Adófórum

Adózási és számviteli információk

Szükséges-e helyesbítő számlát kiállítani?

ÁFA

Szükséges-e helyesbítő számlát kiállítani?

HozzászólásSzerző: dalnok » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Új látolagója vagyok a honlapnak és rögtön kérdezni szeretnék.
2001. IV. névig visszamenőleg, negyedévenkénti ÁFA bevallást kell önrevíziózni, mivel a társaság tulajdonában álló lakás ingatlant ÁFA-san adtak bérbe és a bérbeadáshoz kapcsolódó ÁFA-t pedig levonták. A bérlő kizárólag tárgyi mentes tevékenységet folytat, tehát a bérleti díj ÁFA-jat költségei között számolta el. Az önrevízió során a levonható ÁFA-t árbevételként, a levont ÁFA-t pedig a költségek között kell elszámolni, ezért a társasági adó önrevíziója is szükségessé válik. Kérdésem, hogy szükséges-e a korábban kibocsátott ÁFA-s bérleti díj számla helyett tárgyi mentes helyesbítő számlát kibocsátani, vagy elegendő egy feljegyzésben értesíteni a bérlőt a történtekről. A dolog pikantériája az, hogy a társaság megalakulását követően (kilenc évvel ezelőtt) a lakást orvosi rendelővé alakította, és az átalakítást terhelő ÁFA-t visszaigényelte, az APEH számlaellenőrzés után vissza is utalta az ÁFA-t. Két évvel később (2002-ben) utóellenőrzésel ismételten ellenőrizte a visszaigénylést és mindent rendben talált, jegyzőkönyvi észrevételt nem tett. Mit gondoltok, ma mi lenne a praktikusabb, az elévülési idő kezdetéig önellenőrizni vagy nem tenni semmit és januártól ÁFA mentesen számlázni a bérleti díjat?

Előre is köszönöm a véleményeteket!

dalnok

dalnok
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Szükséges-e helyesbítő számlát kiállítani?

HozzászólásSzerző: M.Éva » csüt. feb. 08, 2007 1:08 pm

Nem értem, hogy miért akartok áfa mentesen számlázni?Gondolom a kiszámlázott áfát bevallottátok rendesen! A bérlő dolga tőletek független!

Üdv:Éva 

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Szükséges-e helyesbítő számlát kiállítani?

HozzászólásSzerző: picur76 » csüt. feb. 08, 2007 1:22 pm

Szia!

Nem értem, miért törődsz azzal, hogy a számládat tm tevékenységhez használták? A befogadó feltételezem, tudta, hogy a költségei közé kell tenni. Ha ti a bevételt elszámoltátok, áfát befizettétek, szerintem semmi gond. Az áfa körös tevékenyséhez használt beszerzések áfája pedig levonható, szóval szerintem nincs tennivalód

De hogy kérdésed másik felére is kitérjek, ha mégis önellenőrzöl, szerintem helyesbítő számlát kell kiállítanod. A számlakibocsátó lesz felelős, ha adott esetben jogtalanul hárít át áfát....

Ebben az esetben szerintem minden maradhat a helyén.

Szia! Picur

picur76
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Szükséges-e helyesbítő számlát kiállítani?

HozzászólásSzerző: dalnok » csüt. feb. 08, 2007 3:11 pm

Kedves Picur és Éva!

Köszönöm a válszotokat. Én szivesen nem törödnék az ÁFA-val de (ÁFA tv. 2.sz melléklete 9.pont) lakás bérbeadása tárgyi mentes tevékenység. Kezdetben az volt a megtévesztő, hogy orvosi rendelőnek lett átalakitva a lakás és annak is lett bérbeadva. A tulajdoni lapon pedig maradt a lakás megnevezés, át kellett volna az Önkormányzattal soroltatnil Már tudom mit kellett volna tenni. De ha már igy történt akkor a fizetendő ÁFA-t  önrevizióval vissza lehet kérni. Vagy nem??? A bérlő tárgyi mentes tevékenysége pedig csak annyiban érdekes, hogy ő nem vonta le a bérleti dijban kifizetett ÁFA-t, hanem költségei között számolta el. A helyesbitő számlának szerintem ezért gyakorlati értelme nincs. Kérdés, hogy az APEH is igy gondolja? Ha visszaigényelhető a kiszámlázott ÁFA akkor pedig a bérbeadónál adóalap növelő tétel, vagyis árbevételként kell elszámolni. Vagy ezt is rosszul értelmezem??

Változatlanul úgy gondoljátok, hogy nem kell tennem semmit??

 

Köszi a törödést, sziasztok

dalnok

 

dalnok
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Szükséges-e helyesbítő számlát kiállítani?

HozzászólásSzerző: M.Éva » csüt. feb. 08, 2007 4:27 pm

Amikor a bérbeadás tárgyi adómentes lett,lehetett választani,hogy az áfa körös adóalany azt is áfásan számlázza le, mivel benneteket ellenőriztek is, szerintem a revizor úgy vette, hogy ti is ezt a variációt választottátok.Én nem foglalkoznék a dologgal, ha valami más ok miatt nem muszály!!!

Üdv:Éva 

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Szükséges-e helyesbítő számlát kiállítani?

HozzászólásSzerző: dalnok » csüt. feb. 08, 2007 6:20 pm

Kedves Éva!

Amire hivatkozol az egyéb ingatlanok bérbeadássa esetére vonatkozik, de az is csak 2004. jan. 1-óta. Különben is lakóingatlan bérbeadásáról van szó, az pedig már nagyon régen -pontosan nemnéztem utána- rendeltetéstől függetlenül tárgyi mentes.

Üdv:

dalnok

dalnok
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Szükséges-e helyesbítő számlát kiállítani?

HozzászólásSzerző: picur76 » csüt. feb. 08, 2007 6:46 pm

Szia!

Ne haragudj, én csak az orvosi rendelőre koncentráltam, és abból indultam ki, hogy át lett minősíttetve az ingatlan, mert ott úgyis kell mindenféle engedély. Ha ez az ingatlan "nagyon-nagyon" lakóingatlan, természetesen tárgyi mentes a hasznosítása, így a bérbeadása is.

Az áfát így sajnos önellenőrizni kell, mondjuk az ellenőrzéssel lezárt időszak már nem önellenőrizhető...

A számlát szerintem helyesbíteni kellene, de ha tuti biztos vagy benne, hogy nem von le áfát a befogadó, mérlegelj, hogy egy kukacosabb revizor ha beleköt, legrosszabb esetben kiszabhat egy kis mulasztási bírságot, de arra reagálsz, fizetési könnyítést kérsz, és különben is kicsi az esélye, szóval lehet, hogy csak az áfát tenném helyre, és nem dolgoznék a helyesbítő számlákkal.

Picur

picur76
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Szükséges-e helyesbítő számlát kiállítani?

HozzászólásSzerző: M.Éva » pén. feb. 09, 2007 6:29 am

Érdekelne,hogy a bérlőnek visszafizetnétek az áfá-t?Mert ha nem,akkor szerintem vegyétek úgy, hogy bruttó módon elfogadták a fizetnivalót, a ti veszteségetek, hogy az apeh-nak megfizettétek! Az is benne van a pakliban,hogy az átalakítás áfá-jának visszaigénylése jogos volt-e, és TA hiányt is megállapíthatnak.Szerintem az összeg nagyságától függ, hogy mi éri meg.Én a régi dolgokat hagynám már feledésben!!

Éva

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Szükséges-e helyesbítő számlát kiállítani?

HozzászólásSzerző: dalnok » pén. feb. 09, 2007 9:05 am

Szia Picur!

Válaszodat lényegében elfogadom. A bérló az ÁFA-t biztos, hogy nem vonta le, mivel az adószáma 1-s, jelzi a tiszta ÁFA mentes tevékenységet. Az ingatlan ahogy irtam már, az ingatlannyilvántartás szerint lakás besorolású, tehát nincs "kec-mec", ÁFA mentes a bérbeadása. A 2002-ben végzett revizió csak az 1999-ben visszaigényelt és vissza is fizetett időszakra szólt. Hiába volt szabálytalan, az már elévült. Én is úgy gondolom, hogy ebben az esetben a helyesbítő számla kibocsátása flesleges.

 

Köszi a megerősítő véleményedet

Üdv dalnok

dalnok
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Szükséges-e helyesbítő számlát kiállítani?

HozzászólásSzerző: dalnok » pén. feb. 09, 2007 9:12 am

Szia Éva!

Természetesen nem fizettük vissza a bérlőnek az ÁFÁ-t. Miért kellett volna visszafizetni, mikor az APEH-nak befizettük? Vagy úgy érted, hogy ha önrevizióval visszakapjuk a befizetett ÁFA-t akkor ha visszafizetjük a bérlőnek, akkor nem kell TA önreviziót végezni??  Ez a változat nem jutott még az eszembe. Vagy nem így értetted? Az APEH revizióval kapcsolatos dolgot a Picur-nak adott válaszomban leirtam.

Köszönöm

 

 Üdv: dalnok

dalnok
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég

cron