Adófórum

Adózási és számviteli információk

későn leadott ktg számla

ÁFA

későn leadott ktg számla

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. szept. 21, 2009 7:17 am

Szia Zsuzsa!

Abban egyértek, hogy önellenőrzés esetén különös gondossággal kell eljárni, nehogy valami hiba legyen, különös tekintettel a számla beérkezésére is. De abban nem, hogy Melcsinek lenne igaza, hogy nem lehet önelllenőrízni. Az áfa-törvény nem azt írja, hogy a könyvelőnél kell lennie a számlának, hanem hogy az adózónál kell rendelkezésre állnia.

De miért ne lehetne önellenőrzést végezni? Ha elfelejti odaadni a könyvelőnek, attól még az az áfa levonható a teljesítés hónapjában - ha az egyéb feltételek természetesen rendben vannak. És ha a könyvelő felejtené ki a bevallásból? Összefog véletlenül 2 db számlát, és csak az egyik kerül be az analítikába/könyvelésbe?

Nem önrevíziózhat szerinted? Szerintem megteheti.

Üdv:Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

későn leadott ktg számla

HozzászólásSzerző: melcsi62 » hétf. szept. 21, 2009 8:57 am

Sziasztok!  Nem mondtam, hogy tilos az önellenőrzés... hiszen ha elolvassuk az APEH portálon még fenn lévő (korábbi ÁFA tv-re való hivatkozással írt és az Art. 49.§. szerinti összefüggésről, akkor azért a késett számla miatti önellenőrzés nem minden esetben kizárt, a régi sem rendelkezett egyértelműen erről, a mostani tv-ről meg már ne is beszéljünk, hogy miről rendelkezik egyértelműen..

Az Áfatörvény 36. § (5) bekezdésének és az Art. önellenőrzésre vonatkozó szabályainak összefüggése

/Nem tartozik ide közvetlenül: de ki vagyok akadva a saját ügyfeleim közül is egy-kettőre... minden bevallás elküldése előtt, már mikor látszik, hogy az átadott anyagok alapján mi ujság, 20-szor kérdezem meg őket, hogy de biztos-e, hogy nincs-e több számla, arról nem is beszélve, hogy úgy vagyunk megegyezve, hogy a bevallási időszakot követő hó  18-ig még a már  aktuális, tárgyhavi rendelkezésre álló cuccot is hozzák el és ne ők kezdjenek el mazsolázni a bizonyatok között... ma jött reggel egy, és közli, hogy szeptember elején kiderült, hogy a társasházban bérbeadott ingatlant bérlővel és a társasházzal folytatott tartozási vitában kiderült, hogy a bérlő sehová, sem a bérbeadónek (mert ő nem adott ilyesmiről számlát) sem a társasháznak nem fizetett 2007-től saját fogyasztású közüzemi díjat, mert a társasház meg elmondása szerint nem tudott neki számlát adni a mérőórával mért fogyasztásról... A szerződésükben az volt, hogy a bérlő a közüzemi szolgáltatóval fog megállapodni (költségviselő a bérlő).. és, hogy akkor mit kell tenni most a bérbeadónak, aki most tudta meg, hogy 2007-től havonta mennyi volt a bérlő fogyasztása.. kiszámlázza??, de hogy és milyen ÁFA kulcsokkal  (2007-ben mentes volt a lakásingatlan bérlet, 2008-tól ÁFÁ-s, de 2009.07.01-től meg még ÁFA kulcs változás is....)   És csak azért szól, mert tudja, hogy ma ÁFA bevallási határidő van.. (a bevallása elment pénteken) és ha még is a bérbeadó köteles a számlát kiállítani, akkor lehet, hogy ebbe bele lehetne még tenni.....  /

Na "agyilag"? erre asszociáltam és én megfogadtam, hogy mivel hiába tépem a számat, hogy időben szóljanak, stb.. , ha így járnék, mint Kati.., akkor közölném, hogy így jártál kedves...., (egyszerűbb valamit úgy megcsinálni ahogy kell, mint utólag önellenőrizni - vékony mezsgyén egyensúlyozva és egy biztos APEH vizsgálatot beszerezve -,.  Nekem a kötelező önellenőrzésért (amikor tényleg muszály a fizetendő ÁFA növekmény miatt, mert később állítják ki a számlát, ) bruttó 5000 Ft-ot fizetnek, amikor az APEH napokig szórakozik az emberrel, na arra nem fizetnek semmit, se a fénymásolásért, amit az APEH éppen fénymásolatban akar elvinni,stb.....  egy mínusz 800 eFt-os adócsökkenéses önellenőrzésre az APEH valószínűleg ránéz, hogy vajon miért..

Én inkább arra céloztam Katinak, hogy nem kell önellőrzést csinálnia, de nem írtam, hogy tilos lenne..

Kati!  Már lezártad a kérdést, így remélem nem bántó, hogy a saját mérgelődésemet is leírtam, és  bocs, hogy a saját kiakadásom alapján válaszoltam (1) csak, de most  utólag pótolok. 

Nézd meg ami linket betettem, aztán nyilván eldöntitek, hogy mit lépj..

Az értelmezéshez: az Art.49.§-a most is cc. ugyanaz, a hivatkozott ÁFA tv. 36.§.(5).  régen így szólt:

/Az adólevonási jog keletkezése

36. § (1) Az adólevonási jog keletkezésének időpontja:

(5) Az adólevonási jog az elévülési időn belül a jog megnyílta utáni bármely későbbi adó-megállapítási időszakban is érvényesíthető a levonási jog megnyílásakor hatályos szabályok alapján. Minden ügylet után áfalevonási joggal csak egyszer lehet élni./

A 2008-tól hatályos ÁFA tv-ben: 

Adólevonási jog keletkezése és terjedelme

119. § (1) Az adólevonási jog akkor keletkezik - ha e törvény másként nem rendelkezik -, amikor az előzetesen felszámított adónak [120. §] megfelelő fizetendő adót meg kell állapítani.

(2) Abban az esetben, ha az adó áthárítására jogalapot teremtő ügyletben a termék értékesítőjére, szolgáltatás nyújtójára a 61. § alkalmazandó, az adólevonási jog - ha e törvény másként nem rendelkezik - az adó áthárítására jogalapot teremtő ügylet teljesítésekor keletkezik.

.....

Adólevonási jog keletkezése és terjedelme

119. § (1) Az adólevonási jog akkor keletkezik - ha e törvény másként nem rendelkezik -, amikor az előzetesen felszámított adónak [120. §] megfelelő fizetendő adót meg kell állapítani.

(2) Abban az esetben, ha az adó áthárítására jogalapot teremtő ügyletben a termék értékesítőjére, szolgáltatás nyújtójára a 61. § alkalmazandó, az adólevonási jog - ha e törvény másként nem rendelkezik - az adó áthárítására jogalapot teremtő ügylet teljesítésekor keletkezik.

Adólevonási jog gyakorlásának módja

131. § (1) A belföldön nyilvántartásba vett adóalany az adómegállapítási időszakban megállapított fizetendő adó együttes összegét csökkentheti az ugyanezen vagy korábbi adómegállapítási időszakban (időszakokban) keletkezett levonható előzetesen felszámított adó összegével.

(2) Ha az (1) bekezdés szerint megállapított különbözet előjele negatív, a különbözetet a belföldön nyilvántartásba vett adóalany

a) a soron következő adómegállapítási időszakban veheti figyelembe úgy, mint az akkori adómegállapítási időszakban az (1) bekezdés szerint megállapított fizetendő adó együttes összegét csökkentő tételt, illetőleg

b) a 186. §-ban meghatározott feltételek szerint és módon az állami adóhatóságtól visszaigényelheti.

 

 

Adózás rendjéből: 49.§.(1)

Önellenőrzés

49. § (1) Az önadózás útján megállapított vagy megállapítani elmulasztott adót, adóalapot - az illeték kivételével - és a költségvetési támogatást az adózó helyesbítheti. Ha az adózó az adóhatóság ellenőrzésének megkezdését megelőzően feltárja, hogy az adóalapját, az adót, a költségvetési támogatást nem a jogszabálynak megfelelően állapította meg, vagy bevallása számítási hiba vagy más elírás miatt az adó, költségvetési támogatás alapja, összege tekintetében hibás, bevallását önellenőrzéssel módosíthatja. Nem minősül önellenőrzésnek, ha az adózó bevallását késedelmesen nyújtja be, és késedelmét nem igazolja, vagy igazolási kérelmét az adóhatóság elutasítja. Nincs helye önellenőrzésnek, ha az adózó a törvényben megengedett választási lehetőséggel jogszerűen élt, és ezt az önellenőrzéssel változtatná meg. Az adózó az adókedvezményt utólag önellenőrzéssel érvényesítheti, illetőleg veheti igénybe.

 

 

Tehát nem tilos az az ön ellenőrzés, ha egyébként az ÁFA levonási egyéb feltételek fennálltak 09.07-hóra....

Üdv.

 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

későn leadott ktg számla

HozzászólásSzerző: bekassy » hétf. szept. 21, 2009 9:26 am

Melcsi!

Köszönöm, hogy Te is ennyit foglalkoztál a kérdéssel. Sajnos a főnököm egy büdös vasat sem kér el a vállalkozóktól, pedig döntően (97%) ők nem hozzák a számlákat időben. Én meg jegyzőkönyvezhetek, nyilvántarthatok, számítgathatok, analitikát javítgathatok... sokszor óráim mennek el ezért...szóval megértem a dühöd. Abszolúte.

Viszont nincs kedvem a kínlódásukhoz, mert ez nem 2 filléres ügy. Lepapírozok mindent, szólok, hogy önellenőrzök, mert ha nem, akkor bizony fizethet, de így viszont ellenőrizhetnek...A számla jó, egyébként minden rendben. Ők szinte mindig eljátsszák velem azt, hogy előző havi teljesítéssel adnak ide kimenő számlákat. Pl ezen kívül most is van még 07. havi teljesítéssel egy ilyen kimenő tételem. Bosszantó. Ez van. Most én is panaszkodtam egyet:)

Köszönök mindent,

puszi

Kati

bekassy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

későn leadott ktg számla

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. szept. 21, 2009 12:27 pm

Sziasztok!

A mérleglődést maximálisan megértem, meg azzal is egyetértek, hogy az ügyfeleket móresre kell/kéne tanítani. Sajnos, tapasztalataim szerint erre nem hajlandóak, sőt általában még nekik áll feljebb, tisztelet persze a - ritka - kivételnek.

<>Tehát leginkább én sem csinálnék önellenőrzést, de Kati kérdéséből meg válaszaiból azt vettem ki, hogy sajnos rákényszerül. Vagyunk így néha... 

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Előző

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég