Adófórum

Adózási és számviteli információk

tárgyi mentes melletti áfa

ÁFA

tárgyi mentes melletti áfa

HozzászólásSzerző: mátéedit » pén. márc. 12, 2010 8:24 am

Sziasztok!

Köszönöm a sok segítséget.

Nem gondoltam, hogy kiegészítő szolgáltatásról lenne szó. A telefont a magánszemélyek(használók) felé számlázzák ki.

Miki! Mire gondolsz jogalapnak? A telefonköltséget kiszámlázza a cég a magánszemélyek felé, hogy ne kelljen fizetni az  adót a magáncélú beszélgetések miatt. Az egészet kiszámlázza, nem csak a 20%-ot.

Egy csoportos számlát kap a cég, amelyen több telefonszám szerepel, és mindenkinek kiszámlázzák.

Edit

mátéedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

tárgyi mentes melletti áfa

HozzászólásSzerző: miki7508 » pén. márc. 12, 2010 9:07 am

Kik ezek a "használók", a biztosításközvetító dolgozói? Milyen alapon használják a cég telefonját? És mi alapján számlázzák ki? Nem értem az alapfelállást.
miki7508
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

tárgyi mentes melletti áfa

HozzászólásSzerző: mátéedit » pén. márc. 12, 2010 9:31 am

Tényleg bonyolult egy kicsit.

Tehát csoportos számlázás van a cég felé (SBF), mert így megéri. Akik beléptek a csoportba, azok szerepelnek a számlában. Szerepelnek benne dolgozók is, és vannak alvállalkozók is a csoportban. Tehát tulajdonképpen nem is a cég telefonjáról van szó, hanem több mobiltelefonról.

Igen, az előző válaszomban csak magánszemélyt írtam, de van benne céges "használó" is, aki általában az alvállalkozó.

Így már érthető? Tudom, kicsit bonyolult.

Edit

mátéedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

tárgyi mentes melletti áfa

HozzászólásSzerző: Budainé » pén. márc. 12, 2010 12:40 pm

"Tehát tulajdonképpen nem is a cég telefonjáról van szó, hanem több mobiltelefonról."

Lehet, hogy a telefon nem mind a cég tulajdona, de az előfizetés igen, a számla a cég nevére szól, amelyet továbbszámláztok.

Továbbra is az a véleményem, hogy ÁFA-san kell számlázni, mivel ez nem tárgyi mentes, és az alanyi-s értékhatárba nem fértek bele, és nem is választottátok, az 1-es adószámotokat azért kaptátok, mert úgy nyilatkoztatok, hogy kizárólag tárgyi mentes tev-t folytattok.

Az előző válaszomban pontosan azt írtam, hogy ez nem lehet kiegészítő szolg, mert nem annak számláztok tel.ktsg-et, akinek szolgáltattok, hanem a dolgozóknak, és az alvállalkozóknak, akik nektek szolgáltatnak.

Budainé
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

tárgyi mentes melletti áfa

HozzászólásSzerző: zspotorke » pén. márc. 12, 2010 1:56 pm

Sziasztok!

Véleményem szerint sem kieg.szolgáltatás.  Sem a felhasználók miatt, sem pedig azért, mert a telefonköltségre nehéz lenne rááhúzni, hogy kapcsolódó szolgáltatása egy biztosításnak -szerintem.

Budainé! (bocsi de nem tudom a keresztnevedet!) Majdnem osztom a véleményedet. Ha valaki csak tárgyira (bocs de így egyszerűbb)  jelentkezett be annó, akkor tevékenységi kör módosításkor (ha ez a tevékenység nem volt bejelentve és valószínű, hogy nem mert akkor az APEH kizárta volna a kizárólagosságot) nyilatkoznia kell az ÁFÁ-ról.(alanyi vagy normál szabályok) A majdnem egyetértünk csak azért, mert a tárgyi tev. bevétele nem része az alanyi mentes bevételnek.

A számlázás pedig ennek tükrében bonyolódik Áfásan vagy anélkül.  Szerintem a tevékenységi kör sem lehet rendben ill. ha be van jelentve akkor pedig már rég nem kizárólagos tárgyi tevékenységet végez a társaság.

Egy biztos: 1-es ÁFA statusz mellett nem volt jogos az ÁFA áthárítása.  A mentes státusz mellett fizetők pedig valóban nem vonhatnak ÁFÁ-t ill. nem is erre a "gyakorlatra" vonatkozik.

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

tárgyi mentes melletti áfa

HozzászólásSzerző: miki7508 » pén. márc. 12, 2010 2:47 pm

Csak mert szerintem nem mindegy, hogy azért számlázzátok tovább, merthogy a dolgozó magánjellegű beszélgetéseit nem akarjátok finanszírozni. Ebben az esetben az áfa trv 36.1.a. szerint nem kell áfát rátennetek. Ha arról van szó, hogy van egy megbízásotok az alvállalkozóval, akinek van egy megbízási díja, de a telefon költséget is neki kell(ene) állnia, akkor az lehetne a megoldás, hogy az alvállalkozó eleve a telefonköltség összegével kevesebb megbízási díjról állít ki számlát felétek (természetesen ezt szerződésben le kell írni), és akkor mindenki a pénzénél van, és a továbbszámlázásból adódó problémák is megoldódnak. Miki
miki7508
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

tárgyi mentes melletti áfa

HozzászólásSzerző: miki7508 » pén. márc. 12, 2010 2:51 pm

EGyébként nem hinném, hogy a törvényalkotó azt szeretné, hogy akár egy eseti egyszeri 5.000 Ft-nyi telefonköltség továbbszámlázással megszűnjön egy szervezet tárgyi adómentessége. A tevékenység, aminek céljából felmerült ez a költség, illetve bevétel, az ugyanúgy tárgyi mentes tevékenység. Nekem legalábbis ez tűnik ésszerűnek. Szóval ha az előbb írtak nem felelnének meg válasznak, akkor azt tudom mondani, hogy áfa nélkül számláznám tovább ígyis-úgyis.
miki7508
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

tárgyi mentes melletti áfa

HozzászólásSzerző: zspotorke » pén. márc. 12, 2010 2:53 pm

Szia Miki!

"az alvállalkozó eleve a telefonköltség összegével kevesebb megbízási díjról állít ki számlát felétek"

Hm. Nem tudom hallottál-e a bruttó elszámolás elvéről?

 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

tárgyi mentes melletti áfa

HozzászólásSzerző: zspotorke » pén. márc. 12, 2010 2:53 pm

dupláztam bocs. De ha már.....

A tárgyi mentesség a tevékenységre vonatkozik és nem a szervezetre. Attól, hogy valaki adóköteles tevékenységet is végez, nem szűnik meg a biztosítás "tárgyi" mentessége.

 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

tárgyi mentes melletti áfa

HozzászólásSzerző: miki7508 » pén. márc. 12, 2010 3:33 pm

Direkt azért írtam, hogy ha a megállapodás így van megfogalmazva... Ha a két fél (főváll+alváll) közötti megállapodás úgy szól, hogy havi 100.000 Ft-ot fizetnek az alvállalkozónak, és az alvállalkozói tevékenységemhez kapcsolódó telefonköltségeket a fővállalkozó állja, és nem pedig úgy, hogy havi 120.000 Ft a megbízási díj és a telefonköltségeket az alvállalkozó állja, akkor egy 20.000 Ft-os telefonköltségnél ugyanott vagyunk, és nem sértettünk bruttó elszámolás elvét! Miki
miki7508
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

ElőzőKövetkező

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég