Adófórum

Adózási és számviteli információk

Visszakaphatom-e az Áfa-mat ?

ÁFA

Visszakaphatom-e az Áfa-mat ?

HozzászólásSzerző: zákányisanyi60 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Tisztelt Fórumtagok ! A segítségeteket szeretném kérni egy súlyos ÁFA visszatérítési ügyben. 1998.augusztusától vagyok egyéni vállalkozó , vámügyintéző. Mellette volt főállásom is. 2005-ig ezzel nem is volt probléma. 2005-ben értékhatár túllépés miatt felkerestem a hivatalt ,hogy bejelentkezzek áfa-ra. Ekkor kezdődtek a bonyodalmak.Kiderült , hogy az nem megy simán , mivel új igazolványt kell kiváltanom , új adószámmal , mert 1998-ban a hivatal ügyintézője rosszul regisztrált , és egészen eddig nyugdíjas adószámom volt . Ezt rendbe kellett tenni. Viszont ehhez be kellett szereznem a főállású munkaviszonyaimról az igazolásokat / mivel volt több is , mert időközben megszüntek /, mert a munkaszerződéseken nem szerepelt , a heti 36 órás foglalkoztatás. Ez időbe tellett , mivel két volt munkáltatóm időközben megszűnt. Ez eltartott 2005.októberéig agusztustól. Közben a vállalkozásom pedig működött. gyűltek a szerződések és a számlák.A hivatal ügyfélszolgálatán megkérdeztem , hogy azokat hová számolhatom el , és azt mondták , hogy legyek nyugodt ,mert új igazolvány, új szám , új vállalkozás , tehát az ÁFA tv.36.§.4.bek szerint a tevékenységemet megelőzően 36 hónapig a számláimat érvényesíthetem. Én meg is nyugodtam , és így is jártam el. A régi számmal megcsináltam a záró bevallást , az újjal pedig a negyedéves ÁFA bevallást. Ekkor behívtak revízióra , és ott elutasítottak || büntetést is kaptam jogtalan igénylésért. hiába mondtam akármit , a revizorok nagyon "kedvesek " voltak , azt mondták ezt le kell nyelni. 6 M ft-ot || a büntetést nem tudom hogyan lehet lenyelni. Végig fellebeztem az a.hivatal összes osztályát , de csak azt értem el , hogy egy csomó illetéket is ki kell fizetnem. Mindenhol nemleges választ kaptam.Most tönkre mentem, az a pénz hiányzik , mivel az egyik eladónak még tartozok vele.Mivel így tudtam volna neki fizetni. Mi tévő legyek ? segítsetek !Köszönöm.
zákányisanyi60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Visszakaphatom-e az Áfa-mat ?

HozzászólásSzerző: adotanacs » pén. márc. 02, 2007 7:25 am

Szia! Nem egészen értem, miért kellett uj adószám, mivel az adószámnál l nincs különbség nyugdijas, munkaviszonyos,főállásu vállalkozó között, ugy gondolom, hogy az APEH-nál adatmódositón kellett volna a téves jogviszonyokat helyretenni. Lehet hogy uj vállalkozás inditásával szerettél volna negyedéves bevallóvá válni? Üdv. Ani 
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Visszakaphatom-e az Áfa-mat ?

HozzászólásSzerző: zákányisanyi60 » pén. márc. 02, 2007 7:46 am

Szia Ani ! Hát ez az . Én sem értettem , hogy miért kellett új adószám . A változásbejelentőket helyretettem. Az tartott sokáig , amíg a munkaviszonyaimat leigazoltam. Egyértelműen visszakérték a régi igazolványomat , és újat váltattak ki velem. Ezért nyugodtam bele , hogy új vállalkozás , tehát érvényes rám az ÁFA tv. 36. §-a. Amennyiben tudtam volna előre , hogy a revizorok mégsem így gondolják , kértem volna már akkor az ügyfeleimtől számla és szerződés módosításokat a dátumokra . De hát én ezt akkor nem tettem meg , mivel számomra is logikus volt úgy , ahogy az ügyfélszolgálaton tájékoztattak.Menjek bíróságra az APEh-kel ,lesz valaha igazam? Vagy kérjek most számlakorrekciókat ,és adjak be önellenőrzéseket ?
zákányisanyi60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Visszakaphatom-e az Áfa-mat ?

HozzászólásSzerző: adotanacs » pén. márc. 02, 2007 8:10 am

Az ellenőrzés megkezdésétől az ellenőrzött időszakra önellenőrzést nem adhatsz be, ezt alá is iratták Veled. Megértem milyen nehéz helyzetben vagy, de azt hiszem az általad leirtakból teljes bizonyossággal nem lehet eldönteni kinek van igaza. Az a baj, hogy a szóbeli rossz tájékoztatást nem tudod bizonyitani.

Én azt javaslom, hogy  minden papiroddal keress meg egy adójogászt, aki segítségedre tud lenni. Nekem itt az uj vállalkozás inditás nem tiszta. Az APEH ellen nehéz pert nyerni, ezért jól körül kell járni. Ani 

adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Visszakaphatom-e az Áfa-mat ?

HozzászólásSzerző: zspotorke » pén. márc. 02, 2007 8:32 am

Szia Sanyi!

Adótanácsnak teljesen igaza van!  Ha előveszel egy vállalkozói bejelentő lapot (101, 102) akkor azon látható, hogy jelölni kell azt a tényt, hogy milyen minőségben végzed a vállalkozást: főállás, munkaviszony mellett vagy nyugdij mellett. Ezt a papírt kellett volna elővenni akkorról, amikor vállalkozásba kezdtél. Ha ott az általad  bejelölt és aláírt információ pontos, tehát nem tévedtél a kódszám beírásakor, bizonyíthattad volna igazadat. Azzal, hogy elkezdtél módosításokat beadni "rendbetetted a változásbejelentőket"  tulajdonképpen elismerted a hibát.

Most, hogy megszüntetted a régit, újra váltottál egy újat, gondold végig: hogyan tudod azt igazolni, hogy minderre a hivatal munkatársai beszéltek rá? Minden papírt Te írtál alá, felnőtt, írni és olvasni tudó ember vagy. A helyedben én a bíróság előtt felkeresnék hogy egy adóügyekben jártas szakembert mert Ő nagy valószínűséggel tájékoztat a lehetőségeidről is. (Mondjuk én már rég megtettem volna)

Üdv: P.Zsuzsa

 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Visszakaphatom-e az Áfa-mat ?

HozzászólásSzerző: zákányisanyi60 » pén. márc. 02, 2007 8:56 am

A fellebezéseket adótanácsadó készítette. Ő sem érti , hogy miért utasítottak el. Egyébként 1998-ban nem 101 és 102 -es bejelentő volt. Csak egy adatlapot kellett kitölteni. Számomra abból nem derült ki ,hogy rosszul regisztráltak. Az évek során az egyes szja bevallásoknál sem tűnt fel senkinek , meg a járulékok fizetésénél sem. Hiszen nem én fizettem , hanem a munkáltatóim.Egyértelműen ők állították , hogy tévesen regisztráltak és ezt mindenképpen rendbe kell hoznom.
zákányisanyi60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Visszakaphatom-e az Áfa-mat ?

HozzászólásSzerző: adotanacs » pén. márc. 02, 2007 9:10 am

Még mindig nem értem, hogy egy téves regisztrációt miért csak egy uj vállalkozás inditásával lehet rendbetenni. Mi lett volna, ha mondjuk a megszünés szabályai szerint készletet, tárgyi eszközt kellett volna leadózni? Akkor is rá tudtak volna beszélni a megszünésre. Engem biztosan nem.
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Visszakaphatom-e az Áfa-mat ?

HozzászólásSzerző: zspotorke » pén. márc. 02, 2007 9:41 am

Szia Sanyi!

Abban biztos vagyok, hogy valamilyen módon jelezni kellett a vállalkozásnak a vállalkozói minőséget. Ha nem az általam leírt nyomtatványon vagy az adatlapon akkor másképpen. Sajnos 1998 rég volt. Erre a minimálbér utáni járulékfizetési kötelezettsége előírása vagy nem előírása miatt is szükség volt. Te sajnálatosan pont abban a kategóriában voltál ténylegesen és véletlenül is, amikor nem írtak elő semmit. Az eseted az adott információk alapján a 21-es csapdája. Megértem az érzéseidet - borzalom, de hidd el, hogy hibák sorozatát követted el illetve követtették el Veled akkor amikor "rávettek" a problémamegoldó sorozatra. Ők tulajdonképpen ezzel kibújtak a felelősség alól és mindent áthárítottak Rád. Nincs egy jegyzőkönyved legalább a tényállásról?

Az új vállalkozás létrehozási kényszerét  változatlanul én sem értem. Ennek egyszerűen nem lehetett oka a téves kódhasználat. Amiatt nem kell új vállalkozást inditani azt hidd el nekünk. Rendbe kell teni az előzményeket és aztán megy (ment volna) tovább az élet.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Visszakaphatom-e az Áfa-mat ?

HozzászólásSzerző: zákányisanyi60 » pén. márc. 02, 2007 9:45 am

Elkanyarodtunk a témától. Nem volt tárgyi eszköz meg egyebek sem. tehát el tudtam fogadni a felajánlott megoldást. A 2005-ös záróbevallásomban nem szerepeltek azok a számlák , amire az áfa levonási joggal élhettem volna.Tehát ,erre az időszakra kérhetek-e számlakorrekciót ,és önellenőrzést.Változtatna-e a helyzetemen ?
zákányisanyi60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Visszakaphatom-e az Áfa-mat ?

HozzászólásSzerző: adotanacs » pén. márc. 02, 2007 10:27 am

Soraidból azt olvasom ki, hogy a számlákon szereplő dátumok  arra az időszakra estek, amikor még a régi vállalkozásod nem szünt meg.  Ekkor azokat mindenképpen ott kellett volna elszámolni. Ha a régi vállalkozásra nem terjedt ki az ellenőrzés, akkor azt véleményem szerint önellenőrizheted. Csak azt kellene tudni milyen számlák voltak ezek, mert  megszünéskor a korábban levonásba helyezett ÁFÁ-val el kell számolni, ha nem volt beruházás, stb nem tudom miből lehet olyan nagyösszegü visszaigénylés.

adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég

cron