Adófórum

Adózási és számviteli információk

Ingatlan áfa egyéni vállalkozás megszűnésekor

ÁFA

Ingatlan áfa egyéni vállalkozás megszűnésekor

HozzászólásSzerző: Athosz11 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

T. Adóforum .hu

2000-ben egyéni vállalkozóként 2 db garázst vásároltam. Mindkét esetben a felszámított áfát visszaigényeltem. Tevékenységi köröm ingatlan bérbeadás hasznosítás.

2005-től nem választottam az ingatlan bérbeadással kapcsolatban az áfa körben maradást, majd a későbbiekben ugyancsak nem választottam az ingatlan értékesítésekkel kapcsolatban sem, így 2008-ban ezen tevékenységekre mentes voltam az áfa fizetési kötelezettség alól. 

2005-től a 2 garázs visszaigényelt áfájának vonatkozásában elvégeztem minden évben az akkori rendelkezések szerinti 10 éves visszamenőleges áfa korrekciót és az ebből számított évenkénti áfa fizetési kötelezettségemet teljesítettem.
2008 májusban az egyik garázst eladtam, áfát nem számítottam fel az eladásról kiállított számlában és további áfa kötelezettséget sem állapitottam meg ezen garázs esetében a 10 éves figyelési időböl hátramaradt évekre tekintettel. 

2008 Szeptemberben egyéni vállalkozásomat megszüntettem. 

Mi a teendő a megmaradt másik garázs esetében áfa szempontjából, mivel a megszűnés az áfa törvényben olvasott szerint a tárgyi eszközök tekintetében azok értékesítését jelenti. Ugyanakkor az ingatlan értékesítés az én esetemben mentes az áfa alól
Kérem szíveskedjenek megválaszolni mi a helyes eljárás az eladáskor és a megszűnéskor a garázsok áfájára  

Tisztelettel

 

A.


Athosz11
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Ingatlan áfa egyéni vállalkozás megszűnésekor

HozzászólásSzerző: Joey1 » vas. feb. 22, 2009 6:51 pm

Szia Athos! Sajnos az Áfa törvény azt mondja:

 

"136. § (1) Abban az esetben, ha az adóalany a tárgyi eszközt a 135. § (1) bekezdésében meghatározott időtartamon belül értékesíti, a teljesítés hónapjára és a hátralevő hónapokra együttesen időarányosan jutó előzetesen felszámított adó összegét

a) véglegesen levonhatja, ha a tárgyi eszköz értékesítése adólevonásra egyébként jogosítaná;

b) véglegesen nem vonhatja le, ha a tárgyi eszköz értékesítése adólevonásra egyébként nem jogosítaná.
"

Szerintem mivel értékesitésed mentes volt és lett volna, ezért az értékesités hátra lévő hónapjaira nem vonhatod le az áfát. 

 

Üdv, 

Joey

Joey1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Ingatlan áfa egyéni vállalkozás megszűnésekor

HozzászólásSzerző: Athosz11 » hétf. feb. 23, 2009 11:26 am

Hello Joey

 

Köszönöm a választ. Azonban  időközben jobban utánanéztem a dolgoknak és mások véleményét is megkérdezve amit írtál arról úgy gondolom megfelelő a megszűnés előtt értékesített garázs tekintetében. A megszünékor meglévő garázsnál viszont az áfa törvény szerint az értékesitéshez fűződő következmények állnak be, mert olyan dologról van szó amelynek a beszerzésekor áfát igényeltem vissza. Ilyenkor is lehetne alkalmazni a hátralve időszakra eső áfa arányosítást? Az áfa törvényben azt olvastam , hogy a megszünéskor a fenntebb emlitett dolgok esetében a megszünéskori piaci ár a fizetendő áfa alapja. Van valamilyen hatása annak hogy a megszünéskor annak a dolognak az értékesitése - amit ha müködéskor értékesitek mentes- amelynek  beszerzésekor áfát igényeltem vissza mentes vagy nem mentes kategóriába tartozik?

Olvasd el légyszíves

11. § 2/d pont

11. § (1) Ellenérték fejében teljesített termékértékesítés [2. § a) pontja] az is, ha az adóalany a
terméket vállalkozásából véglegesen kivonva, azt saját vagy alkalmazottai
magánszükségletének kielégítésére vagy általában, vállalkozásától idegen célok elérésére
ingyenesen felhasználja, illetőleg azt más tulajdonába ingyenesen átengedi, feltéve, hogy a
termék vagy annak alkotórészeinek szerzéséhez kapcsolódóan az adóalanyt egészben vagy
részben adólevonási jog illette meg.
(2) Szintén ellenérték fejében teljesített termékértékesítés:
a) az adóalany vállalkozásán belül végzett saját beruházása, ha ennek eredményeként
tárgyi eszközt állít elő;
b) az adóalany
ba) vállalkozásában kitermelt, előállított, összeállított, átalakított, megmunkált, illetőleg
bb) vállalkozásához vásárolt vagy importált
termék felhasználása gazdasági tevékenységének folytatásához, feltéve, hogy ha a terméket
ilyen állapotában másik adóalanytól szerezte volna be, adólevonási jog nem illetné meg;
c) tárgyi eszköznek nem minősülő termék felhasználása adólevonásra nem jogosító
tevékenység folytatásához, feltéve, hogy a termék beszerzéséhez vagy b) pont szerinti
- 7 -
felhasználásához kapcsolódóan az adóalanyt egészben vagy részben adólevonási jog illette
meg;
d) az adóalany megszűnése, ha az adóalany a megszűnés időpontjában olyan terméket
tart tulajdonában, amelynek beszerzéséhez vagy b) pont szerinti felhasználásához
kapcsolódóan egészben vagy részben adólevonási jog illette meg.

68. § A 11. és 12. §-ban említett esetekben az adó alapja a termék vagy az ahhoz hasonló
termék beszerzési ára, ilyen ár hiányában pedig a teljesítéskor megállapított előállítási értéke.

Tehát a 2. garázsnál a fizetendő alapja a garázs megszünéskori piaci értéke? 

Ird meg a véleményed!

Üdv

A.

Athosz11
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Ingatlan áfa egyéni vállalkozás megszűnésekor

HozzászólásSzerző: Joey1 » hétf. feb. 23, 2009 9:37 pm

Az ÁFA tv. 11. § -sa szerint a vállalkozásból kivont eszközöket is termékértékesitésnek tekinti. Ez alapján mivel termékértékesitésről beszélünk az ingatlan esetében mentességet váalszottál ezért szerintem a teljesítés hónapjára és a hátralevő hónapokra együttesen időarányosan jutó előzetesen felszámított adó összegét nem vonhatod le e tekintetben.

De az áltad irt 68. § A 11. és 12. §-ban említett esetekben az adó alapja a termék vagy az ahhoz hasonló
termék beszerzési ára, ilyen ár hiányában pedig a teljesítéskor megállapított előállítási értéke. Ez a mondat elbizonytalanit, de várom mások véleményét is ezzel kapcsolatban.

Bár ha arra gondolok, hogy alanyi mentes vállalkozó megszünésénél is áfa fizetést keletkeztet a tárgyi eszközök tekintetében, szerintem jó lehet az ha a piaci érték után fizetsz áfát.

193. § (1) Az adóalany az alanyi adómentesség időszakában nem járhat el alanyi adómentes minőségében

b) a 11. és 12. § szerinti termékértékesítése esetében;

Remélem van aki már járatosabb ebben a kérdéskörben.

Szép estét,

Joey

Joey1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron