Adófórum

Adózási és számviteli információk

Előleg kezelés ÁFA-mérték változása miatt

ÁFA

Előleg kezelés ÁFA-mérték változása miatt

HozzászólásSzerző: szabo.adam » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Kérdésem az lenne, hogyan kezelendő az előleg az ÁFA-emelés tükrében? Ha pl. előlegszámlát állítok ki július 1. előtt, majd a végszámla kiállítására júni. 30. után kerül sor, akkor az előleggel már kifizetett termékre milyen kulcsot kell alkalmazni? Legutóbb úgy volt, hogy az előlegre alkalmazott adómérték vonatkozott a végszámlára is, de azóta változott a törvény, és szerintem a megfogalmazások most nem ezt az eljárást támasztják alá.

Köszönöm előre is: Ádám

szabo.adam
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Előleg kezelés ÁFA-mérték változása miatt

HozzászólásSzerző: MonokiM » szer. jún. 03, 2009 10:34 am

Szia Ádám!

Én azt sütöttem ki az új törvényből:

A 84. § (2) b) előleg fizetés esetében a fizetendő adó megállapításakor érvényes adómértéket kell alkalmazni. Vagyis az előleg kifizetésének teljesítési időpontjában érvényes adómértéket, 20 %-ot. A végszámlánál viszont előfordulhat, hogy a 25 %-ot, mert a termékértékesítés teljesítés időpontja már abba az időszakba esik. Szerintem, jó esetben addigra megjelenik az apeh honlapon egy iránymutatás. Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Előleg kezelés ÁFA-mérték változása miatt

HozzászólásSzerző: gyorkosolga » szer. jún. 03, 2009 10:59 am

.

gyorkosolga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Előleg kezelés ÁFA-mérték változása miatt

HozzászólásSzerző: MonokiM » szer. jún. 03, 2009 11:33 am

Szia Olga!

Itt konkrét termék/szolgáltatás értékesítésekről van szó és ezek teljesítési ideje határozza meg az áfa mértékét a kérdéses időpontokban. A kérdésben meg előlegről volt szó és erről külön paragrafust nem írtak az új törvénybe, illetve azt, hogy a 84. §-ban foglaltak vonatkozik rá, ami meg már a régi törvényben is így volt benne. Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Előleg kezelés ÁFA-mérték változása miatt

HozzászólásSzerző: gyorkosolga » szer. jún. 03, 2009 11:51 am

.

gyorkosolga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Előleg kezelés ÁFA-mérték változása miatt

HozzászólásSzerző: MonokiM » szer. jún. 03, 2009 12:11 pm

Ne haragudj rám, így van, csak a második részre vonatkozott, amit írtam. Üdv.: Margit

(Néha én is elgondolkodom azon, hogy olyan kioktatóan írok, pedig nem azt érzem belülről. A minap írtam egy szintén áfás kérdésre és szegény kérdésfeltevő válaszából, hogy ő még sohasem csinált ilyet, szintén azt éreztem, hogy keményen bántam vele. Hát, azt is nagyon bántam.)

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Előleg kezelés ÁFA-mérték változása miatt

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » hétf. jún. 08, 2009 3:07 pm

Sziasztok!

 

Ma voltunk továbbképzésen, ott azt mondták, hogy ha a tényleges teljesítés már 2009. június 30-a utánra esik, akkor az előleg ÁFÁ-ját a számlában kell korrigálni, mégpedig 25%-ra.

Ha a teljesítés is július 1. előtti, akkor 20%.

 

Ha részben előtti, részben utáni, akkor ketté kell bontani.

 

Üdv. Andi

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Előleg kezelés ÁFA-mérték változása miatt

HozzászólásSzerző: szabo.adam » szer. jún. 10, 2009 8:42 am

Sziasztok!
Köszönöm a válaszokat, sajnos továbbra is bizonytalan vagyok. A HVG-ben ugyan meg szoktam bízni, de most nem vagyok teljesen biztos benne, hogy jót írnak. Ráadásul nekünk már rég kéne tudni a választ a kérdésre, mert a kisker értékesítésnél az ügyfelek (elég nagy értékű építőipari cikkekről van szó) általában előleget (is) fizetnek. Nekik sem mindegy, hogy a bruttó ár 4,1 %-kal magasabb-e, vagy sem. Egy átlagos rendelésnél egy több tíz-, vagy akár több százezer forintot is jelenthet...

Köszi azért: Ádám

szabo.adam
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Előleg kezelés ÁFA-mérték változása miatt

HozzászólásSzerző: MonokiM » csüt. jún. 11, 2009 6:30 am

Szia Ádám!

Itt találtam egy ugyanilyen kérdést és a válaszokat, talán segít:

http://www.adoforum.hu/szakmai_forum/tema/19679/atmenet-07-ho-afa?wa=ADO0906

Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Előleg kezelés ÁFA-mérték változása miatt

HozzászólásSzerző: raczverika1 » kedd jún. 30, 2009 4:22 pm

Sziasztok!

Az előleg átvétele,jóváírása napján az előleg összegében foglalt ÁFÁ-t az akkor hatályos adómértékkel kell megállapítani. Tehát július 1 előtt kiállított előleg számlán még 20% az ÁFA.

A fenmaradó összegre a teljesítés napján hatályos szabályok szerinti adómértékkel kell az adót számolni. Tehát nem a teljes végösszegre számoljuk a 25% Áfá-t, hanem csak a fennmaradó összegre.

Pl.

Teljes ellenérték Nettó: 1000  

Előleg 200 + ÁFA 20% = 240

Fennmaradó összeg 2009. július 1 után: 800 + 25% ÁFA=1000

 Végösszeg: 1000 +240= 1.240.-

Üdv: Erika

raczverika1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron