Adófórum

Adózási és számviteli információk

Nagykövetség épületének felújítása

ÁFA

Nagykövetség épületének felújítása

HozzászólásSzerző: csjudit » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kérdésem a következő: Egy Kft építés-szerelési szerződés alapján felújítja egy magyarországi nagykövetség épületét. A nagykövetséget működtető állammal magyarországnak kettős adóztatást elkerülő egyezménye van. A nagykövetségnek van magyar adószáma amiből az derül ki, hogy nem alanya az áfának. A kivitelező társaságnak az áfa törvény melyik paragrafusa alapján kell a számlát kiállítani a nagykövetség részére? A számla áfás vagy fordított adós?

köszi csj 

csjudit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Nagykövetség épületének felújítása

HozzászólásSzerző: kisstimo » szer. ápr. 21, 2010 1:36 pm

Szia!

Ha az építés-szerelési munka engedélyköteles, akkor a fordított adózás szabályai vonatkoznak a munkára. (Áfa tv. 142§) A fordított adózás személyi feltétele viszont, hogy az ügylet teljesítésében érintett felek mindegyike belföldön nyilvántartásba vett adóalany legyen. A ti esetetekben, mivel a nagykövetség nem áfaalany, így a fordított adózás nem alkalmazható. Az ügylet így egyenesen adózik és a normál szabályok szerint kell kiállítani a számlát 20% áfa felszámításával.

kisstimo
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Nagykövetség épületének felújítása

HozzászólásSzerző: csjudit » szer. ápr. 28, 2010 3:41 pm

Szia Kisstimo!

Köszi a válaszod, de úgy érzem, hogy a probláma ennél egy kicsit bonyolultabb. (lehet, hogy csak szerintem) A nagykövetség épülete egy harmadik országbeli állam tulajdona, akivel viszont Magyarországnak kettős adóztatási egyezménye van. Ezen kívül ennek a problémának a megoldásában nem kellene-e figyelembe venni az áfa törvény 107 és 108§-át?

 

csjudit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Nagykövetség épületének felújítása

HozzászólásSzerző: kisstimo » szer. ápr. 28, 2010 7:16 pm

Szia!

Hát szerintem először is azt kell megnézni, hogy a szolgáltatás teljesítési helye hol van, mert ott fog adózni. Az ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatásoknál a teljesítés helyét mindig az ingatlan fekvése határozza meg, ami itt Magyarország, tehát mivel belföldi teljesítésű így itt fog adózni.

Azt én sem tudom eldönteni, hogy az említett paragrafusokat figyelembe kell-e venni, de a Complex jogtárban ezt a magyarázatot találtam ezekre a paragrafusokra:

A törvény rögzíti a diplomáciai és konzuli képviseletek részére (hivatalos), illetve tagjaik részére (magáncélú) termékértékesítések és szolgáltatás nyújtások utólagos visszatérítés formájában megvalósuló adómentesítését. Az adómentesség alkalmazhatóságának feltétele, hogy az értékesítés közvetlen következményeként a termékek 90 napon belül igazoltan elhagyják az ország területét, kivéve a Magyarországon állomásozó Észak-atlanti Szerződést aláíró tagállam fegyveres ereje, polgári állománya, valamint a Magyar Köztársaság által nemzetközi szervezetként elismert szervezet és annak tisztviselője felé történő termékértékesítéseket, abban az esetben, ha a szervezetet létrehozó - jogszabályban kihirdetett - nemzetközi szerződés (székhelyegyezmény) kifejezetten így rendelkezik. A szolgáltatásnyújtások tekintetében azonnali adómentesség csak a Magyar Köztársaság által nemzetközi szervezetként elismert szervezet és annak tisztviselője - mint igénybevevő - részére biztosítható, szintén abban az esetben, ha a mentesítést előíró nemzetközi szerződés kifejezetten így rendelkezik. A többi esetben az adómentesség biztosítása visszatérítés útján történik.

Nekem ebből az következik, hogyha az egyezmény konkrétan nem rendelkezik az adómentességről, akkor áfasan kell számlázni és esetleg nekik visszatérítik az adót. (A fordított adózás szerintem eleve kizárt, mivel nem adóalanyok.)

De tényleg elég bonyolult kérdés és nem igazán sikerült segítenem szerintem. Esetleg kérhetnél APEH állásfoglalást.

kisstimo
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég