Adófórum

Adózási és számviteli információk

Tehergépjármű eladása magánszemély által

ÁFA

Tehergépjármű eladása magánszemély által

HozzászólásSzerző: haywood » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Amennyiben magánszemélyként a birtokomban van egy tehergépjármű és el szeretném adni azt egy cégnek, akkor ennek milyen adózási és egyéb bürokratikus vonzata van? A tehergépjárművet árverés útján vettem, tehát a vételkor nem kaptam ÁFÁ-s számlát, csak az árverési jegyzőkönyvet, benne a vételárral.

Személyautónál egyértelmű a dolog, adásvételi szerződést kötünk, aztán ha szereztem jövedelmet az eladás során, akkor annak a 25%-át be kell fizetni az adóbevalláskor (mint ingóság eladásából származó jövedelem).

Viszont tehergépjárműveket ÁFÁ-val terhelten szoktak (?) eladni, legalábbis általában így hirdetik. Szóval nem tudom, hogy ez mivel jár eladói és vevői oldalról, egyáltalán lehetséges-e? A vevő el tudja számolni, ha nem kap számlát, csak egy adásvételit? Nekem van valami plusz kötelezettségem, vagy csak a 25%-os adót kell befizetnem az esetlegesen keletkezett jövedelem után?
Elnézést, ha nem szabatos a megfogalmazás, nem vagyok szakértő, de próbáltam érthetőségre törekedni. Köszi,

 haywood

haywood
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Tehergépjármű eladása magánszemély által

HozzászólásSzerző: emzéperix » pén. ápr. 23, 2010 5:49 am

Szia!

Ha Te mint magánszemély vetted a tgk-t, és azzal kapcsolatban SEMMILYEN KÖLTSÉGET nem számoltál el a vállalkozásban, és a forgalmi engedély is a saját nevedre van kiállítva, akkor most értékesítheted a tgk-t magánszemélyként adásvételi szerződéssel. Az adásvételi szerződésbe beírjátok az eladási árat. Így megállapítható, hogy származott- e jövedelmed. Amennyiben igen, akkor megfizeted az ingóság értékesítéséből származó jövedelem után az adót az 53-as bevallásban bevallod mint magánszemély.

Az adásvételi szerződés alapján a vevő el tudja számolni a költségei között.

emzéperix
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Tehergépjármű eladása magánszemély által

HozzászólásSzerző: Napraforgó » pén. ápr. 23, 2010 5:49 am

Szia! Talán az alábbi táblázat segít.Véleményem szerint elég az adásvételi. Üdv. 

Személygépkocsi-értékesítések számlázása:

A vevő vásárláskori státusza

 

A korábbi eladó státusza

 

Korábbi adásvétel bizonylata

 

Jelenlegi számlázás

 

Áfa-alany

 

Áfa-alany, aki áthárította az áfát, de az a 124. § miatt nem volt levonható

 

Számla kötelező

 

Adómentes értékesítés a 87. § b) pontja szerint

 

Áfa-alany

 

Magánszemély, nem adóalany szervezet, adómentes értékesítés a 87. § b) pont szerint, árrés értékesítő

 

Adásvételi szerveződés magánszemély esetén, minden más esetben kell a számla, de azon áfa nincs áthárítva

 

Adóköteles értékesítés, az eladási ár az áfát tartalmazza

 

Eva-alany

 

Bármilyen

 

Számla, vagy adásvételi szerződés, a számlában az áfa át volt hárítva, vagy nem (az eladó státuszától függően)

 

Adóköteles értékesítés, az eladási ár az áfát tartalmazza

 

Áfa alanyi mentes

 

Áfa-alany, aki
áthárított rá áfát

 

Számla kötelező

 

Adómentes értékesítés, a törvény 87. § b) pontja szerint

 

Áfa alanyi mentes

 

Magánszemély, nem adóalany szervezet, árrés szerinti értékesítő

 

Adásvételi szerveződés magánszemély esetén, minden más esetben kell a számla, de azon áfa nincs áthárítva

 

Adóköteles értékesítés, az eladási ár az áfát tartalmazza

 

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Tehergépjármű eladása magánszemély által

HozzászólásSzerző: emzéperix » pén. ápr. 23, 2010 5:53 am

A kérdező tgk-t kérdezett, de biztos segít neki ez is. Abban egyezünk, hogy elég az adásvételi.
emzéperix
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Tehergépjármű eladása magánszemély által

HozzászólásSzerző: haywood » pén. ápr. 23, 2010 6:53 am

Köszönöm a gyors választ!

haywood
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Tehergépjármű eladása magánszemély által

HozzászólásSzerző: haywood » pén. ápr. 23, 2010 7:27 am

Sziasztok!

Még egy kérdés jutott eszembe közben: Ha a fenti tevékenységet (árverési vétel, majd eladás drágábban) direkt jövedelemszerzés céljából csinálom, akár többször is egymás után, akkor ez üzletszerű tevékenységnek számít jogilag? Amit ezzel kapcsolatban találtam:

58.§:

(8) Nem alkalmazhatók az (1)-(7) bekezdés rendelkezései akkor, ha az ingó vagyontárgy átruházása üzletszerűen történik. Ekkor - kivéve, ha a magánszemély a bevételt egyéni vállalkozói tevékenysége keretében szerzi meg - az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. E rendelkezés alkalmazásában üzletszerű az átruházás, ha ellenérték fejében történik, és az ügylettel kapcsolatban a magánszemélynek az általános forgalmi adó szabályszerűen bejelentkezett alanyaként adólevonási joga megnyílik.

Józan paraszti ésszel üzletszerűnek gondolom a dolgot, viszont ez a rész:"az ügylettel kapcsolatban a magánszemélynek az általános forgalmi adó szabályszerűen bejelentkezett alanyaként adólevonási joga megnyílik." nem igaz, illetve nem is tudom, hogy mit jelent pontosan.

haywood
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Tehergépjármű eladása magánszemély által

HozzászólásSzerző: emzéperix » pén. ápr. 23, 2010 7:55 am

Egy alkalommal történő esemény során még nem számít üzletszerű tevékenységnek.

Megvette azért, mert jónak találta, de később kiderült, hogy mégsem vált be, ezért eladta. Az esetlegesen keletkezett jövedelme után megfizette az adót.

Az más kérdés, ha ezt rendszeresen üzletszerűen ismétli, több alkalommal, de az eredeti kérdésedből nem ez derült ki számomra.

 

emzéperix
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Tehergépjármű eladása magánszemély által

HozzászólásSzerző: haywood » pén. ápr. 23, 2010 8:04 am

Igen, mert az első kérdésnél ez az oldala a problémának fel sem merült bennem. :) Jelenleg még nem áll fenn az üzletszerűség, de a jövőben lehet ilyen is. Eredetileg úgy gondoltam, hogy mivel magánszemély az eladó, ezért adózás szempontjából a 58.§ 1-7 pontjai a mérvadóak, de a fórum böngészése során elbizonytalanodtam, hogy az APEH másképp gondolja majd. Viszont a 8-as pont idézett része ettől függetlenül nem passzol az esethez.
Tegyem fel a kérdést a fórum szja témakörében új kérdésként?
haywood
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Tehergépjármű eladása magánszemély által

HozzászólásSzerző: emzéperix » pén. ápr. 23, 2010 8:34 am

Oké, inkább tedd fel a kérdésedet, ez már meghaladja a képességeimet. Nálam sokkal tapasztaltabbak biztosan fognak hasznos, jó tanácsot adni.

Elnézést.

emzéperix
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Tehergépjármű eladása magánszemély által

HozzászólásSzerző: haywood » pén. ápr. 23, 2010 8:38 am

Semmi probléma, köszi a segítséget.
haywood
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég