Adófórum

Adózási és számviteli információk

Vendéglátó egység esetén a terembérlet áfás-e?

ÁFA

Vendéglátó egység esetén a terembérlet áfás-e?

HozzászólásSzerző: kispné » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Egy működő étterem néhány órára vagy egy napra történő bérlése áfás-e vagy áfamentes? A megrendelőn feltüntetik, hogy kérnek kedvezményes étel-ital felszolgálást, történik is fogyasztás a terembérlet ideje alatt. Számlát csak a terembérletről kérnek. Többünk véleménye szerint ez esetben a terembérlet is a fő szolgáltatás áfájával adózik, mert nem minősül klasszikus értelemben ingatlan bérbeadásnak. A vevő pedig ragszkodik egy olyan nyilatkozathoz, amelyben vállalja az ügyvezető, hogy ő választotta az áfát a mentesség helyett. Ez így nem igaz, mert önálló módon nem ingatlan bérbeadás valósul meg, így nem is kértük az áfakört a mentesség helyett. Segítsen valaki, aki ezzel már a gyakorlatban találkozott, mert az APEH eléggé kétséges, hogy válaszol egy írásos megkeresésre. Az áfa mentes bevételt jobban kellene szerintem megvédeni, mert a körülményeket egyértelműen látja az APEH is a bekért megrendelőkből, illetve, hogy zártkörű rendezvény ideje alatt a pénztárgépben van beütve bevétel. Másrészről nehezen magyarázható, hogy egy éttermet bérelnek néhány órára, és addig a felszolgálók, és egyéb személyzet hol van, és miből állt az aznapi forgalom. Nem egy könyvvizsgáló mondta, hogy ez a terembérlet nem ingatlan bérbeadás. Van aki szerint minden körülménytől függetlenül áfás, van aki szerint fogyasztással együtt áfás, fogyasztás nélkül áfamentes. Szeretném, ha megosztanátok velem a véleményeteket. Köszönöm előre is. 
kispné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Vendéglátó egység esetén a terembérlet áfás-e?

HozzászólásSzerző: thzs » szer. júl. 08, 2009 2:16 pm

Szia!

Véleményem szerint, ha kizárólag egy helyiség, vagy az egész étterem - mint helyiségek együttese - kerül bérbeadásra - lényegtelen, hogy milyen hosszú időszakra vonatkozóan -,  akkor az ingatlan bérbeadás, amely az adóalany adóhatósághoz való bejelentése szerint vagy áfás, vagy nem áfás.

Abban az esetben, ha egy helyiséget néhány órára azért bérelnek, mert zárt körben szeretnék a vendéglátó egység által nyújtott szolgáltatást igénybe venni, akkor valóban  nem egy ingatlan bérbevételről, hanem egy vendéglátáshoz kapcsolódó külön szolgáltatásról van szó, amelynek van valamilyen díja. DE ebben az esetben nem bérleti díjról szól a számla, hanem éttermi fogyasztásról és egy ehhez kapcsolódó külön díjról. Ekkor véleményem szerint nincs ingatlan bérbeadás, ezért nem merül fel az áfa kérdése, hiszen a külön terem, vagy zártkörű rendezvény pótdíja a főszolgáltatással- vendéglátás -együtt áfás.

 

Ha kizárólag bérbeadásról szól a számla, miközben a valós szolgáltatás csak egy külön teremben lebonyolított étel-ital felszolgálás, akkor a tényleges szolgáltatást nem fedi le a kibocsátott számla.

Zs.

 

thzs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Vendéglátó egység esetén a terembérlet áfás-e?

HozzászólásSzerző: madora100 » szomb. aug. 29, 2009 6:57 pm

Ha a felek az egyes szolgáltatáselemek elvégzését önállóan teljesítettnek fogadják el a közöttük létrejövő szerződés alapján, akkor azok adójogilag is egyedileg ítélendők meg. Amennyiben azonban a felek csak akkor tekintik teljesítettnek az összetett jogügyletet, ha az összes szolgáltatáselem elvégzésre kerül, akkor az egyedi szolgáltatáselemek megítélése nem feltétlenül egyedileg történik. Ez esetben ugyanis felmerülhet, hogy a szolgáltatáselemek között fő- és mellékszolgáltatási (járulékos) kapcsolat áll fenn. Ez akkor valósul meg, ha egy szolgáltatáselem teljesítése egyúttal elengedhetetlen feltétele egy másik szolgáltatáselem megvalósulásának. Amennyiben ilyen kapcsolat áll fenn, akkor valamennyi egyedi - de az összetett szolgáltatás részeként nyújtott - szolgáltatás a fő szolgáltatás adójogi sorsát osztja, és annak megfelelően adózik (pl. ha a fő szolgáltatás fordított adózás alá eső szolgáltatás, de van mellette önálló ellenértékkel kifejezett - önmagában nem fordítottan adózó - egyéb szolgáltatás is, akkor utóbbi szolgáltatásokra is a fordított adózást kell alkalmazni [annak ellenére, hogy önálló megítélés mellett a fordított adózás rájuk nem vonatkozna]).

Ha viszont nem áll fenn az említett fő- és mellékszolgáltatási viszony (azaz az egyes szolgáltatáselemek teljesítése nem feltétele egymás megvalósulásának), akkor az önálló ellenértékkel meghatározott szolgáltatások adózása egyedileg - jelen válaszunk negyedik bekezdésében kifejtettek szerint - történik.

 Az adójogi megítélés a felek között megkötött szerződésben foglaltaktól függ. Amennyiben a felek a szerződésben önállóan is teljesítettnek fogadják el e szolgáltatáselemeket (pl. a terembérlet megfizetését akkor is, ha nem fogyasztanak semmit), akkor a terembérlet áfa mentesen számlázandó (ha bérbeadási tevékenységre nem választotta a cég az áfa körös adózást) Amennyiben azonban a szerződésben a megrendelő a szerződés teljesítését a fogyasztással együtt ismeri el,  akkor a terembérlet, mint a fogyasztáshoz elengedhetetlenül szükséges szolgáltatás - járulékos szolgáltatásként osztja a kivitelezés fő jellegét adó vendéglátóipari tevékenység  adójogi sorsát,

Esetedben a megrendelőn rajta van az étel italfogyasztás is. Ezt nem tudod teljesíteni csak akkor, ha a vendéglátó egységet is úgymond biztosítod, ezért véleményem szerint a a terem bérletéért kért díj a főtevékenység sorsát osztja mellékszolgáltatás címén. A terembérletet azért kéred, mert például egy értekezlet miatt azt nem tudja más vendég használni, így forgalomkiesésed van. Viszont az az egyéni véleményem, hogy a számlát nem állíthatod ki terembérlet címén, hanem vendéglátóipari szolgáltatásként.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron