Adófórum

Adózási és számviteli információk

Pizza áfája

ÁFA

Pizza áfája

HozzászólásSzerző: nagyéva1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Étteremben készült, készresütött pizza ÁFÁ-ja hány %-os?

Sajnos 18 % és 25 %-os variációról is hallottam

Köszönettel várom a választ!

nagyéva1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Pizza áfája

HozzászólásSzerző: gyorkosolga » szer. júl. 22, 2009 10:31 am

.

gyorkosolga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Pizza áfája

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » szer. júl. 22, 2009 10:32 am

Szia,

Az Apeh tájékoztató ezt írja:
"1901 Malátakivonat, lisztből, darából, durva őrleményből, keményítőből vagy malátakivonatból előállított, másutt nem említett élelmiszerkészítmény, amely kakaót nem, vagy teljesen zsírtalanított anyagra számítva 40 tömegszázaléknál kisebb mennyiségben tartalmaz, a 0401-0404 vtsz. alá tartozó árukból készített, másutt nem említett olyan élelmiszerkészítmény, amely kakaót nem vagy teljesen zsírtalanított anyagra számítva 5 tömegszázaléknál kisebb mennyiségben tartalmaz ...A nyers pizza feltéttel is ezen vtsz. alá sorolandó, azonban az elősütütt vagy megsütött pizza a 1905 90 vtsz. alá tartozik (ez utóbbi vtsz. alá sorolt termékek értékesítésére is 18%-os adókulcs alkalmazandó)."

Ahogy én hallgattam a riportot, a megkérdezett szakértő azt próbálta kiemelni, hogy ha a terméket helyben fogyasztják, akkor szolgáltatásként kellene értelmezni szerinte (25% áfa), ha pedig a terméket elvitelre adják el, akkor termékértékesítés történik 18% áfával. És ezt a bizarr, az éttermek / cukrászdák által nehezen kezelhető helyzetet nehezményezte. A tájékoztató ilyen megkülönböztetést nem alkalmaz. Szóval tehát kérdés, hogy az étterem szolgáltatást nyújt-e, ami közben mellesleg terméket értékesít, vagy terméket ad el extra szolgáltatással...

 

Hozzászólásomtól sajnos nem lettél okosabb, mert a kérdésben állásfoglalást még nem találok. Üdv: Anikó

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Pizza áfája

HozzászólásSzerző: zsuzsi_n@freemail.hu » kedd júl. 28, 2009 8:39 am

Sziasztok!

 

Bennem eddig fel sem merült, ha a megsütött pizza 18%-os áfás, de most, hogy itt olvastam, utána néztem és a VPOP honlapjáról az derül ki számomra, hogy tényleg 18%-os.

Ilyenkor mit kell tenni? Visszamenőleg, mert a pénztárgépbe ugye nem 18%-os ként ütöttük?

Ezt a kellemes kis dolgot, amit megint kitaláltak, hát imádom!

Éva Neked külön köszönet a kérdésért!

Köszönöm!

 

Zsu

zsuzsi_n@freemail.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Pizza áfája

HozzászólásSzerző: fairplay2009 » kedd szept. 01, 2009 3:27 am

Szia!

 Én már két hete feltettem ugyanezt a kérdést, és mivel sürgetett az idő rászántam egy napot a kutatásra. Elolvastam a vpop honlapján lévő tájékoztatót, ami alapján felmerült bennem, hogy egyáltalán mi a vtsz-e a pizzának és a lángosnak... hát nem tudtam besorolni, ezért az volt az első dolgom, hogy egy vpop-s segítőkész emberkének (már volt ellenőrzésem nála) írtam e-mailt. Nagyon rendes volt válaszolt, besorolta nekem őket a következő képpen: pizza nyersen 1901 20 00 00 vtsz, pizza sütve 1905 90 90 00 vtsz. Tehát e besorolás szerint mindkét esetben 18%-os áfakulcs alá tartozik. Lángos esetében ugyanez a helyzet. 

Bebiztosítva egy kicsit magam, felhívtam egy másik vpop-st az ország másik feléből, aki ugyanezt mondta.

Aztán nyomoztam az apehnál, két ügyfélszolgálatos (szintén az ország két különböző pontjából) azt mondta a vpop-s besorolás alapján, hogy 18%-osba üssük. Ezek után még mindig írtam az apehnak, amire ezt a választ kaptam:

Elektronikus úton pizza és lángos áfa kulcs alá történo besorolásával kapcsolatban 2009.08.04-én beérkezett levelére a következokrol tájékoztatom:

A 2009. 07. 01-jétol hatályos általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: áfa tv.) 82. § (3) bekezdése szerint a 3/A. számú mellékletben felsorolt termékek, szolgáltatások esetében az adó mértéke az adó alapjának 18 százaléka (kedvezményes adókulcs).

Az áfa tv. 3/A számú melléklet I. részének 4. pontja nevesíti a kedvezményes, 18 %-os áfa kulcs alá tartozó ?Gabona, liszt, keményíto vagy tej felhasználásával készült termék?-eket kizárólag vámtarifaszámra történo hivatkozással, melyek az alábbiak:
1901 (kivéve: 1901 10 00 02)
1903
1904
1905 10 1905 40 1905 90

Amennyiben egy termék - a helyes vámtarifaszám szerinti besorolást feltételezve - megtalálható e felsorolásban, az a kedvezményes, 18 %-os adókulccsal adózik. Amely vámtarifaszámú termék nem található meg e felsorolásban, az nem a kedvezményes adókulccsal, hanem az általános mértéku 25 %-os adókulccsal adózik.

