Adófórum

Adózási és számviteli információk

Nonprofit kft beruházási ÁFÁ-ja

ÁFA

Nonprofit kft beruházási ÁFÁ-ja

HozzászólásSzerző: Karitász » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

A nonprofit közhasznú kft egészségügyben tevékenykedik. Az állami források kiegészítéseként ingatlan bérbeadással is foglalkozik, bár az ingatlant csak használatba kapta az alapító önkormányzattól. A bérbeadás ÁFA-mentes. EGy vállalkozóval építtet az épületen belül egy büfét, melynek ellentételezéseként  20 éves üzemeltetési jogot ad. Az építő számlája alapján idegen ingatlanon végzett beruházást könyvel, de visszaigényelheti-e az ÁFÁt? Ő számlát bocsát ki az üzemeltetési (vagy bérleti) jogról, ez is ÁFÁ-s, melyet  be kell fizetnie? Hogyan értelmezendő tehát az ÁFA kétirányú kezelése? 
Karitász
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Nonprofit kft beruházási ÁFÁ-ja

HozzászólásSzerző: jozsa_b » szomb. júl. 18, 2009 1:55 am

Szia!

Gondolkodjuk együtt.

A bérbeadás a Kft.szempontjából vállalkozási tevékenységnek minősül, mely tevékenység esetében Ti az Áfa mentes lehetőséget választottátok.

Azt írja az APEH egyik kiadványa (http://www.apeh.hu/data/cms95656/10_szamu_fuzet.pdf), hogy idézem:

"Az általános forgalmi adózás rendszerében a tevékenység sajátos jellegére való mentesség az jelenti, hogy a bérbeadónak a bérleti díjra nem kell áfát felszámítania, viszont az e tevékenységhez esetlegesen eszközölt beszerzéseinek forgalmi adó tartalmát sem vonhatja le."

Én úgy gondolom, hogyha Ti a bérbeadásra a mentes lehetőséget választottátok, akkor az beruházás Áfá-ját sem igényelhetitek vissza, de a haszonbérleti jogot sem számlázhatjátok áfá-san.

Vagy minden bérbeadás ÁFá-s vagy egyik sem. 

Olvasd át a fenti kiadványt és is abból vagyok ilyen "okos" :-))

Üdv. Bea

jozsa_b
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Nonprofit kft beruházási ÁFÁ-ja

HozzászólásSzerző: Karitász » hétf. júl. 20, 2009 2:33 pm

 

Köszönöm Bea! Te voltál az egyetlen segítség, biztosan elriaszt mindenkit a társasági forma, bár a bérbeadás ebből kiemelhető valóban. Üdv.: Edit 

Karitász
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Nonprofit kft beruházási ÁFÁ-ja

HozzászólásSzerző: jozsa_b » kedd júl. 21, 2009 1:33 am

Szia!

 Szerintem nem a társasági forma szokatlan, hanem az, hogy kétfelé (esetleg több)kell bontani minden bevételt, kiadást, ráfordítást.

Egy közhasznú szervezetnek - legyen az civil vagy  gazdasági - nehezebb könyvelni talán mint a megszokott gazdasági társaságoknak, egyéni vállalkozóknak. Több vele a piszmogás.... :-)

Örülök, hogy tudtam segíteni.

Üdv. Bea

jozsa_b
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Nonprofit kft beruházási ÁFÁ-ja

HozzászólásSzerző: pseniko » hétf. aug. 03, 2009 9:44 am

Jól gondolom-e?  (Egy kis megerősítés kellene)

Nonprofit közh.kft egészségüggyel fog foglalkozni. Jelenleg a tervezés, közbeszerzés .. folyik.  A tervezés, a későbbi beruházások, a könyvelés, tanácsadás mind a későbbi eü tevékenység érdekében történik.

  Ha jól sejtem az ÁFA nem levonható egyik esetben sem?

Enci

 

pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Nonprofit kft beruházási ÁFÁ-ja

HozzászólásSzerző: szedlacsek » hétf. aug. 03, 2009 10:00 am

Jól sejted...
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Nonprofit kft beruházási ÁFÁ-ja

HozzászólásSzerző: pseniko » hétf. aug. 03, 2009 10:08 am

Köszi a választ!

Még időközben eszembe jutott valami. Ha ugyanez a Kft a közbeszerzési dokumentációt értékesít az mivel nem kapcsolódik szorosan az alaptevéknységhez, azt áfá-san kell kiszámláznia?

Enci

pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég