Adófórum

Adózási és számviteli információk

néptánc oktatás áfája

ÁFA

néptánc oktatás áfája

HozzászólásSzerző: vecseimoni1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok,

abban kérnék segítséget, hogy az oktatási tevékenység, ami konkrétan néptáncoktatást jelent, mentes vagy áfás?

előre is köszönök minden választ

Móni

vecseimoni1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

néptánc oktatás áfája

HozzászólásSzerző: Nyerkiné » hétf. jún. 08, 2009 5:54 am

Szja-törvény 1. számú melléklet 8. 6. alpontja]

A személyijövedelemadóról szóló többször módosított 1995. évi CXVII. törvény (továbbiakban: a szja-törvény)3. §27. pontja szerint művelődési intézményi szolgáltatás a  könyvtári, levéltári szolgáltatás (SZJ 92.51); múzeumi szolgáltatás, kulturális örökség védelme (SZJ 92.52); előadóművészet (SZJ 92.31.21), filmvetítés (SZJ 92.13.11), állat-, növénykert, védett természeti érték bemutatása (SZJ 92.53.1), közművelődési intézmény által nyújtott felnőtt- és egyéb oktatás (SZJ 80.4).

Az áfa-törvény 30. § (1) bekezdése értelmében mentesek az adó alól

oktatásból az alábbiak:
a) köz- és felsőoktatás, a felnőttképzésből az Országos Képzési Jegyzékben meghatározott szakképesítést adó képzés, a felnőttképzési törvény szerint szervezett és akkreditált, továbbá jogszabályban meghatározottak szerint szervezett képzés, továbbképzés, illetve szakvizsgára történő felkészítés, ideértve az ezekhez kapcsolódó vizsgáztatási tevékenységet is;
b) államilag, illetve nemzetközileg elismert nyelvvizsga-bizonyítvány kiadásának alapjául szolgáló nyelvvizsgáztatás;
c) a nemzetközi szerződés alapján Magyarországon működő külföldi kulturális intézetek által folytatott oktatási tevékenység;
d) az a)-c) pontokban meghatározott oktatás, képzés, vizsgáztatás megvalósításához közvetlenül nyújtott oktatási, képzési, vizsgáztatási tevékenység;
e) korrepetálás, magánóra adása;
(SZJ 80-ból),
f) az oktatási pedagógiai szakértés, szaktanácsadás (SZJ 74.87.16.4-ből), a pedagógiai tájékoztatás, pedagógus-továbbképzés szervezése, valamint a tanulmányi és tehetséggondozó versenyek szervezése, összehangolása (SZJ 74.87.15-ből).

Én azt hiszem, hogy az ÁFA tv. 30. §-a alapján, valamint az SZJA tv. 3. 27§-a alapján a néptánc oktatása  tárgyi mentes tevékenység.

Györgyi

 

 

Nyerkiné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

néptánc oktatás áfája

HozzászólásSzerző: zspotorke » hétf. jún. 08, 2009 6:16 am

Szia Györgyi!

Egy ÁFÁ-s kérdéshez mily módon tud kapcsolódni az SZJA tv?

Az ÁFA tv. 30.§-a nálam teljesen másról szól. Szerintem elő kéne venned a hatályos törvényt.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

néptánc oktatás áfája

HozzászólásSzerző: Nyerkiné » hétf. jún. 08, 2009 9:06 am

Nem tartom kizártnak, hogy neked van igazad. Az APEH honlapjáról vettem le a törvényt, szóról szóra bemásoltam. Az SZJA tv-t azért másoltam le, mert az általam olvasott ÁFA tv azt írja, hogy a SZJ80-asok-ból a magánórák a mentesek közé tartoznak. Az SZ80-as a művészeti tevékenység keretében végzett szolgáltatás.
Nyerkiné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

néptánc oktatás áfája

HozzászólásSzerző: vecseimoni1 » hétf. jún. 08, 2009 11:05 am

sziasztok,

az olvasott vélemények nekem is végig futottak a fejemben, én magam nem tudtam eldönteni, hogy áfás vagy sem, ezért is tettem fel a kérdést. (megnyugodtam, hogy ez másnak sem egyértelmű). kértem apeh állásfoglalást a kérdésre, amint megérkezik megírom itt a fórumban.

köszönöm a véleményeket

Móni

vecseimoni1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

néptánc oktatás áfája

HozzászólásSzerző: zspotorke » hétf. jún. 08, 2009 12:29 pm

 Sziasztok!

Móni!

Természetesen egy APEH állásfoglalás mindenképpen megnyugtatja az embert, de az APEH nem fogja tudni eldönteni a vállalkozás helyett a kérdést, a törvényi előírásokra fog hivatkozni és a döntést visszautalja hozzátok. Azt nektek kell tudni, hogy ki végzi a táncoktatást és miyen keretek között.

Én változatlanul így gondolom:  2oo8.január 1-től a 85.§. tevékenységek közérdekű jellegére tekintettel lehet valami e kérdéskörben mentes.

A közérdekű tevékenységnél két kritérium van:

1). Ki az ott meghatározott személy, szervezet.

2).Mit végez?

2oo8-ban fontos különbség továbbá, hogy a törvény leválik a Szolgáltatások Jegyzékéről, tehát a tevékenységek tartalma nem ennek alapján kerül meghatározásra.

Ha a fentiek alapján nem mentes a néptáncoktatás, akkor ahogy azt Móni javasolta, választható rá az alanyi mentesség (kezdéskor vagy dec.31-ig a következő évre) a törvényben meghatározott értékhatárig illetve évközi kezdés esetén időarányosan.

Györgyi!

Értelek, de ha az APEH honlapján a régi ÁFA tv. van, hát az nagy hiba, ezzel együtt sajnos a kérdezőt tévútra terelheti, ha az adott válasz hitelességét nem ellenőrizzük. No de azért vagyunk itt többen, hogy lehetőleg többek által megerősített vagy megcáfolt választ kapjon a kérdező - segítve őt ezzel a megfelelő megoldást megtalálásában. 

Egyébként az új törvény már nem hivatkozik SZJ szám szerinti tartalomra - pont ez volt az egyik újdonsága, sok egyéb más mellett.

Üdv: P.Zsuzsa

 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

néptánc oktatás áfája

HozzászólásSzerző: vecseimoni1 » hétf. jún. 08, 2009 2:23 pm

hát köszönöm

 

vecseimoni1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

néptánc oktatás áfája

HozzászólásSzerző: Nyerkiné » kedd jún. 09, 2009 8:40 am

Ennyit az APEH honlapjáról. Köszi Zsuzsa
Nyerkiné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron