Adófórum

Adózási és számviteli információk

Különbözeti Áfáról áttérés

ÁFA

Különbözeti Áfáról áttérés

HozzászólásSzerző: sz_dorina » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Fórumozók!

Különbözeti ÁFA-hoz kapcsolódva lenne kérdésem.

A cég használt és új ruhákkal foglalkozik. Használt ruhákat főleg magánszemélyektől és külföldről vásárolt eddig, vagyis a számlákban nem volt áfa tartalom így különbözeti áfa alapján számolta el.

Az utóbbi időben megnövekedett a belföli Áfa-s beszerzés, így valószínűleg jobb lenne ha áfa-val értékesítene mindent (akkor a beszerzésből is le tudná vonni az áfa-t)

Rendszer szerint az megoldható, és különszedhető hogy mi volt korábbi és mi az újabb beszerzés (akár egy év közbeni leltárral is).

Kérdésem igazán az lenne, hogy egyáltalán dönthet a cég év közben úgy, hogy akkor innentől kezdve a beszerzéseket már normál 20% áfa-val adja tovább és nem különbözetivel? Milyen szabályok vannak erre hogy hogyan lehet váltani?

Vagyis én olyan megoldásra gondolok, hogy amíg a korábbi raktárkészletből ad el (minden egyes terméken cikkszám van, így tudható hogy melyik mikor érkezett) azokat különbözetivel az újakat meg már 20%-os áfa-val adja el?

 

Köszönöm előre is,

Dorina

 

sz_dorina
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Különbözeti Áfáról áttérés

HozzászólásSzerző: sz_dorina » hétf. ápr. 20, 2009 4:35 pm

Most jutott eszembe valami...

A különbözeti áfa-nál ugye adott időszakra nézve megnézem a beszerzést és eladást és a különbözetre számítom az áfa-t.

Namármost ha innentől nem vesz különbözeti áfa-s terméket, akkor minden eladásból (a korábban beszerzett termékekre) a teljes értékre számít áfa-t vagyis 20%-ot le kell vonni? :(

sz_dorina
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Különbözeti Áfáról áttérés

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » csüt. ápr. 23, 2009 1:10 pm

Szia!

 

Különbözet szerint azon értékesítések után adózhat, melyeket adó nélkül szerzett be (nagyon leegyszerűsítve).

Ha ÁFÁ-san is vásárol árut, akkor azok után mindenképpen "rendesen" kell ÁFÁ-znia, nem pedig különbözet szerint! Tehát ez egyáltalán nem a cég döntésén múlik.

 

Üdv. Andi

 

 

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Különbözeti Áfáról áttérés

HozzászólásSzerző: sz_dorina » csüt. ápr. 23, 2009 5:02 pm

Szia Andi!

És mi van akkor ha szerez be árut áfásan és áfa nélkül is, és ezek nem elkülöníthetőek, vagy eddig nem foglalkozott az elkülönítéssel, mert sok munkával járna (mármint eladáskor). Ebben az esetben ha jól tudom a cég választásán múlik hogy hogyan áfázik.

Dorina

sz_dorina
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Különbözeti Áfáról áttérés

HozzászólásSzerző: Joey1 » csüt. ápr. 30, 2009 8:32 pm

Szisztok,

Szépen megfogalmaztam erre nem ment el a válaszom ... nem értem.

A lényeg, évközbe nem változtathatsz adózási módot a használt ingóságokra, csak évvégén dec.31ig lehet megtenni a változtatást a következő adóévre a 09T201 nyomtatványon társas vállalkozás esetében. Háromféleképpen dönthetsz ott:

- különbözeti áfát alkalmazol a használt ingóságra egyedi nyilvántartáson alapuló módszerrel

- különbözeti áfát alkalmazol a használt ingóságra globális nyilvántartáson alapuló módszerrel

- egyáltalán nem alkalmazol használt ingóságokra különbözeti áfát. Ebben az esetben a választást követő 2 évig nem téhetsz el ettől.

A Áfa tv. XVI. Fejezet fejezetében vannak leirva a szabályok. Andinak igaza van amit áfásan szereztél be azt áfásan kell eladnod!

A Áfa tv. leirja, hogy meg kell tudnod különbözetetni azokat a termékeket amiket áfásan kell eladnod és azokat amelyket különbözeti áfával kell eladnod.

223. § (1) Az egyedi, illetőleg globális nyilvántartáson alapuló módszert alkalmazó viszonteladó köteles a termékekről folyamatos mennyiségi nyilvántartást vezetni. A mennyiségi nyilvántartásnak legalább a következőket kell tartalmaznia:

a) nyitókészleten levő termékek mennyisége;

b) beszerzett (importált) termékek mennyisége adómegállapítási időszakonként;

c) értékesített termékek mennyisége adómegállapítási időszakonként;

d) zárókészleten levő termékek mennyisége.

Ráadásul Számviteli tv. szerinti tételes leltárral is alá kell támasztani a különbözeti áfás termékeket évvégén.

223§ (3) Tételes leltárral kell alátámasztani

a) a nyitókészletet a készlet létesítésének napjára,

b) a zárókészletet a készlet megszüntetésének napjára,

c) egyéb esetekben pedig a nyitó- és zárókészletet a viszonteladó üzleti éve utolsó napjára - mint mérlegfordulónapra -

vonatkozó mennyiségi felvétellel. A leltározásra a Számv. tv. rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

 

"Vagyis én olyan megoldásra gondolok, hogy amíg a korábbi raktárkészletből ad el (minden egyes terméken cikkszám van, így tudható hogy melyik mikor érkezett) azokat különbözetivel az újakat meg már 20%-os áfa-val adja el"<---Ezt nem lehet megcsinálni évközbe.Következő évben is csak akkor ha nem alkalmazod a különbözeti áfát a használt ingóságokra élsz ezzel a választással. Még egy fontos ami szerintem lehet hogy világossá tesz még egy dolgot, de lehet hogy te is tudod. Azokat kell különbözeti áfával értékesitened, amit olyanoktól vásárolta a cég akik:

216. § Használt ingóság, műalkotás, gyűjteménydarab vagy régiség viszonteladó általi értékesítése esetében az adó alapjának megállapítására a 217. § alkalmazandó, feltéve, hogy a viszonteladó részére az előzőekben felsorolt termékeket a Közösség területéről a következők bármelyike értékesítette:

a) nem adóalany személy, szervezet;

b) olyan adóalany, akinek (amelynek) termékértékesítése a 87. § szerint mentes az adó alól;

c) alanyi adómentes adóalany vagy olyan adóalany, akire (amelyre) ilyen minőségében a Közösség nyilvántartásbavétele helye szerinti tagállamának azon joga vonatkozik, amely tartalmában megfelel a Héa-irányelv 282-292. cikkeinek, feltéve, hogy termékértékesítésének tárgya tárgyi eszköz;

d) másik viszonteladó vagy olyan adóalany, akinek (amelynek) termékértékesítésére ilyen minőségében az érintett közösségi tagállamnak azon joga vonatkozik, amely tartalmában megfelel a Héa-irányelv 312-325. cikkeinek.

 

Minden más adóalanytól és módtól történt használt ingóság vásárlást - függetlenül a különbözeti áfa választás módjától- ÁFÁsan kell értékesiteni, ahogy ANDI is irta!

Remélem segitettem, és egyetértetek vele... persze az is fontos...ha kihagytam valamit vagy nem jó akkor irjatok...

 

Jó éjt,

Joey

Joey1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Különbözeti Áfáról áttérés

HozzászólásSzerző: gellerkrisztina » hétf. máj. 18, 2009 10:32 am

Kérdés...

Tavaly alakult cégnek nem küldtük el a 08T201T-s nyomtatvány, hogy bejelentkezzünk a különbözeti áfára.

Ilyenkor mi lenne az ésszerű teendő??

Kriszta

gellerkrisztina
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Különbözeti Áfáról áttérés

HozzászólásSzerző: Joey1 » hétf. máj. 18, 2009 3:03 pm

Sziaaa Kriszta,

 

Kérdés az, hogy bejelentkezéskor sem lett választva a különbözeti áfa?

Joey

Joey1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Különbözeti Áfáról áttérés

HozzászólásSzerző: sz_dorina » kedd máj. 26, 2009 10:01 am

Szia Joey!

Köszi a hosszú választ, most sikerült átrágnom magam rajta.

Az ÁFA-s dolgokkal kapcsolatban lenne még kérdésem. Nekem valahogy úgy rémlik hogy kaptam itt olyan tanácsot (de mindj. utánanézek) hogy ha áfa-s dolgokat veszek, és nem vonom le az áfa-t a beszerzés után, akkor eladásnál azokat tudom különbözetivel értékesíteni....

A gondom nekem az, hogy a termékek 90%-a jött külföldről magánszemélytől, 5% jött magyarországi magánszemélytől és mondjuk még 5% magyarországi áfa-s cégtől.

Eddig úgy csináltam (nagyon remélem hogy jól, bár most kicsit izgulok...) hogy a magyarországi vásárlásoknál nem vontam le az áfa-t és aztán ugyanúgy értékesítettem mint a többi terméket. 

Elég nagy munka különszedni az áfa-s és nem áfa-s beszerzéseket, ezért ez tűnt a legjobb megoldásnak. 

Nem hinném hogy én lennék az egyetlen cég aki nem tudja különválasztani az áfa-s és nem áfa-s beszerzést (bár ez az apeh-et nem biztos hogy érdekli ugye :)

Mivel egyre több az áfa-s beszerzés ezért kezdtünk el azon gondolkodni hogy inkább dolgozunk többet, de külön tartjuk nyilván ezeket a termékeket és akkor le tudjuk vonni a számlákból az áfa-t, illetve akkor természetesen eladáskor is felszámítjuk majd.

Na megyek is utánanézni korábbi hozzászólásoknak...

Dorina

 

 

 

sz_dorina
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég