Adófórum

Adózási és számviteli információk

teljesítés időpontja = fizetési határidővel

ÁFA

teljesítés időpontja = fizetési határidővel

HozzászólásSzerző: Magdus20091 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

A következő dologban kérném a segítségeteket, amit egy példával szemléltetnék, kérlek segítsetek nekem.

Vagy egy Kft, aki az áruit a partnercégétől mindig szállítólevéllel hozza el, majd a partnercég a hónap utolsó napján számlázza ki egy összegben az értéket. Tehát hetente megy a cég vásárolni, szállítólevéllel elhozza az árut, majd a hónap végén egy összegben megkapja a számlát a következőképpen:

Teljesítés dátuma: 2009.02.27 Számla kelte: 2009.02.27 Fizetési határidő: 2009.03.10

Ebben az esetben melyik hónapban állítom be az áfába? február vagy március.

Szerződés van, hogy egy hónapban egyszer számláz a cég, bár én még nem láttam azt a szerződést.

Köszönöm

Magdi

Magdus20091
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

teljesítés időpontja = fizetési határidővel

HozzászólásSzerző: simke » pén. feb. 27, 2009 9:11 pm

Szia Magdi!

Szerintem nem jól számláznak Nektek, mivel a termék értékesítése, szolgáltatás nyújtásakor, ha a felek részletfizetésben vagy határozott időre szóló elszámolásban állapodtak meg, teljesítés az ellenérték megtérítésének esedékessége, amelyre az adott részlet vagy elszámolás vonatkozik. ÁFA trv. 58 § (1).

Elszámolási időszakos a teljesítés, ha a felek között folyamatos jogviszony van, és ezalatt a közöttük megvalósult teljesítésekről az általuk megállapodott időszakokra vonatkozóan összevontan számolnak el. Ugyanez a helyzet akkor, ha rendszeresen, ismétlődő jelleggel történik díjfizetés (tipikusan ilyenek az átalánydíjas ügyletek).

Az elszámolási időszakos teljesítések közé tartoznak például a közüzemi szerződésen alapuló jogviszony alapján létrejött teljesítések, vagy a bérbeadás, de ide sorolható az is, amikor a rendszeresen, folyamatos jelleggel beszerzett termékekről nem szállításonként, hanem meghatározott periódusokban számolnak el, a periódus végén összesíti.

Volt annak idején egy apeh-os példa egy fuvar esetet vázolt fel. Ha a felek úgy állapodnak meg, hogy a teljesítéstől számítva a 120. nap a fizetési határidő, akkor a számlán szereplő teljesítési időnek is annak, kell lenni, és akkor kell bevallani ill. megfizetni az adót.

Esetedben a március 10 a teljesítés ideje is, és március hónapba kell bevallani az áfát.

Ha mégsem gondolom jól, akkor biztos javítanak a többiek.

Üdv Etus

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

teljesítés időpontja = fizetési határidővel

HozzászólásSzerző: picur76 » szomb. feb. 28, 2009 1:23 pm

Szia,

szerintem nem jó a teljesítés időpontja, hibás a számla

Picur

picur76
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

teljesítés időpontja = fizetési határidővel

HozzászólásSzerző: gyorkosolga » hétf. márc. 02, 2009 3:13 pm

.

gyorkosolga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

teljesítés időpontja = fizetési határidővel

HozzászólásSzerző: feketerozsaklara1 » hétf. márc. 02, 2009 7:40 pm

Kedves Magdi! Ott kezdődik a probléma, hogy nem jól számláz a cég. Az Áfa tv. 58 §-a szerint, ugyanis folyamatosnak minősül a szolgáltatás, így a teljesítés időpontjának és a fizetés határidejének, meg kell hogy egyezzen. Esetenben ez a két dátum március 10-e. A törvény alkalmazása szerint Áfa bevallási kötelezettséged is ekkor keletkezik. Minden olyan számlázásra vonatkozik ez a §, ahol a szolgáltatás nyújtása folyamatosan történik (pl: közüzemi díjak), illetve az elszámolás rendszeres (pl.:havonta, hetente, negyedévente, hetente). Ez a módosítás 2008.január 1-től érvényes. Remélem tudtam segíteni:) Üdv: Rózsa Ui. ha valamit tévesen írtam, ugye jelzitek?:)
feketerozsaklara1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

teljesítés időpontja = fizetési határidővel

HozzászólásSzerző: manka71 » szer. márc. 04, 2009 9:26 am

Az adott estre nem az Áfa tv. 164 § -a vonatkozik? Gyűjtő számla? A szla. teljesítés napja = a szla. keltével. Így az áfa bevallása a februári hónapban van. A számlán fel kell tüntetni külön-külön a teljesítési napokat, és a megnevezéseket a szállítólevelek alapján. Ha nagyon sok a tétel, érdemes szállításonként számlázni, és a szerződést erre módosítani.

Bocs, hogy belekotyogok a nagyok dolgába, én inkább olvaslak titeket, lehet, hogy nem is jól gondolkodok?

manka71
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

teljesítés időpontja = fizetési határidővel

HozzászólásSzerző: Magdus20091 » szer. márc. 04, 2009 10:08 am

Sziasztok!

Mindenkinek köszönöm a válaszát. Én úgy gondolom, hogy erre az esetre az 58.§ vonatkozik, de beszéltem a könyvelővel, és ő azt állítja, hogy rájuk nem vonatkozik. Hiába, hogy folyamatos teljesítésű, és minden hónapban számlázásra kerülnek az áruk, akkor is a teljesítés határideje nem egyezik meg a fizetési határidővel. Hiába jövök én az áfatörvénnyel, azt állítja, hogy így van jól, ahogyan van.Ők a teljesítés időpontjában vallják be az áfát. Szerintetek most mit csináljak?

Adjatok nekem tanácsot.

Magdi

Magdus20091
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

teljesítés időpontja = fizetési határidővel

HozzászólásSzerző: simke » szer. márc. 04, 2009 10:27 am

Szia Magdi!

Van írásos szerződésetek, a szállításokról, és azok kifizetéséről? Mert ha nincs, kellenne! Muszály, hogy le legyen papírozva.

De faxold át, vagy küldd el e-mail-ben a következő apeh állásfoglalást ezzel az üggyel kapcsolatban.

http://www.apeh.hu/adoinfo/afa080101_hatalyos/elsz080422.html

Az a baj az egészben, hogy te vagy a számla befogadó, és ha nem jól van kiállítva a számla, a levonható áfa is megkérdőjelezhető. Talán vissza kellenne  küldened a számlát egy írásos észrevétellel, hogy ha jön apeh ellenőrzés, láthatja, hogy megtettél mindent.

Üdv Etus

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

teljesítés időpontja = fizetési határidővel

HozzászólásSzerző: Magdus20091 » pén. márc. 06, 2009 4:19 pm

Sziasztok!

Mindenkinek mégegyszer köszönöm a segítségét. Már nagyon nem tudom, hogy mit is csináljak. Folyamatosan folynak a beszélgetések az APEH-tól kezdve a partnercégek könyvelőivel. Az APEH azt mondja, hogy igenis a példámon keresztül ez igenis az 58.§ lenne, de egyszerűen a partnercégekkel nem jutok dűlőre. Pláne ha meg a gyűjtőszámlás megoldást mondom, akkor meg egyszerűen kiakadnak. A partnercég könyvelője azt állítja, hogy az ő számlájukból nem derül ki, hogy folyamatos teljesítés lenne. Arra hivatkoznak, hogy az 58.§ inkább szolgáltatásokra vonatkozik, nem pedig termékértékesítésekre. Hiába jövök én azzal, hogy van szerződés, amelyben le van fektetve, hogy minden hónapban egyszer kerülnek kiszámlázásra az áruk, nem érdekli őket. Csak azt állítják, hogy a számlából nem derül ki a folyamatos teljesítés. Már át is faxoltam nekik az APEH honlapjáról letöltött 2008.04.22 dátumú állásfoglalást, egyszerűen figyelmen kívül hagyják.

Szerintetek, most mi a megoldás?

Nagyon megköszönöm a segítségeteket.

Magdi

Magdus20091
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég