Adófórum

Adózási és számviteli információk

Utazásszervezési szolgáltatások számlázása

ÁFA

Utazásszervezési szolgáltatások számlázása

HozzászólásSzerző: miki7508 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni, aki jártas az utazásszervezés áfájának elszámolásában.

Kezembe került még tavaly egy utazásszervezésről szóló számla, amelyen a következő számok szerepeltek:

- nettó összeg: 95.000 Ft

- áthárított áfa összege: 5.000 Ft

- áthárított áfa %: 5,26%

- bruttó összeg: 100.000 Ft

Elolvastam az áfa törvény ide vonatkozó XV. fejezetét, de nem egészen értem az egészet. Az világos, hogy az árrés után kell az APEH felé megfizetni és bevallani az áfát (gondolom hasonlóan a használt ingóságokhoz), de a számlára tényleg az árrésem utáni áfa összeget tüntetném fel? Ráadásul nem a szokásos 20%-ban kifejezve? És egyáltalán: mi köze a vevőnek ahhoz, hogy mennyi az árrése a cégnek? Nem úgy működik ez is, mint a használt ingóságoknál, hogy nem vonhatom le a kapcsolódó beszerzések áfa tartalmát, ugyanakkor az áthárított áfám is ezáltal 0? Bár ilyet nem olvastam ki a törvényből, de nagyon furcsának tartom, hogy a számlán áthárított áfából a vevő ki tudja következtetni, hogy mi az utazásszervező árrése.

Tavaly nem foglalkoztam ezzel, de most úgy tűnik, más okból kifolyólag nem tudom elkerülni ezt a témát. Köszönöm hát előre is a hozzászólásotokat! Miki

miki7508
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Utazásszervezési szolgáltatások számlázása

HozzászólásSzerző: 3HInfo » szer. feb. 18, 2009 9:22 am

Szia Miki!

Valóban 2008-től fel kell tüntetni a számlában az árrés áfáját. De nem 5,26% hanem 20% az áfa.!

Állítólag azért találták ezt ki, mert ha én a vevő jogosult vagyok rá, akkor visszaigényelhetem és levonhatom az áfát. (Viszont még nem találkoztam olyannal aki ezt megtehette volna)

Igen a vevő és mindenki más pontosan láthatja, hogy nekem mennyi az árrésem az adott útra vonatkozóan.

Én két soron szoktam könyvelni ezeket a számlákat (hál istennek így dupla annyit kell melózni mint eddig). Lekönyvelem egy sorban az áfa nélküli részt és külön sorban az áfást. Így az áfa analitikámban szépen szerepelnek ezek a számlácskák.

Annyit még, hogy az árrésre csak akkor kell áfát felszámítani, ha a külföldi utam union belüli. Ha pl. union kívüli, akkor az áfa nulla.

Ez pl. körutazásoknál szokott érdekes lenni, mert akkor meg belső számítás kell, hogy mennyi ebből unios ésmennyi nem unios. Az uniosra áfát teszünk a nem uniosra pedig nem.

üdv

Tica 

 

3HInfo
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Utazásszervezési szolgáltatások számlázása

HozzászólásSzerző: miki7508 » pén. feb. 27, 2009 12:47 pm

Kedves Tica!
Köszönöm válaszodat, bejelöltem elfogadásra. Továbbgondoltam egy-két részletet, ha tudnál még ebben segíteni, azt még megköszönném:
- ha 3. országbeli (nem EU-s) utazás közvetítéséről van szó, és ezt számlázom tovább, akkor ezek szerint a számlán nem kell áfát feltüntetnem, valmaint az apeh felé szóló bevallásomban is adómentes értékesítésként szerepeltetem (esetleg, ha meg tudnád mondani, konkrétan melyik speciálsi soron).
- a fenti adómentességnél visszaigényelhető-e az igénybevett szolgáltatásokban szereplő áfa, mind a közvetítendő számláknál (ha a visszaigénylés egyéb feltételei fennállnak), mind pedig az általános költségeknél, amelyek amúgy is felmerülnek (pl. rezsi költség), vagy utóbbiakat arányosítani kell?
Miki
miki7508
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Utazásszervezési szolgáltatások számlázása

HozzászólásSzerző: 3HInfo » hétf. márc. 02, 2009 6:33 am

Szia Miki!

Természetesen a tovább számlázott 3. országbeli utadat is áfa nélkül tudod tovább számlázni.

A mostani áfában szerintem az 01. sorba fogom beletenni ezeket az összegeket. (még nem tudom, mert az ügyfél negyedéves)

Mivel ez nem tárgyi mentes, hanem nulla áfás (illetve ahhoz hasonlóan működő valami) ezért természetesen az egyébként levonható áfát levonásba helyezheted.

Ezt azért tudom így mondani, mert tavaly volt egy nagy ellenőrzésem és hosszadalmasan átrágták magukat rajtuk az ellenőrök és ez így jó.

üdv

Tica

3HInfo
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Utazásszervezési szolgáltatások számlázása

HozzászólásSzerző: Ercsi66 » kedd márc. 31, 2009 4:59 pm

Szia Tica!

Átolvastam az utazásszervezéssel kapcsolatos kérdésekre adott válaszodat, úgy látom, hogy te érted a dolgod. Gratulálok! És kcisit irigyellek is:-)

Tudnál nekem is segíteni?

Épp ma volt egy megbeszélésem, felkértek egy utazásszervezéssel foglalkozó cég könyvelésére. A cég szállást közvetít belföldre és külföldre, más utazásszervező szolgáltatást nem végez. Az árrés után áfát számít fel. A cégvezető végzi a számlázást, úgy látom tisztában van azzal, hogy melyik tétel áfás és melyik mentes, stb.

Tapasztalt könyvelő létemre "enyhe" pánik kapott el, mert eddig nem volt dolgom árrés utáni áfával, ilyen tevékenységgel meg főleg nem. Átbeszéltük a dolgokat, szép lassan meg is értem, amit még nem, azt majd akkor, ha elkezdem könyvelni...nekem inkább a könyvelés technikai részével kapcsolatban vannak dilemmáim.

Kérlek írd meg, illetve, ha kell korrigáld a kontírozásomat a kimenő számlákkal kapcsolatban... Először lekönyvelem "normál módon", a számla tételei szerint, külön sorban az áfás és külön a mentes tételeket? T 311 - K 911 K467 + T 311 - K 911 ? Ha ezt jól gondolom, akkor jön a következő kérdésem:  hogyan kapcsolódik ehhez az árrés áfája? Hogyan könyvelem a korrekciós tételeket? Jól gondolom, hogy mondjuk negyedév végén a nyilvántartásban kikalkulált árrés alapján T 86 + K 467?, ha az árrés áfája több, mint a kiszámlázott áfa? És ha kevesebb? Akkor T 467 - K 96 ? Jól értelmezem?

És mi a helyzet, ha a szállás pl. belföldi és áfás számlát kap róla? Azt bruttó módon könyvelem, az áfa figyelembe vétele nélkül? Elképzeléseim szerint ehhez a tevékenységhez kapcsolódóan T 466-ra nem szabad könyvelni, még ha van is áfa tartalma...

Ha túl nagy hülyeségeket kérdezek kérlek ne haragudj! Remélem pár hét múlva már én is tisztán látom a dolgokat és akkor talán már nem is tennék fel ilyen piti kérdések, de tartok tőle, hogy nehogy rosszul értelmezzem és rosszul könyveljek valamit. Amíg nem kapok egy hozzáértőtől eligazítást, addig nem tudok megnyugodni.

Ha tudsz segíteni, akkor segítségedet előre is köszönöm, és megkeresem a módját, hogy pontokat is adjak érte. Most egyenlőre azért nem tettem fel új kérdésként, mert a te véleményedet szerettem volna kikérni.

Üdv. Ercsi

Ercsi66
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Utazásszervezési szolgáltatások számlázása

HozzászólásSzerző: 3HInfo » szer. ápr. 01, 2009 4:00 am

Szia!

Természetesen nagyon szívesen segítek. Nyugodj meg, nekem legalább 1,5 év kellett ahhoz, hogy megértsem.

Majdnem jó a kontírozásod. Egyetlen módosítást tennék hozzá. Amikor a partnernek kiállítjátok a számlát, az még nem árbevétel csak kapott előleg. Nyiss egy számlát az előlegnek és két soron könyveld le. Egyik az áfa nélküli, amásik az áfás összeg T311-K előleg + 467. Ez az úgynevezett előkalkulált áfád.

Amikor az útnak vége és mondjuk negyedéves áfa bevallást csinálsz, akkor a következő a teendőd.

Van ugye az áfa analitikádban egy előkalkulált áfa (ezt könyvelted le). Majd az utókalkulációval kiderül, hogy van-e különbözeted. Ha pozitív, akkor T867-k467 a különbözet (ez lesz az utókalkulált áfád) ha kevesebb, akkor nulláig lehet javítani. könyvelése T467-K967.

Ugyanekkor könyveled le az előleg számláról a nettó részét árbevételre Telőleg-K911. A szállásról kapott számla áfa tartalmát nem lehet levonni, de a többi költséged áfáját igen.

Arra kell még figyelned, hogy külföldinél ha nem eu-s akkor az árrésre nincs áfa illetve van de nulla.

REmélem tudtam segíteni. Ha még van kérdésed, írj a kata@3hinfo.hu címre.

üdv

Tica

3HInfo
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Utazásszervezési szolgáltatások számlázása

HozzászólásSzerző: miki7508 » szer. ápr. 01, 2009 4:17 am

Én nagyon örülök ennek a fórumnak, hogy megosztjuk egymással a kérdéseket, és szerintem az a jó, ha minél többen okosodhatnak a felmerült kérdésekből, mert például engem is érdekel a téma (ha egyelőre nem is kell vele a gyakorlatban foglalkoznom, mint elméleti kérdés foglalkoztat), ezért örülnék, ha nem emailen, hanem ezen a nyílt fórumon boncolgatnánk a témát! Persze csak kérés:)
miki7508
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Utazásszervezési szolgáltatások számlázása

HozzászólásSzerző: 3HInfo » szer. ápr. 01, 2009 5:13 am

Természetesen ennek sincsen semmi akadálya. Én örülök, ha segíthetek. Ennek a fórumnak nagyon sokat köszönhetek én is, mivel sok dologban találtam már választ és segítséget.

A könyvelés szerintem olyan sokrétű dolog, hogy egy ember nem lehet minden témában a toppon és mindig jól jön egy segítő kéz akár a fórumon keresztül akár privátin.

üdv

Tica

3HInfo
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég