Adófórum

Adózási és számviteli információk

1065 és 10A60 közösségi kapott előleg

ÁFA

1065 és 10A60 közösségi kapott előleg

HozzászólásSzerző: mazsi5 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!  Időhiányában a segítségeteket kérném közösségi termékértékesítés és ennek kapcsán kapott előleg  ÁFA bevallás éa 10A60 tekintetében, miként szerepltetnétek a bevallásban:

Negyedéves ÁFA bevalló, k 10A60 tekintetében is negyedéves..

2009.IV.n.évében kapott két közösségi adóalanytól előleget  egyiktől 1000 EUR-t, a másiktól 500 EURT., ez az előleg maradt előlegként 2009.dec.31-én is.

2010 I.n. évében az egyik 1000 EUR előleg a téyleges teljesítés miatt "beszámításra került, úgy, hogy egyébként maga az értékesítés is 1000 eUR volt, tehát "ÁFA alapot tekintve "  a "teljesítésről szóló számlát nézve ez Nulla .

A másik előleg még mindig nem ment tényleges teljesítésbe.

A 10A60-nál, ha  jól vettem ki, akkor az előleg nem szerepeltethető benne.. viszont volt tényleges közösségi termékértékesítés, de az meg a 1065-ön az előleg beszámítás miatt nulla..  (feltéve, hogy az előleg is a 02-es soron vallandó)

Mielőtt belebonyolódnék a problémámba, abban kérném a segítségeteket: hogy Ti milyen sorokon valljátok a közösségi termékértékesítésre, vagy akár az export ért-re kapott előleget, aztán a teljesülésbe ment végszámla-előleg összeget. Ha a közösségi értékesítés pont annyi, mint amennyi az előleg volt, akkor hogyan szerepeltetitek a 10A60-on , 1065-ön.  /Nincs előleg visszafizetéséről szó./

Előre is köszönöm, hogy itt az ÁFA bevallási határidőben válaszoltok.

Üdv.

 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

1065 és 10A60 közösségi kapott előleg

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. ápr. 19, 2010 10:11 am

Szia!

Az előleget nem kell vallani, az nem áfás. Csak a számlát kell teljesítéskor vallani mind a 1065-ben, mind az 10A60-ban.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

1065 és 10A60 közösségi kapott előleg

HozzászólásSzerző: mazsi5 » hétf. ápr. 19, 2010 10:37 am

Szia!  Köszönöm.  Akkor csak az export (harmadik országba termékértékesítés) előleget kell szerepeltetni a 1065-ben ?  (1-es  és feltételek fenállása esetén 41-es sor.)

Bocs a nehéz felfogásért, de megvagyok zakkanva. Üdv.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

1065 és 10A60 közösségi kapott előleg

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. ápr. 19, 2010 2:26 pm

Szia!

Sorry, de ezek szerint én sem értek valamit - szerintem ugyanis előleget max. a belföldről kapott, ill. adottat kell bevallani, mert az áfás. Megnéztem a 01., 02. és 03. sorokhoz kapcsolódó kitöltési útmutatót is, hát egy kukkot sem ír arról (vagy csak én nem találtam?), hogy be kellene írni az előleget.

Az előleg nem áfás, nem értékesítés, nem szolg.nyújtás, akkor mi a fenének kéne beírni? Én biztosan nem írnám be sehová, így nem értem egyáltalán a 41. és 42.sort. Ráadásul a 41.sornál adóalap és áfa van, tehát ott biztos, hogy a belföldit kell beírni szerintem.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

1065 és 10A60 közösségi kapott előleg

HozzászólásSzerző: mazsi5 » hétf. ápr. 19, 2010 2:54 pm

Hát ez az. Már teljesen kivagyok, beszámolót kell csinálnom, nyilván mindennel együtt tao,ipa,stb., hogy biztosan jól legyen az egész, mert az ügyvezető kitűzte a taggyűlést 23-ra, mert ő le akar mondani.. nem is ragozom..  miközben még 4 ÁFA bevallással sehol sem állok és nem az én hibámból..,  

de ez amelyikkel ez a közösségi meg export buli van, ő aránylag időben hozta a cuccát, kb. 5 napja..  De a 2-es sor, aztán a 41-es sor,  aztán a 84-es sor  és minél inkább beleártom magam, annál jobban belekavarodok, pedig már éjszaka is ezt kutattam..

Ha teljesítésbe ment az a k..rva előleg, akkor milyen teljesítésbe ment előleggel korrigáljam a 10A60-at, ha egyébként a 10A60-non az előleget nem lehet szerepeltetni?  Ha pont annyi a teljesítésbe ment, tehát a 2-es sor vagy nulla, vagy az 1000 EUR-nak megfelelő forint és egyébként a 84-es-be is az 1000 EUR-nak megfelelő összeg, ami előleg 2009-ben volt, de most ment teljesítésbe,  ha ezzel korrigálom az A60-at, akkor az nulla lesz és soha nem kerül lejelentésre, mert az előleg nem került a60-on jelentésre korábban...  vagy már hülyét kaptam.

 ha a 2-es sor adatával (mondjuk nincs más olyan, ami az A60-ra menne) szerepeltetem a a 10A60-at is és a 2-esbe nem teszem bele, hogy a mínusz előleg miatt az nulla, akkor ha beírom a 84-es sorba és azzal korrigáljam az A60-ast, akkor az A60-as válik nullává.    

Azt reméltem, hátha van valakinek ilyen előleg beszámításos közösségi értékesítése és esetleg tisztább fejjel, de már csinált most ÁFA bevallást.., hogy hátha kapásból tud segíteni.    még a 87-es sorral is kell bíbelődnöm kell, mert van kőkemény 80 USD-s exportja is (Kínába), amire kapott 40 USD előleget... hogy a fene egye meg. 

Köszönöm, hogy segíteni próbálsz . Üdv

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

1065 és 10A60 közösségi kapott előleg

HozzászólásSzerző: Nyerkiné » hétf. ápr. 19, 2010 3:00 pm

Szia Mazsi!

Az EU-s előleget én sem tettem bele a bevallásba.

Györgyi

Nyerkiné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

1065 és 10A60 közösségi kapott előleg

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. ápr. 19, 2010 3:16 pm

Szerintem ne is foglalkozz a hülye előlegekkel, a 41-esbe nyilván csak a 05-07.sorból kell az előleget beírni, az meg se nem harmadik országbeli, se nem közösségi.  Ezért a 01. és 02-be a számla szerinti összegeket írnám, és azt vallanám a 10A60-ban is.

És le vannak ejtve a hülye külön adataikkal,  Ha a sorhoz nincs definiálva előleg, akkor az a sor nulla előleget tartalmaz.

A 84-esbe feltüntetheted a teljesítésbe ment korábbi előleget, a további sorokat is ki kell tölteni, de én a 41-42 sorral nem foglalkoznék. A 87-es sorba a teljes, előleg nélküli összeget írnám.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

1065 és 10A60 közösségi kapott előleg

HozzászólásSzerző: melcsi62 » hétf. ápr. 19, 2010 6:08 pm

Sziasztok! Mazsi ne vedd készpénznek, de ha a kitöltési útmutató 9 oldalán található alábbi leírásból indulok ki, hogy (és most az érdektelen sorok hivatkozását kihagyom)  a 10A60.01.,lapnak meg kell egyezni a 1065-ös       +02B -42B+44B +84B sorok összesenjével....

"4.B) Az összesítő nyilatkozat a jogkövetkezmények szempontjából bevallásnak minősül.
A sorok összefüggései az áfa-bevallás és a 10A60. bizonylat között az alábbi:
– A 10A60. számú Összesítő nyilatkozat „Termékértékesítések” részében (a 01. számú lapon)
nyilatkozott aktuális negyedévi/havi összesen adatoknak meg kell egyezniük az adott
negyedévre/hónapra benyújtott áfa-bevallás(ok) következő sorainak adóalap rovataiból származó
összegadattal: +2B+3B–42B–43B+44B+84. sor+86. sor. "

Akkor maradva például az 1000 Eur-nál, ahol a tavalyi előleg pont annyi volt, mint ami most az I.n. évben teljesítésbe, akkor elbírom képzelni, hogy

     a 02.es sorodba nem megy semmi     és a 84-es sorba megy a teljesítésbe ment előleg

és akkor : a 10A60-on:   0 + a 84-es sorból 1000 EUR, akkor az 1000 EUR lesz az A60-on.

 

Szerintem a kapott előleget szerepeltetni kell a 1065-ön, mert az ÁFA tv-ben nincs kitétel, annál a résznél, hogy a kapott előleg is minek minősül.. hogy exportra, közösségire, vagy éppen belföldi ért-re kapta az előleget, az nincs megkülönböztetve, azon kívül, hogy tavaly is volt rá sor, meg most, ha valaki akár exportra, akár közösségire előleget kapott..  most 41, 42 stb, ... 

Ami érdekes lehet, hogy 2009-ben mikor kaptad az 1000 EUR-t, akkor annak más volt a Ft értéke, mint a teljesített közösségi értékesítésnek a forint értéke és így érdekes lehet, hogy melyiket írod a 84-es sorba és annak megfelelően akkor milyen FT összeg jelenik meg a 10A60-on. 

nem tudom hogy kezelted le az előleget, majd az előleggel a "végszámla" jóváírást, de az a helyzet, hogy én is be vagyok még havazva, kedves ügyfél mos este fél 10 körül fog érkezni és hozza az ÁFA bevalláshoz a bizonylatait, hogy még időben legyen és így nem tudok most az árfolyamból eredő dologba belemélyülni. De hátha ez is segít valamit. 

Üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

1065 és 10A60 közösségi kapott előleg

HozzászólásSzerző: mazsi5 » kedd ápr. 20, 2010 9:24 am

Sziasztok!  Hogy miként kezeltem le az előleget? hát biztos hogy rosszul kezeltem a Ft-osítását..

Az APEH portálon olvastam az alábbi álláspontot, de akárhányszor olvastam nem valószínű, hogy jól kezelem..

2. 
Idegen fizetőeszközben kifejezett számla előlege2009.08.31.
 
Az előleg az nem árbevétel.. tehát a tényleges teljesítést nem hiszem, hogy az előleg árfolyamán számítva számolhatnám.. de ÁFA szempontjából meg azzal kellene -- ezek szerint, ha jól értelmezem - 

Ha volt 1000 EUR  mondjuk csak az egyszerűség kedvéért 200 FT/eur-ral akkor az 200.000 Ft

Van a tényleges kiszállítás,ami szintén 1000 EUR, de csak 150 Ft/eur az árfolyam, ami így csak 150.000 Ft

--akkor fennáll a kérdés, hogy az ÁFA bevallásban és a 10A60-on  200.000 Ft közlendő, vagy 150.000 Ft, amikor a közösségi termékért.megvalósul. 

Én úgy gondolom, hogy a tényleges termékértékesítés Ft összege kellene, hogy szerepeljen az A60-on..  az egy dolog, hogy nekem a könyvelésben lesz 50.000 Ft árfolyam nyereségem, mert az előleg beszámítás az a számvitelben gyakorlatilag egy pénzügiy teljesítés és én végül is az 1000 EUR-t úgy kaptam meg, hogy az 200 eFt "befolyt pénzt" jelentett nekem a 150 eft helyett.   Ha viszont a fenti APEH-os leírást nézem - feltéve hogy nem értelmezem félre, - akkor az A60-on a 200 eFt-nak kellene szerepelni..

Valószínűleg nem jól, de én a könyvelőprogram - nekem nem számol devizát,stb, saját számolásos rögzítéssel kell lekezelnem - feltételeit is nézve, mikor van a "végszámla", amin az van, hogy 1000 EUR, mínusz 1000 EUR előleg,  fizetendő 0 , akkor én a tényleges teljesítés árfolyamával számolom a plusz és a mínusz 1000 EUR-t is és ezt követően a nyilvántartott előleg és a jóváírt előleg közötti különbözetet árfolyam különbözetként kezelem le a könyvelésben. 

Megoldhatnám úgy is, hogy a tényleges teljesítést a teljesítéskori árfolyammal számlom, a mínusz jóváírt előleget meg a nyilvántartásival és aztán ezen különbözetet kezelem le árfolyam különbözetként... de úgy gondolom, hogy egy adott számlán a + 1000 EUR-t és a mínusz 1000 EUR árfolyama nem lehet más-más.., bár lehet, hogy ÁFA-ilag ez is lehetséges.

Ma éjfélig el kell valahogy küldenem a bevallást, de még gőzöm sincs, hogy miként.

Példánál maradva: ha mondjuk a 2-es sorba nulla menne a 84-es-be meg a 200 Eft, akkor az a helyzet, hogy akkor az az előleg árfolyamával számolt összeg lenne, ami akkor bekerül az A60-sba, az meg még sem lehetséges, hogy hogy a 2-esbe mínusz 50, a 84-be meg +200 és akkor az A60-ba a tényleges kiszállítási érték lesz 150.   Ha az adatszolgáltatás a tényleges kiszállítási Ft értékre vonatkozik, akkor meg nincs más, mint az végszámla szerinti előleget is a teljesítéskori árfolyammal számolni.. és akkor a 2-es sor nulla a 84-es meg 150  és -2.sor+840 sor = 150, ami a tényleges kiszállításkori árfolyammal számolt...    

Ugyanakkor elkértem a tavalyi IV.n.évi ÁFA bevallását és abban szerepelt, csak a 0965-ben a közösségi termékértékesítésre (36 sor) kapott előleg.. példánál maradva 200 eFt összegben.. mi lesz, ha van valami összefüggés a tavalyi ÁFA bevallás  és most a 84-es soron teljesítésbe ment előleg csak 150 eFt szerepel..(és szerepel nyilván az is, ami még nem ment teljesítésbe az 500 EUR)   

Úgy látom ez már megint egy olyan dolog, amiből sehogy sem fogok jól kijönni, .. én lehetek a béna, úgy hogy vissza is fogom adni a megbízást, de ezt az első negyedévet valahogy minden szabálynak megfelelően kellene valahogy rendeznem.. 

   bár ez sem igaz, mert a Fedex a kiszállító/kézbesítő nem ad olyan bizonylatot, amin szerepelne, hogy mennyi díjat számolt fel a felföldi útszakaszra, tehát a számv.tv. azon előírását, miszerint az export értékesítés bevételét csökkenteni kell a magyar határállomás és a külföldi rend.hely közötti szakaszra jutó szállítási költséggel - esélyem sincs betartani.

Köszönöm az eddigi segítőszándékot, de még mindig tanácstalanul állok a mit, hol szerepeltessek a bevallásban? kérdésben.

Üdv.


mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

1065 és 10A60 közösségi kapott előleg

HozzászólásSzerző: validitas » szer. ápr. 21, 2010 10:19 am

Szia!

Próbálom kibogozni ezt az előleg kérdést. Először is azt nem értem, hogy ha a 02.sor egyáltalán meg sem említi az előleget, (termékértékesítésről beszél csak és kizárólag, az előleg meg nem az), akkor hogy a fenébe jöhet ki az egyezőség az 10A60-ban, ha az áfa-bevallás adatából levonja a 42.sor előleget (ez még oké lenne, ha a 02-be nem írok előleget, akkor a 42 sor nulla), a 84-esben lévő adatot meg hozzáadja!

Valószínűleg az árfolyamok különbözősége miatt van ez az egész, bár nem fogom fel, hogy az előleg mitől termékértékesítés a bevallás szerint, meg ha nem tudják a napot, akkor nem tudnak mit kezdeni a Ft-EUR összehasonlítással sem.

Az APEH cikkéből kiindulva a tényleges teljesítéskor az adóalapot (példád szerint 1000 EUR) meg kell osztani. Az előleg összegét a jóváíráskori árfolyamán, amivel eredetileg vallottad (ha korábbi volt és teljesítésbe ment), a maradék összeget pedig a 80.§ szerinti árfolyamon.

Ha 1.000 EUR volt az előleg 200 FT/Eur árfolyammal, akkor már 200.000 Ft-ot bevallottál. A számla 1.000 EUR, különbözet nincs, tehát 200eFt. Ezért a 02-be nullát kell írjál, a 84-be meg 200eFt-ot. Ez az A60-ba bekerül 200 eFt-tal.

Ha van maradék összeg, akkor a maradék EUR-t a 80.§-nak megfelelő árfolyammal írod a 02-be, a teljesítésbe ment előleget a saját árfolyamával, a kettő együtt lesz a közösségi termékértékesítés összege az ÁFA-TV. SZERINT!

Természetesen a számviteli tv. szerint nem így kell árbevételként könyvelni, ahogyan már írtad is, ezért gondolom technikai számla közbeiktatása szükséges, hogy le lehessen könyvelni mindkét tv. szerint.

A most kapott előleget pedig a 02-be írod, és beírod a 42-be is. Ekkor az A60-ba nem kell feltüntetni semmit, mert abba előleg nem kerülhet! Persze ha van előleg is, meg értékesítés is, akkor az értékesítés - a fentebb leírtak figyelembevételével - bekerül az A60-ba.

Miután a közösségitől kapott vagy neki adott előleg nem áfás, ezért nem látom értelmét ennek a hülyeségnek, nem tudom, hogy miért kell ezt a bevalláson átvariálni.  Elég lenne csak azokkal az előlegekkel foglalkozni, amelyek áfa-kötelesek, de ez csak az én szerény véleményem:-))

Üdv:Böbe

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég

cron