Adófórum

Adózási és számviteli információk

Import vámkezelése másik EU tagállamban

ÁFA

Import vámkezelése másik EU tagállamban

HozzászólásSzerző: nagyistvanne » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Tisztelt Fórumozók! Egy magyar cég Távol-keleti árut Szlovéniában vámkezeltet, ott fizeti meg a vámot, majd onnan Magyarországra szállíttat. Bizonylatok: import számla, szlovén EV okmány, a vámkezeléssel megbízott szlovén képviselő számlája a vám összegéről, a szállítmányozó cég számlája a fuvarköltségről (megbontva Távol-Kelet - Szlovénia, Szlovénia-Budapest) és a biztosításról.

Az ügyletet a havi ÁFA bevallásban a közösségi termékbeszerzés szabályai szerint szerepeltetjük. (Befizetendő és levonható sorokban)

Kérdéseim:

1. Melyik árfolyam használata a helyes: a szlovén vámkezelése időpontja, vagy az áru beérkezésének időpontja a budapesti terminálra. Ugyanígy melyik időpont a helyes a havi bevallás beállításában, ha azok nem egy hónapon belül realizálódnak?

2. Mi az Áfa alapja? áruérték || vám || biztosítás || fuvar ( a teljes, vagy csak Távol-Kelet - ről Szlovéniáig?

3 Az összesítő bevallásban kit tüntetünk fel eladóként? Egy információ szerint a magyar céget a saját közösségi adószámával.

A segítséget nagyon köszönöm, Györgyi 

nagyistvanne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Import vámkezelése másik EU tagállamban

HozzászólásSzerző: aesdbt@axelero.hu » pén. szept. 29, 2006 4:53 am

A termék Importot terhelö ÁFÁ-t abban a tagállamban kell megfizetni ahol a termék importot vámkezelik.Ebben az esetben abban atagállamban kell az áFÁ-t megfizetni ahol vámkezelik,illetve szabad forgalomban helyezikvéleményem szerint be kell jelentkezni a szlovák APEh-nál és adószámot kell kérni.
aesdbt@axelero.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Import vámkezelése másik EU tagállamban

HozzászólásSzerző: nagyistvanne » pén. szept. 29, 2006 9:26 am

Köszönöm a választ, de nem értek vele egyet:

Mivel az Áfa mértéke nem harmonizált a tagállamok között (csak a vám), ezért annak érdekében,hogy az importőrök ne a legalacsonyabb adómértékű tagállamban vámkezeltessék az importált termékeiket, az import ÁFA mindig a termék redneltetési helye szerinti tagállamban esedékes, ami az én esetemben Magyarország.

Azért köszönöm a választ. Györgyi 

nagyistvanne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Import vámkezelése másik EU tagállamban

HozzászólásSzerző: ducheniko » szomb. szept. 30, 2006 2:26 pm

Kedves nagyistvanne!

Én azt mondom, hogy a beérkezés, azaz a betárolás időpontja szerinti árfolyamon számísd ki az ellenértéket és ezen az árfolyamon állítsd be azt a bevallásba.

A teljes fuvar része a bekerülési értéknek, s ez lesz az áfa alapja is.

Az összesítő bevallásban történő szerepeltetés csak számla ellenében lehetséges (az áfalevonási jogcím is ekkor nyílik meg.) tehát a számlának a teljesítés napja határozza meg a bevallási időszakot.

Remélem tudtam segíteni: ducheniko

ducheniko
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Import vámkezelése másik EU tagállamban

HozzászólásSzerző: Fildi » szer. okt. 04, 2006 6:21 am

Kedves nagyistvanne!

Reméltem, hogy még fennt találom a kérdésedet.., ugyanis múlt pénteken addig válaszoltam, míg elszállt az egész..., ezért most már igyekszem rövidre fogni.

Szóval, helyesek a megállapításaid -sajnos a többiek válaszaival nem értek egyet-, amennyiben Szlovéniában is a magyarországi szabályok szerint alakul az áfa tv. gyakorlati alkalmazása. Értem ezt, az áfa 31§ (2006.09.01-től 31/A§ ) - vagyis adómentes termékimport valósul meg, másrészről a bejelentkezési kötelezettség tekintetében (Mo-n csak akkor nem kell bejelentkezni és magyar közösségi adószámot kérni, ha az áru beérkezésekor biztosan tudják, hogy másik tagállam területére kerül a teljes rakomány.

Ha mindezeknek megfelel a vállalkozás, Szlovéniában csak vámot kell fizetni, majd vagyonáthelyezés történik, amit közösségen belüli értékesítés és beszerzésként kell kezelni (ha nem kellett bejelntkezni, akkor mindegyik a magyar adószámmal).

Innentől kezdve a közösségi ügyletre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni, vagyis:

Teljesítés időpont: általában csak az áfa tv. szerinti teljesítési időpontot alkalmazzák (könyvelésben is ez szerepel), vámhatározat kelte (mint hitelesen igazoló dokumentum) v. legkésőbb a teljesítést követő hó 15.napja!

Áfa alap: beletartozik vám, biztosítás 22 §, fuvar megrendelő függvénye (ha vevő teljesít beletartozik, ha a szállító akkor nem -erről volt egy tájékoztató is az Apeh honlapon).

Összesítő nyilatkozat: 1 kód szerepeltetése 0660-0661 is (a) oszlopban az imort ill. vagyonáthelyezés helye szerinti tagállam országkódját kell feltüntetni, a (b) oszlopba "1" kell írni, (c) oszlop áfa nélküli ellenérték.

Remélem segítettem.

 

Fildi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég