Adófórum

Adózási és számviteli információk

Devizás, fordított áfa kontír tételei

ÁFA

Devizás, fordított áfa kontír tételei

HozzászólásSzerző: manó0511 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Devizában kiállított fordított áfás számla esetében kiszámoltam az áfa tv. illetve a számviteli tv. szerinti árfolyamot. Egy állásfoglalás szerint könyvelni az áfa tv. alapján kiszámított áfát kell a bevallással való egyezőség érdekében: T466-K467.  Pl. 100 egység

"általános forgalmi adó könyvelésénél a számviteli törvény szerint adódó árfolyamérték és az új áfatörvény szerinti árfolyamérték közötti különbözetet árfolyam-különbözetnek kell tekinteni és ennek megfelelően elszámolni."

A számviteli tv. sz. kiszámított áfa pl. 80 egység. A 20 egységet oké, hogy árfolyamkülönbözetként fogom elszámolni, de a kontírtételek nem akarnak összeállni.

Ebben kérném a segítségeteket.

manó0511
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Devizás, fordított áfa kontír tételei

HozzászólásSzerző: házikönyvelő » vas. jan. 24, 2010 12:51 pm

Szia Manó511!

 Véleményem az alábbi!

Könyvelni a SZV tv szerint kell, azt nem az ÁFA tv szabályozza. Vagyis, ha a SZV tv szerint számított ÁFA eltér  az ÁFA tv szerint számítottól, akkor  a különbözetet kell árfolyam diferenciaként könyvelni. (nyereség, vagy veszteség) Az ÁFA tv nem írhat elő könyvelési  kötelezettséget!

Ezt mi azzal küszöböljük ki, hogy bejelentettük az APEH-nál, hogy az MNB árf. használjuk, és így szabályoztuk a számviteli politikában is. Ekkor nem keletkezik árf. különbözet.

ÜDV Terus

házikönyvelő
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Devizás, fordított áfa kontír tételei

HozzászólásSzerző: manó0511 » vas. jan. 24, 2010 1:38 pm

Szia!

A mi esetünkben szerintem akkor is keletkezne árf.különbözet, mivel fordított adózásos ügyletnél az áfa tv. szerint a számla keltén érvényes árfolyamot, míg a számviteli tv szerint a teljesítés napján esedékes árfolyamot kell alapul venni. Tehát az áfa tv. szerint pl. 100 egység, a számviteli tv. szerint 80 egység.

Fordított áfa könyvelése: 466-467      akkor 80 egység? A húsz egységet, hogy egyezzek az áfa bevallással hogyan könyvelem?

Köszönöm.

manó0511
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Devizás, fordított áfa kontír tételei

HozzászólásSzerző: validitas » vas. jan. 24, 2010 10:10 pm

Szia!

Nem tudom, pontosan milyen állásfoglalásból ídéztél, légyszi írd majd meg. Egyébként én az ilyen esetekben csak az ÁFA-tv. szerinti áfát könyvelem, ugyanis ekkor a számviteli tv. szerinti áfa=0, hsiszen maga a sámla nem tartalmaz áfát.

Az áfa fizetési kötelezettséget, ill. a levonhatóságot az ÁFA-tv. előírásai alapján vagyok köteles megállapítani, és bevallani. Ezért csak az ÁFA-tv. szerinti árfolyamon könyvelem: T466-K467 100.

Más lenne a helyzet, ha pl. belföldi devizás számla lenne (vagy külföldi), ami tartalmaz áfát valamilyen árfolyamon.(Ft-ban is megjelenik a számlán). De akkor meg csak levonható/esetleg nem levonható Áfa van.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Devizás, fordított áfa kontír tételei

HozzászólásSzerző: manó0511 » hétf. jan. 25, 2010 5:24 pm

Szia!

5/2008. Számviteli kérdés  Ismereteim szerint az új áfatörvény 80. §-a szerint a devizában kiállított számlák esetében az általános forgalmi adót alapesetben a devizaeladási árfolyamon kell átszámítani forintra. Ez az árfolyam a számvitelben alkalmazott árfolyamtól mindenképpen el fog térni. Mi a teendő a keletkező különbözettel?


Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: új áfatörvény) 80. §-ának (2) bekezdése szerint a külföldi pénznemben kifejezett adóalap átszámításánál kétféle árfolyam lehetséges:
- a belföldön pénzváltási engedéllyel rendelkező hitelintézet devizában eladási árként jegyzett árfolyama vagy
- a Magyar Nemzeti Bank hivatalosan közzétett devizaárfolyama.
(Ez utóbbi árfolyam alkalmazása csak akkor lehetséges, ha erről a döntéséről a társaság az állami adóhatóságnak előzetes bejelentést tesz.)
A külföldi pénzértékre szóló ügyletek elszámolásánál a 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: számviteli törvény) által megengedett árfolyamok közül csak az új áfatörvény szerinti hivatalos MNB-devizaárfolyam választása nem okoz eltérést az általános forgalmi adó elszámolt összegében. Ha a gazdálkodó nem az MNB hivatalosan közzétett árfolyamát választja akár a számviteli törvény, akár az új áfatörvény előírásai alapján, akkor az általános forgalmi adó könyvelésénél a számviteli törvény szerint adódó árfolyamérték és az új áfatörvény szerinti árfolyamérték közötti különbözetet árfolyam-különbözetnek kell tekinteni és ennek megfelelően elszámolni.
A könyvvitelben az áfabevallással való egyezőség biztosítása érdekében a 466. Előzetesen felszámított általános forgalmi adó, és a 467. Fizetendő általános forgalmi adó számlákra az új áfatörvény szerinti árfolyamon számított értéket kell rögzíteni, a számla alapján viszont a számviteli törvény szerinti választott árfolyamon számított értéket kell követelésként/kötelezettségként a megfelelő áfaelszámolási számlával szemben könyvelni, majd a kettő különbözetét árfolyamnyereségként (árfolyamveszteségként) kell a pénzügyi műveletek egyéb bevételei (illetve a pénzügyi műveletek egyéb ráfordításai) között kimutatni.
[2000. évi C. törvény 60. § (4)]

 

Ha csak az áfa tv. szerinti áfát kell könyvelni akkor tiszta sor. Az adóalapok (áfa tv. és  a számviteli tv.) közötti árfolyamkülönbözettel kell  foglalkoznunk?Vagy csak lekönyveljük a számviteli tv. szerinti adóalapot (814-4541) és lekönyveljük az áfa tv. szerinti áfát (466-467)?

Köszönjük a segítséget.

 

manó0511
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Devizás, fordított áfa kontír tételei

HozzászólásSzerző: validitas » kedd jan. 26, 2010 9:41 am

Nem igazán értem, hogy a hozzászólásod végén lévő kérdéseket kinek szántad, esetleg az is idézet valahonnan?

Mindenesetre szerintem a bemásolt számviteli kérdés nem tér ki arra az esetre, amiről most beszélünk. Nevezetesen arra, hogy ha a számla nem tartalmaz áfát. Ez a számviteli kérdés, ill. a rá adott válasz arra az esetre szól meglátásom szerint, ha a számla tartalmaz előzetesen felszámított áfát. Mégpedig a következő félmondat árulkodik erről:

"... a számla alapján viszont a számviteli törvény szerinti választott árfolyamon számított értéket kell követelésként/kötelezettségként a megfelelő áfaelszámolási számlával szemben könyvelni"

Nos, a számla nem tartalmaz áfát, tehát a számla alapján a számviteli törvény szerinti választott árfolyamon kizárólag az adóalapot tudjuk könyvelni. Az áfa-törvény szerinti árfolyamon számítva pedig az áfát. Hogy az áfa-analítikában ez hogyan jelenik meg technikailag, az a könyvelőprogramtól függ. Lehet az adóalapokat technikai számlák használatával könyvelni, ami tul.képpen egyenlegüket tekintve 0. Vagy pedig az analítikához a könyv.programtól függetlenül hozzá lehet írni.

Itt egy cikk arra az esetre, ha a számla áfát is tartalmaz, de szerintem a te esetedre nem használható teljes mértékben.

http://www.adoforum.hu/cikk/50289

Üdv: Böbe

 

 

 

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Devizás, fordított áfa kontír tételei

HozzászólásSzerző: manó0511 » kedd jan. 26, 2010 4:32 pm

Szia Böbe!

 Ezt a cikket már néztem én is. A dőlt betűkkel szedett szöveg a mi kérdésünk. A számviteli tv. és az adótv. szerinti adóalap között van különbség, mivel az újonnan jött cég nem választotta az MNB árfolyamot, így az előzőt deviza közép, míg a másikat deviza eladási árfolyammal kell számolni. Így mindenképpen különbözet keletkezik a két adóalap között. Egyenlőre még csak a cég 2009. III. negyedéves  anyagát kaptuk meg és már ekkor 600eFt-os árfolyamkülönbözet mutatkozik a két adóalap között. Azért ez nem kis összeg és ezér nem mindegy, hogy figyelembe kell-e venni az adóalapok árfolyamkülönbözetét a mi esetünkben.

Példával szemléltetve: 

Szt tv. szerinti adóalap: 100 egység

Áfa tv. szerinti adóalap: 120 egység

Áfa tv. szerinti áfa: 30 egység

1. 814-4541        100 egység

2. 466-467           30 egység

 A 20 egység adóalap különbözetet szerinted kell könyvelni?

Köszönjük a segítséget.

manó0511
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Devizás, fordított áfa kontír tételei

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. feb. 01, 2010 4:47 pm

Szia!

Bocs, hogy csak most válaszolok, de nem tudtam fórumozni a napokban. Szerintem nem kell könyvelni. És a cikk szerint is - ha jól emlékszem, most nem olvastam újra el - csak az áfánál van árf.különbözet, az alapoknál könyvelendő árf.különbözet nincs. A számla értékénél csak a pénzügyi kiegyenlítés miatt lehet árfolyam különbözet.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Devizás, fordított áfa kontír tételei

HozzászólásSzerző: manó0511 » hétf. feb. 01, 2010 6:30 pm

Szia Böbe!

 Köszönöm a  válaszodat. Ugyanerre jutottam én is. A könyvelést követően már minden tiszta lett, és az egyezőségek is fennállnak. Remélem egy esetleges vizsgálat során az APEH is így gondolná.

 Jó munkát!

Üdv Norbert

manó0511
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég

cron