értelmében áfa-körön kívüli tevékenység.  Nézd meg ezt a törvényt, hátha ez jó neked is.

Györgyi

Nyerkiné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Következő

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég