Adófórum

Adózási és számviteli információk

S.O.S. nemzetközi fuvarozáshoz kérek segítséget!!

ÁFA

S.O.S. nemzetközi fuvarozáshoz kérek segítséget!!

HozzászólásSzerző: Bíborka » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! A történet a következő: Van egy közösségen belüli cég (Mondjuk Anglia), aki megbízott egy belföldi céget, hogy Budapestről vigyen ki terméket Angliába. A teljesítéshelye tehát Anglia. A cég viszont megbízott egy másik belföldi céget,(alvállalkozóját), aki a fuvart elvégezte. A kérdésem az lenne, hogy a megbízott fuvarozó a szállítmányozó cégnek áfásan állítja ki a számlát, vagy ugyanúgy mentesen, mint a szállítmányozó cég az angol cégnek? Köszönöm előre is!!!
Bíborka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

S.O.S. nemzetközi fuvarozáshoz kérek segítséget!!

HozzászólásSzerző: Bíborka » hétf. dec. 28, 2009 6:55 pm

Van itt valaki, aki tud nekem segíteni? :(
Bíborka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

S.O.S. nemzetközi fuvarozáshoz kérek segítséget!!

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » hétf. dec. 28, 2009 7:10 pm

Szia! Szerintem az alvállalkozó áfásan számláz a szállítmányozó cégnek. Mária 
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

S.O.S. nemzetközi fuvarozáshoz kérek segítséget!!

HozzászólásSzerző: Bíborka » hétf. dec. 28, 2009 7:37 pm

Igen, először én is ezt gondoltam, csakhogy olvastam valahol, (nem emlékszem hol), ez egy gyakorlati példa volt, hogy a fő megrendelő külföldi, vagyis jelen esetben, angol, akkor a teljesítéshelye az anglia, (mert az a végcél, így  tehát akkor a két magyar cég között is áfamentes. Az egyik cég csak közvetít.

vagy nem?

Bíborka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

S.O.S. nemzetközi fuvarozáshoz kérek segítséget!!

HozzászólásSzerző: kati1012 » hétf. dec. 28, 2009 8:19 pm

Remélem az alábbi válasz segit,  bár ez még a 2007 évi áfára hivatkozik, az elvek ugyanazok.

Kérdés: Egyik alvállalkozónk mérnöki szolgáltatást nyújt - rajtunk keresztül - Ausztriában lévő üzem gépeinek, berendezéseinek karbantartásához. Mi, mint magyarországi székhelyű és nyilvántartású adóalany, saját nevünkben rendeljük meg az alvállalkozótól a mérnöki szolgáltatást, melyet továbbhárítunk egy osztrák adóalany részére (aki a berendezések tulajdonosa). Kérdésünk, hogy az alvállalkozó számláját áfásan vagy áfa nélkül nyújthatja be felénk? További kérdésünk, hogyan változik a számlázás módja, ha mi (a megrendelő) bejelentkezünk Ausztriában is adóalanyként?
(A kérdéshez tartozó tárgyszavak: alvállalkozó, áfa, Közösségen belül)

 

A termékhez kapcsolódó mérnöki tevékenység teljesítési helye az Áfa-tv. 15. § (4) bekezdés d) pontja alapján az, ahol a szolgáltatásnyújtás ténylegesen történik, azaz esetünkben nem belföld. Az alvállalkozó által kiállított számla áfát tehát nem tartalmaz, az ügylet a magyar áfa területi hatályán kívül esik. A szolgáltatás teljesítési helyének megítélése nem változik meg attól, hogy a megrendelő Ausztriában bejelentkezik adóalanyként.

 

kati1012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

S.O.S. nemzetközi fuvarozáshoz kérek segítséget!!

HozzászólásSzerző: Bíborka » kedd dec. 29, 2009 9:26 am

Szia, rákattintottam erre a kék jogszabályi hivatkozásokra, de nem hozott be semmit. Én is ezzel értenék egyet, hiszen ugyanarról a fuvarról van szó, az angol megfizeti a saját országában az adót a számla után, akkor itthon miért kéne még egyszer? Az angol által megbízott cég csak közvetít közte és az alvállakozó között.
Bíborka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

S.O.S. nemzetközi fuvarozáshoz kérek segítséget!!

HozzászólásSzerző: kriszta4 » kedd dec. 29, 2009 9:40 am

1. Az alvállalkozó a megbízó magyar szállítmányozó cégnek rendes ÁFÁs számlát állít ki 2009-ben. (A 2010-es szabályokat még nem néztem át. )

2. viszont a szállítmányozó az angol megbízó cégnek nem számít fel áfát, az ügylet a magyar áfa területi hatályán kívül esik.

Remélem jól tudom.

 

kriszta4
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

S.O.S. nemzetközi fuvarozáshoz kérek segítséget!!

HozzászólásSzerző: Bíborka » kedd dec. 29, 2009 9:49 am

Beszéltem az adóhivatalban egy adószakértővel. Jól felkészült az áfatörvényből, majd írásbeli állásfoglalást is küldenek, arról, hogyan kell számlázni. A fuvarozásra más szabályok vonatkoznak, mint a mérnöki tevékenységre. ez van.
Bíborka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

S.O.S. nemzetközi fuvarozáshoz kérek segítséget!!

HozzászólásSzerző: Bíborka » kedd dec. 29, 2009 9:50 am

jól tudod. Jövőre állítólag már nem így lesz.
Bíborka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

S.O.S. nemzetközi fuvarozáshoz kérek segítséget!!

HozzászólásSzerző: kati1012 » kedd dec. 29, 2009 10:00 am

Bíborka!

 

Bocs, a mérnöki tevékenységet nem lehet összemosni, az egy teljesen más szolgáltatás.

A Te esetedben a teljesítési hely a két fuvarozó esetében nem esik egyben. Az alvállalkozó esetében a teljesítési hely az indulás helye, míg a fővállalkozó fuvarozó esetében az érkezési hely. Így az alvállalkozó 25% áfával számláz.

 

39. § Személy szállítása, termék fuvarozása esetében a teljesítés helye az az útvonal, amelyet a szolgáltatás nyújtása során ténylegesen megtesznek.

40. § (1) A 39. §-tól eltérően, ha a terméket a Közösségen belül fuvarozzák, a teljesítés helye az a hely, ahol a termék fuvarozásának indulási helye van.

(2) Az (1) bekezdéstől eltérően, ha a termék fuvarozásának igénybevevője a Közösség más tagállamában nyilvántartásba vett adóalany, mint ahol a termék fuvarozásának indulási helye van, a termék fuvarozásának teljesítési helye a Közösség azon tagállama, ahol ezzel összefüggésben a termék fuvarozásának igénybevevőjét adóalanyként nyilvántartásba vették.

kati1012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Következő

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 7 vendég