Ha a pizza és a lángos a 18 %-os kulcs alá tartozik (a levele alapján a VPOP besorolása szerint igen) a helyes vámtarifaszám alá történo besorolást követoen, úgy annak értékesítésénél ez a kedvezményes áfa kulcs alkalmazandó.
Felhívom szíves figyelmét azonban arra, hogy amennyiben helyben történo fogyasztásra is kínálják vendégeiknek a pizzát és a lángost(a helyben fogyasztásra van kialakított hely), úgy a pizza és a lángos fogyasztása már szolgáltatásnyújtásnak minosül, és mint olyan, 25 %-os mértéku, általános kulccsal adózik.

Tájékoztatom, hogy levelem az Ön által rendelkezésre bocsátott adatokon, információkon alapul, egyben közlöm, hogy a válaszlevélben részletezettek az adóhatóság szakmai álláspontjának minosülnek, kötelezo jogi erovel nem bírnak.

Kérem tájékoztatásom szíves elfogadását.

Tisztelettel:

APEH Dél-alföldi Regionális Igazgatóság
Tájékoztatási Osztálya
{6F1AE2-B2063-788344-G25F23JL-ME4D2B-GHYMNS}

 Remélem egy kicsit tudtam segíteni!

Üdv: Judit

fairplay2009
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Pizza áfája

HozzászólásSzerző: szedlacsek » kedd szept. 01, 2009 3:47 am

Arról nem írtak, hogy mi van akkor, ha a a pizzéria ajtajában eszem meg?  Akkor 21,5 % az ÁFA?  :)
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Pizza áfája

HozzászólásSzerző: remek » kedd szept. 01, 2009 5:01 am

Szerintetek mi van abban az esetben, ha a vállalkozó házhoz szállítással (pizzafutár) értékesíti a pizzát?Ez termékértékesítés, (18%-os ÁFA) vagy szolgáltatás 25%-os ÁFÁ-val ? Próbálom logikusan végiggondolni: APEH szerinti szakmakód:561003 Lángos, pizza, palacsintasütés. Az önkormányzat által kiadott üzlet működési engedély TEAOR számot tartalmaz, ami 5610 Éttermi, mozgó vendéglátás.  Tehát: nem kereskedelem, hanem vendéglátás. Erre van működési engedélye, erre sorolta be a "szakhivatal" mikor elkezdte a vállalkozását nem pedig bolti kereskedelemre.Ez esetben a dokumentumok szerint szolgáltatásnyújtás és 25%-os ÁFA.

Mi a véleményetek, Ti hogyan tájékoztatjátok az ilyen ügyfelet?

 

 

 

remek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Pizza áfája

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd szept. 01, 2009 5:16 am

Az előzőekben bemásolt apeh útmutaó szerint én az elvitel-re voksolnék 18%-al. Az adóhivatla ezek szerint annak megfelelően sorolja be a kérdéses pizzát, hogy az helyben került-e fogyasztásra, vagy elvitték az üzletből. Első esetben éttermi szolgáltatás, második esetben termékértékesítés. Itt pedig én látok némi (?) ellentmondást. Ugyanis az elvitt pizzának ugyanannyi az ára, mint a helyben fogyasztottnak. A vendéglátós pedig nem ugyanazt a szolgáltatást nyújtja mindkét esetben. Ez megint egy fából vaskarika magyarázat az apeh részéről. Megerőszakolt valami............
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Pizza áfája

HozzászólásSzerző: olahneedit » kedd szept. 01, 2009 5:58 am

Sziasztok!

Nem mintha bármi érdemlegeset tudnék hozzászólni a témához, de legutóbbi pizzarendelésünkkor átfutott az agyamon, hogy vajon valóban megéri-e a pizzásoknak a házhoz szállítás? Hiszen valóban nincs árkülönbség.  Valahol nyilván meg, ha ezt teszik.

Most pedig azon járt az agyam, hogy ez az áfakülönbség talán jól is jön, hiszen ha helyben fogyasztják a pizzát, nem merül fel futárksg, (jó, ok, az étkező teret is fenn kell tartani..) és a bruttóból 20% megy az államnak, ha pedig kiszállítják, akkor a kedvezményes áfa miatt némileg kompenzálódik a kiszállítás költsége.

Valahogy azért mégis az az érzésem, hogy igencsak meg fog csappanni a pizzásoknál a helyben fogyasztás......:)

Üdv: Edit

olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Pizza áfája

HozzászólásSzerző: ica0906 » hétf. dec. 07, 2009 3:24 pm

December van és én ezt most találtam meg véletlen.  Megkárosítottuk a vevőket??? Az apeh-ot nem!!! 25%-kal. Ezt árulja már el valaki, hogy fogják ellenőrzizni egy vendéglőnél ahol helyben is fogyasztanak és ki is visznek???? Az apeh rendel házhoz???
ica0906
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Következő

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég

cron