Adófórum

Adózási és számviteli információk

2008. évi számla áfa visszaigénylése

ÁFA

2008. évi számla áfa visszaigénylése

HozzászólásSzerző: andreano » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

2008.12. havi teljesítéssel kaptunk a héten költség számlákat. A számlák teljesen jogosak, csak későn állították ki. Melyik ÁFA hónapba szerepeltetem visszaigényelhető ÁFA-ként ezeket a számlákat?   1. ÁFA-k a 2009. januári áfa bevallásba lesznek levonandók és számvitelileg elhatárolom 2008-ra az alapokat.         2. 2008.12.hóra önreviziót készitek, de ki nem egyenlitettnek tekintem a számlákat és ezért az átvihetőbe szerepeltetem. Ekkor az alap és a 466 is 208-ban kerül lekönyvelésre.                         3. Lekönyvelem 2008 évre, de az áfá-t techikai számlára teszem  majd 2009.01 hóban igénylem vissza, ekkor kerül át a technikairól a 466-ra.

Köszi: Andreano

 

 

 

 

 

 

 

 

andreano
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

2008. évi számla áfa visszaigénylése

HozzászólásSzerző: kaloczy » szer. feb. 18, 2009 1:42 pm

Szia!

Az 1. és a 3. megoldás is jó. Amelyik Neked szimpatikusabb.

Zsuzsa

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

2008. évi számla áfa visszaigénylése

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. feb. 18, 2009 1:47 pm

Szia Adreano!  Mivel ez a számla a 2008.dec.havi ÁFA bevallási határidőig nem állt rendelkezésére a cégnek, nem volt a birtokában  (és egyébként is azt írod, hogy ha bekerülne, akkor is csak átvihetőt jelentene)  a legtisztább, ha a valóságnak megfelelően a mostani 2009. januári bevallásba állítod be.

Mivel vezek szerint van rá ÁFA levonási jogod, a nettó értéket, ahogy írod is passzív elhatárolással elszámolod 2008-ra, már amennyiben a teljes költség a 2008-as évet terheli.

Nem tudom mi volt a számla kelte, lehet, hogy január 20-át követő dátum, tehát lehet, hogy már önmagában a számlából is megállapítható, hogy a számla a bevallási határidőig nem állt rendelkezésre,  már pediglen a számla rendelkezésre állása az az ÁFA levonhatóság tárgyi feltétele..

Nekem ez a véleményem. Üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

2008. évi számla áfa visszaigénylése

HozzászólásSzerző: validitas » szer. feb. 18, 2009 2:35 pm

Szia!

A 3. megoldás a helyes sztem. Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

2008. évi számla áfa visszaigénylése

HozzászólásSzerző: konnektor1 » csüt. feb. 19, 2009 12:38 pm

Szia!

 

Én is kerültem ilyen helyzetbe. Az első lehetősége csináltam mert mindössze 800ft-os áfatartalomról volt szó, ha könyvvizsgálatra kötelezett a cég, akkor inkább a 3-as megoldás a jó! De ha nem akkor bőven elegendő az első!

 

Üdv.: 

Rudi

 

konnektor1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

2008. évi számla áfa visszaigénylése

HozzászólásSzerző: mylee » csüt. feb. 19, 2009 1:45 pm

Sziasztok!

nálam is hasonló a helyzet, ilyenkor az áfa alapja nem jelentkezik az áfa analitikában. Egyszerűen csak hozzáadom és kész?

 Mármint a 3. esetben:)

Azt szeretném még megkérdezni, hogy ha bevételt stornózok, akkor kell- e önellenőrzést végezni, vagy azt is lehet a következő időszakban levonni?

Köszi

mylee
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

2008. évi számla áfa visszaigénylése

HozzászólásSzerző: assi » szomb. feb. 21, 2009 7:36 am

Szia!

Az biztos, hogy az áfát csak abban az időszakban vonhatod le, illetve igényelheted vissza, amikor a számlát valójában megkaptad, tehát ebben az esetben csak a januárra vonatkozó bevallásba tedd be (vagy arra az időszakra vonatkozóra, amikor rendelkezésre áll valóban). Egyébként ebben nincs semmi különleges, mert az áfa-tv. szerint az adólevonásra való jogot az elévülési időn belül bármikor alkalmazhatod, tehát onnantól kezdve, hogy megvannak a feltételek, tehát hogy a számlád rendelkezésre áll, bármikor berakhatod a bevallásba, elévülési időig. A számviteli tv. szerint pedig nyugodtan alkalmazhatod az elhatárolást, sőt, a valós gazdasági helyzet alapelvének megfelelően azt is kell alkalmaznod, hiszen a beszámoló elkészítéséig megismert tételeket visszamenőleg elhatárolhatod, hogy valóban azt az üzleti évet érintse, amelyikben felmerült költség! Így teszel eleget az áfa-tv-nek és a szv-i tv-nek is!

Üdv: Zita

assi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég

cron