Adófórum

Adózási és számviteli információk

továbbszámlázott szolg. Svájcba

ÁFA

továbbszámlázott szolg. Svájcba

HozzászólásSzerző: CanHun2009 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Svájci székhelyű cég honlapjának karbantartását és gondozását magyar székhelyű Bt végzi, akinek van egy alvállalkozója szintén magyar székhelyű cég. Az  ÁFA folyószámláján rengeteg pénz csücsül. mert az előző könyvelő az alvállalkozó számláját beállította visszaigényelhetőbe, de nem igényelte vissza mondván nem akar egy visszaigénylési ellenőrzést magának. A Bt, most szeretne áttérni EVA hatálya alá. A két éve összegyült ÁFA-t kellen rendeznem, de nekem valahogy sántít ez a dolog..... Segítséget kérek, hogy az alvállalkozó számlájának ÁFA-ját visszaigényelheti egyáltalán a Bt? vagy évek óta nem jól van és most önellenőrizhetek? Köszönöm a válaszokat.....:-)))

 

CanHun2009
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

továbbszámlázott szolg. Svájcba

HozzászólásSzerző: MázlisPanni1 » hétf. okt. 05, 2009 9:48 am

  

   Az alvállalkozó a magyar céggel állt kapcsolatban. Ha szoftvert vagy internet előfizetést

  vásárolt a cég annak érdekében,hogy közösségen belüli szolgáltatást végezzen annak

  az áfá-ját visszaigényelte?  Az alvállakozót szerintem ugyanúgy kellene minősiteni.

  Meg kellene vizsgálni még a teljesítés helyét az áfa szempontjából.

MázlisPanni1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

továbbszámlázott szolg. Svájcba

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » hétf. okt. 05, 2009 12:48 pm

Szia!

 

Helyesnek tartom az óvatosságot, mert egyáltalán nem biztos, hogy az eddigi bevallások jók voltak.

Gondolom, azért lett mindig visszaigényelhető ÁFÁ-ja, mert EU-s értékesítésnek vette a Bt., így ÁFA nélkül számlázott. Emellett egy magyar "alvállalkozó" végezte helyette a munkát, amiből levonható ÁFÁ-ja lett.

Az ÁFA tv. szerint főszabályként ott van a Közösségen belüli szolgáltatásnyújtás teljesítésének helye, ahol a szolgáltatás nyújtója gazdasági céllal letelepedett. Vannak ezalól kivételek, de a netes honlap karbantartása szerintem nem tartozik ezek közé. Akkor lenne kivétel, ha közvetítői szerepben - tehát más nevében és javára - járna el, de erről itt nincs szó.

Ezért szerintem helytelen volt az ÁFA nélküli számla kiállítása, önrevíziót kellene beadni, és a fizetendő ÁFÁ-t itt Mo-n bevallani.

De várd meg mások véleményét is, mert nem 100-as, amit írtam.

Üdv. Andi
nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

továbbszámlázott szolg. Svájcba

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. okt. 05, 2009 2:30 pm

Sziasztok!

1. Svájci székhelyű cégről van szó -  tudtommal Svájc nem EU-s tagállam.

2. Korábbi évekről, tehát valószínűleg még a régi áfa-törvény vonatkozik rá (1992.évi LXXIV.tv.). Ha 2008.01.01. előtti szolgáltatások: 1992.évi áfa tv. 15.§ (5) d) ill. j) és k) pontja alapján a teljesítés helye: 

(5) A szolgáltatásnyújtás teljesítési helyét a szolgáltatást saját nevében megrendelő gazdasági tevékenységének székhelye, illetve állandó telephelye, ezek hiányában pedig állandó lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye határozza meg, ha a szolgáltatást megrendelő harmadik országbeli illetőségű adóalany, vagy nem adóalany személy, szervezet, illetve a szolgáltatást nyújtó illetősége szerinti államtól eltérő államban nyilvántartásba vett adóalany:

d) tanácsadási, ügyvédi, számviteli, adóügyi, számítástechnikai, fordítói és tolmácsolási szolgáltatásoknál, illetve mérnöki szolgáltatásoknál - kivéve a (2) és (4) bekezdésekben meghatározott mérnöki szolgáltatásokat - továbbá más, ezekhez hasonló szolgáltatásoknál;

j) elektronikusan teljesített szolgáltatásnál;

l) az a)-k) pontokban felsorolt szolgáltatásnyújtások teljesítésében való közreműködésnél (közvetítésnél), ha az más nevében és javára történik, még akkor is, ha az a közvetítő jognyilatkozat-tételi jogosultságával nem jár együtt;

Tehát Svájcba áfa nélkül kellett számlázni szerintem, viszont a 15.§ (1) szerint a belföldi alvállalkozó pedig áfásan számlázott a belföldi megrendelőjének.

Uez. lényegében a szabályozás most is, az új áfa-tv. alapján ( 2007.évi CXXVII.tv.) 36. és 46.§-ai alapján. Ezért úgy gondolom - remélem, nem tévedek - hogy az Áfa visszaigényelhető. Ha a folyószámlára fel van könyvelve, csak kiutalást nem kértetek, akkor 17-esen lehet kiutaltatni.

http://sajto.netlock.hu/cikk.php?news_id=2444

Egyébként akkor is szoktak ellenőrízni, ha nem kér vki kiutalást, pusztán visszaigényelhető adója van.

Azért remélem, még más is hozzászól.

Üdv: Böbe  

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég