Adófórum

Adózási és számviteli információk

0965 fordított ÁFA esetén

ÁFA

0965 fordított ÁFA esetén

HozzászólásSzerző: diriczik » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Minden kérdést és választ elolvastam a fordított ÁFA témakörben és szeretném, ha valaki megerősítene abban, hogy jól értem:

- Bevételek Nettó összege ( fordított ÁFA-s): 04.sor

- kiadások Nettó Összege (fordított ÁFA-s): 21. sor, mellette az adó összege

- részletezve a 42,43 stb.-nél

- 20%- os ÁFA-s nettója az 54. sor || ide kell írnom a fordított ÁFA-s nettót is a 21.sorból?

ÉS MELLÉ EZEK EGYÜTTES ADÓJÁT?

EZT ÍRTA VALAKI A FÓRUMON, NEKEM TETSZIK, CSAK KÉRLEK MONDJA VALAKI, HOGY TÉNYLEG JÓ-E ÍGY?

 

NAGYON KÖSZI

diriczik
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

0965 fordított ÁFA esetén

HozzászólásSzerző: melcsi62 » hétf. júl. 20, 2009 12:28 pm

Szia!  ha bejövő fordított ÁFÁ-s számláról, azaz ha neked van fizetési kötelezettséged, akkor:

21-es sor. nettó+fizetendő áfa,  és külön kiemelve: a 42-43-44 sor vonatkozó sorában értelemszerűen..

Ha ezt az áfát egyben levonásba is helyezheteted, akkor: 54-es sorba a többi bejövő 20%-os levonható ÁFÁ-t tartamazó számlával együtt.. alap és ÁFA.

De egyébként, ha az ÁFA bevallásban az adott sorra kattintol F1, akkor a kitöltési útmutatóból is láthatod, hogy így kell-e.  Üdv

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

0965 fordított ÁFA esetén

HozzászólásSzerző: diriczik » hétf. júl. 20, 2009 12:57 pm

Szia!

Köszi, hogy válaszoltál, már csak azt nem tudom, hogy mikor helyezhetem levonásba?

Köszi a választ és megnézem az F1-et.

diriczik
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

0965 fordított ÁFA esetén

HozzászólásSzerző: melcsi62 » hétf. júl. 20, 2009 4:08 pm

Hát attól függ, hogy miről van szó...  általában: ha a számla a rendelkezésedre áll és egyébként olyan tevékenységeket folytatsz csak, ami ÁFA köteles és ezt a fordítottan ÁFÁ-s dolgot is olyan tevékenységhez "szerezted" be, ami az ÁFA levonási jogot megalapozza, akkor  a fizetendő ÁFA megállapítással egyidejűleg levonható ÁFA is..  Az, hogy Te mikor helyezheted levonásba, az azért attól is függ, hogy kizárólag ÁFA köteles tevékenységhez merült-e fel az a számla,  nem olyanról van-e szó, ami ÁFA levonási korlátozás alá tartozik  (pld-ul lakásingatlan vásárlás).., stb.

Nem írtad, hogy egyáltalán, valóban bejövő fordított ÁFÁ-s számláról van-e szó,  vagy kiadottról, vagy mindkettőről... én a bejövőre válaszoltam neked.

/Ha kimenő fordított ÁFÁ-s állítol ki, akkor azt simán csak a 04-es sorba kell beállítani (csak ÁFA alap és nincs ÁFA)/

Üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

0965 fordított ÁFA esetén

HozzászólásSzerző: diriczik » kedd júl. 21, 2009 2:56 am

Szia!

A bejövő és a kimenő számlák közt is van fordított ÁFA-s számla.

A kimenőket beállítottam a 04. sorba. Az adóalapot.

Volt még 20%-os értékesítés is, azt a 06. sorba.

A bejövőket a 21. sor B és C oszlopába ill.a 44. sorba.( fordított ).

Volt még 20 %-os beszerzés is ill. szolgáltatás vásárlás az építéshez, azt beállítottam az 54. sor b és c oszlopába és innentől nem tudom , mert  ide kellene beállítani a levonható ÁFA-t is ,de nem tudom , hogy a 20%-ossal adjam össze az alapot is vagy csak az adót írjam be?

Köszi, hogy eddig is segítettél.

Üdv.

diriczik
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

0965 fordított ÁFA esetén

HozzászólásSzerző: melcsi62 » kedd júl. 21, 2009 5:20 am

Szia!  Már lehet késve a válasz.. de az 54-es sorba minden 20%-os levonható ÁFÁ-s számla alapját és Áfáját be kellett írni, ilyen a fordított ÁFA levonható ÁFA alapja és ÁFÁ-ja is.

Nyilván amiről Ti adtatok ki fordított ÁFÁ-s számlát, az simán beírod (az alapot) a 04-es sorba  és kalap. Itt nektek nem keletkezik sem fizetendő ÁFA-tok pláne nem levonható.

Ugyanakkor a bejövő fordítottnak az a lényege, hogy a vevő az ÁFA fizetésére kötelezett, de attól, hogy ő az ÁFA fizetésre kötelezett  (tehát az ÁFA összegét nem az eladónak fizeti, hanem az APEH-nak) , azáltal még nem csorbulhat a joga ÁFA levonás vonatkozásában.  Azt meg, hogy az ÁFA levonható, vagy sem azt ugyanúgy kell vizsgálni, mint bármely más, nem fordított ÁFÁ-s bejövő számla esetében.  Üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

0965 fordított ÁFA esetén

HozzászólásSzerző: diriczik » szer. júl. 22, 2009 2:54 am

Szia!

Akkor jól csináltam, köszi a segítséget.

Igazából nekem csak az kérdés, hogy én is csak a 04. sorban jelzem a befizetendő ÁFA-t, de ki fogja azt befizetni?

Tudom, hogy a Megrendelő, de kiváncsi lennék a láncolatra, hogy tudják ezt lekövetni?

Szép napot és köszi.

diriczik
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

0965 fordított ÁFA esetén

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. júl. 22, 2009 6:44 am

Szia!  A fordított ÁFA  lényege.. a vevő az ÁFA fizetésére kötelezett.  Tehát, amit Te fordított ÁFÁ-san állítottál ki, ott fizetésre az lesz kötelezett, aki kapta a számlát.  Pontosan úgy, mint amikor Te kaptad a fordított ÁFÁ-s számlát (bejövő számla)  neked kellett megállapítani a fizetendő ÁFÁ-t...   az meg következő lépcső, hogy adott esetben a fiezetndő ÁFA-ként megállapított összeg, az a feltételek teljesülése esetén egyúttal levonható is....  

Mivel a fordított ÁFÁ-s számlát csak olyan adózó felé lehet kibocsátani, aki a fordított ÁFA személyi feltételeinek megfelel, tehát akitől ÁFA fizetési kötelezettség elvárható..   Ha nem fordítottan lenne ÁFÁ-s a számla, "közvetlen" hatását tekintve az adóalanyok és költségvetés tekintetében ugyanaz áll fenn, majdnem:  az egyik fizetésre kötelezett, a másik levonhatja.... itt általános esetben, aki fizetésre kötelezett, ő vonhatja le is.

A nem fordítottnál költségvetési hatást tekintve nagyobb lehet a "visszaélés",  hiszen amikor a kibocsátó a fizetésre kötelezett, az egyáltalán nem biztos, hogy megfizeti azt az ÁFÁ-t,  az viszont biztosra vehető, hogy aki kapta  - és egyébként van levonási joga - na az levonásba fogja helyezni.. tehát előfordulhat, hogy a  "költségvetés"  ráfizet, mert a költségvetésből "kiesik" a visszaigényelt (levonásba helyezett) ÁFA, miközben nem folyik be a fizetendő..  A fordított ÁFA esetében ez egyenlegét tekintve nem fordulhat elő..

A "láncolat lekövetésén" pontosan nem tudom mit értel... mikor Te állítod ki a fordított ÁFÁ-s számlát, akkor kell, hogy legyen egy nyilatkozatod a vevőtől, hogy ő olyan ÁFA adóalany, aki a fordított ÁFÁ-nak alanya lehet.. Te nem számítol fel, a vevő pedig köteles megfizetni és ha lehetősége van rá egyúttal levonásba is helyezni..  Ha nincs joga levonásba helyezni, akkor a fizetendő ÁFÁ-t megfizeti és a levonásba nem helyezhtő ÁFÁ-t pedig a költség, ráfordítási között elszámolja..

Ugyanúgy lekövethető, mint ahogy lekövethető a nem fordított ÁFÁ-s ügylet.. ott, hogy követik le, hogy amit a vevő levonásba helyezett, azt a szállító megfizette-e??  A fordítottnál a szállító nem fizet, a vevő pedig fizet és levon, vagy csak fizet.  Üdv.  

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

0965 fordított ÁFA esetén

HozzászólásSzerző: profil01 » szomb. júl. 25, 2009 3:16 am

Sziasztok!

 

Segítséget kérnék: van egy egyéni vállakozóm aki építőiparban dolgozik,így ezáltal fordított áfás.

Kérdéseim: áfa bevallásban a bevételt mentesen szerepeltetem ugye?

Ha bevon egy alvállalkozót,akkor az alvállalkozó is a fordított áfába esik bele? és ha beszámláz neki,akkor az egyéni vállalkozó,hogyan szerepelteti a bevallásban ezeket az összegeke?

 

Még nem volt ilyenem,hogy fordított áfás alvállalkozót dolgoztat,így nem akarok rosszat csinálni.

 

Köszönöm előre is segítségeteket

profil01
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

0965 fordított ÁFA esetén

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szomb. júl. 25, 2009 6:47 am

A feltett kérdésednél a válasz.
melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég