Szia Feri!
Egyszerűsített végelszámolás csak jogi személyiség nélküli gazdasági társaságoknál - tehát betéti és közkereseti társaságoknál - folytatható le, korlátolt felelősségű társaságoknál, részvénytársaságoknál nincs rá jogszabályi lehetőség. Legfontosabb feltétele, hogy a bt. illetve kkt. a tagok gyűlésén a végelszámolás kezdő időpontjaként meghatározott dátumtól kezdődő legkésőbb 120 napon belül a végelszámolást befejezi. Az egyszerűsített végelszámolásról találsz jó anyagot az alábbi linken:
http://www.apeh.hu/regiok/kozepmagyarorszag/aktualis/egyszerusitett_vegelsz.html
Hitelezői igényként be tudod nyújtani a tagi kölcsönkövetelésedet. A végelszámoló a fenti adatok alapján elkészíti a végelszámolási nyitómérleget, majd a hitelezők bejelentései alapján korrigálja azt,
A meglévő árukészlet alapján sajnos meg kell fizetni az áfát. Az áfa tv. 11§(1)bek.szerint ugyanis termékértékesítésnek minősül , ha az adóalany a terméket vállalkozásából véglegesen kivonja. Az áfa tv.193§(1)bek.c.) pontja alapján az adóalany nem járhat el alanyi adómentes minőségében a 11§ szerinti termékértékesítés esetén (vagyis ha kivonja véglegesen a vállalkozásból) .
A nyitómérlegben szerepel az eszközoldalon az árukészlet 1.8 millióval, a forrásoldalon pedig a 3 milliós tulajdonjog + a tagi kölcsön 4.5 millióval. Ez korrigálódik 4.5 millió tartozással,(ha bejelented a hitelezői igényedet) akkor marad 1.2 millió forint forrás. Viszont lesz fizetendő áfád a végelszámolás során, amelyre nincs kp.fedezeted (s a bejelentett hitelezői igényre sem), fizetésképtelenné válsz, így a végelszámolás felszámolásba fog átmenni.
Én azt javasolnám, értékeld, vagy selejtezd le az elavultnak minősített árukészletedet, hiszen annak szinte nincs is piaci értéke, legfeljebb hulladékértéke. Csökkentett áron, vagy hulladértéken próbáld meg értékesíteni ahhoz, hogy a már viszonylag kicsi áfa összegre meg tudd teremteni a pénzfedezetet. Arra viszont legyél figyelemmel, hogy az esetlegesen felmerülő adóidra is legyen meg a fedezeted, ha végelszámolást akarsz.Ha hitelezői igényként nem nyújtod be a tagi kölcsönigényedet, akkor az a végelszámolás során bevételként fog megjelenni, s annak további adóterhei merülnek fel. A kkt tagok egyébként saját vagyonnal is felelnek a társaság tartozásaiért.