Adófórum

Adózási és számviteli információk

Szlahelyesbítés-sztornó-visszáruszla-meghiúsulás?

ÁFA

Szlahelyesbítés-sztornó-visszáruszla-meghiúsulás?

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » pén. feb. 23, 2007 12:47 pm

Megoldottam a Gordiuszi csomót! Az 56/2003 számviteli kérdés foglalkozik a témával. 

Egy részét bemásoltam ide:

"Tekintettel arra, hogy az áfatörvény 17. §-ának (1) bekezdése értelmében az elõleg a megfizetéssel teljesített, amennyiben a termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás valamely ok miatt meghiúsul, a visszafizetett elõleg összege az adó alapját csökkenti [áfatörvény 22. §-a (5) bekezdésének c) pontja]. Az elõleg visszafizetésekor a visszafizetõnek - az áfatörvény 45. §-ának (1) bekezdése alapján - helyesbítõ számlát helyettesítõ okmányt kell kibocsátania. E helyesbítõ bizonylaton szerepeltetni kell az áfatörvény 45. §-ának (2) bekezdésében elõírt adatokat, köztük az eredeti elõleg (valamint az általános forgalmi adó) összegét, negatív elõjellel."

Egyébként beszéltem Madorával reggel és ő mondta, hogy talált valami hasonlót ő is. Aztán azon kezdtem el gondolkodni én is, amit már Napraforgó meg Kohnmari is írt, hogy a pénz átadásával a szerződés egy része teljesül. Ez pedig nagyon is hasonlít a visszáruhoz, ha most a pénz visszajár.

Tehát igazából mindkét "párt" :) -nak igaza volt. A szerződés mégiscsak meghiúsul és voltaképpen erre tekintettel kerül sor a pénz visszafizetésére, de mivel a pénz átadása már megtörtént nem lehet ennek teljesítését meg nem történt eseményként kezelni.

Mondok rá egy példát, amivel talán egyszerűbben megérthető.

Először átadásra kerül egy előleg majd kiállításra kerül egy számla egy szerződésben rögzített teljesítés napjára. A végszámla tartalmazza az előleget mínuszként. A teljesítés meghiúsul. A végszámlát stornózni kell, de ezt megelőzően a helyesbítést is meg kell tenni, hiszen a visszafizetendő előleg miatt az adóalap nő, melyet utánna stornózni kell hiszen a teljesítés meghiúsul. Ha csak úgy egyszerűen stornóznánk a számlát, akkor beragadna az előleg.

Üdvözlettel: Gyergyói István

 

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Szlahelyesbítés-sztornó-visszáruszla-meghiúsulás?

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » pén. feb. 23, 2007 12:50 pm

Bocs Napraforgó! Csak egy kézzel kicsit lassan megy az írás! Látom, hogy közben Te is rátaláltál egy hasonló állásfoglalásra!
gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Szlahelyesbítés-sztornó-visszáruszla-meghiúsulás?

HozzászólásSzerző: Napraforgó » pén. feb. 23, 2007 12:52 pm

Szia! még a 2003 évi Önadózás-ban.
Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Szlahelyesbítés-sztornó-visszáruszla-meghiúsulás?

HozzászólásSzerző: kohnmari » pén. feb. 23, 2007 12:57 pm

Sziasztok István és Napraforgó!

Azért is nagyon jónak találom ezt a fórumot, hogy többen meg tudunk beszélni egy

témát, amivel az ember, ha magára marad, igen nehezen tud jól kijönni belőle.

Üdv.

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Szlahelyesbítés-sztornó-visszáruszla-meghiúsulás?

HozzászólásSzerző: Csigabiga » pén. feb. 23, 2007 1:06 pm

Hát, nagyon okosak Vagytok!:) 

Amúgy a helyesbítő számlán hogyan kell szerepeltetni az eredeti, a módosított adatokat és a különbséget, hogy kijöjjön a végén a számla összege, ebben az esetben a 0?

Mert amikor én csináltam ilyent, úgy nézett ki, hogy szerepeltettem az eredeti adatokat, a módosítást és a különbséget. A számlán belül nem jött ki a különbség végeredménye, így úgy tűnik, mintha  tájékoztató jellegűek lennének a többi sorok benne.

Olvastam olyan tájékoztatót, hogy az eredeti adatokat mínusszal kell jelölni. De az áfa törvény a helyesbítésnél ezt nem írja, hanem csak a stornónál. Ohhhh... 

Csigabiga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Szlahelyesbítés-sztornó-visszáruszla-meghiúsulás?

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » pén. feb. 23, 2007 1:08 pm

Tekintsd úgy, mintha egy részét stornóznád és az lesz a mínusz. Csak más a megnevezés a fejlécben!

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Szlahelyesbítés-sztornó-visszáruszla-meghiúsulás?

HozzászólásSzerző: Csigabiga » pén. feb. 23, 2007 1:13 pm

Célszerű volna úgy csinálnom. Köszönöm.
Csigabiga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Szlahelyesbítés-sztornó-visszáruszla-meghiúsulás?

HozzászólásSzerző: zspotorke » pén. feb. 23, 2007 1:44 pm

Sziasztok!

Én a következőt találtam: M.o.hu: stornó számla, Számviteli levelek: helyesbítő számla a kérdéses esetre. Akkor most melyik az igaz? Megjegyzem hogy a Eu-s ÁFA tájékoztató is stornószámlát ír erre az esetre.

Üdv: P.Zsuzs

Stornírozás

A gyakorlatban előfordulhat, hogy a számlát, egyszerűsített számlát a kibocsátónak storníroznia kell, mert a számla, egyszerűsített számla kibocsátását követően

  1. a teljesítés meghiúsul, vagy
  2. a számítógéppel, illetve elektronikus úton előállított számla lezárását követően észlelt hibát kell javítani, vagy
  3. a számítógéppel előállított számlát, elektronikus számlát műszaki hiba miatt újra elő kell állítani.

A stornó számlának tartalmaznia kell:

  1. a számla sorszámát;
  2. a stornírozandó (eredeti) számla sorszámát;
  3. a számla kibocsátójának nevét, címét, adószámát;
  4. a vevő nevét, címét, a Közösségen belüli - adólevonási joggal történő - termékértékesítés esetén, illetve ha a vevő az adó fizetésére kötelezett, annak adószámát;
  5. a számla kibocsátásának keltét; továbbá
  6. a stornírozandó (eredeti) számla összesített adóalapját, adóösszegét, adóval növelt ellenértékét negatív előjellel.

 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Szlahelyesbítés-sztornó-visszáruszla-meghiúsulás?

HozzászólásSzerző: Napraforgó » vas. feb. 25, 2007 9:49 pm

Szia P.Zsuzsa! Én is vizsgálgattam ugyanezt!!!  Csak arra a következteésre jutottam, hogy a teljesítés meghiúsulásának a "gazdasági eseménye" ebben az esetben nem az előleg.  Azért találom inkább helyesnek a jóváírót. Szerinted? Ezt jól gondolom-e? Komolyan érdekel. Üdv:Napraforgó
Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Előző

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég