Adófórum

Adózási és számviteli információk

cégtelefon "tam" tevékenység mellett

ÁFA

cégtelefon "tam" tevékenység mellett

HozzászólásSzerző: sziriusz77 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

A kérdésem az lenne, hogy ha egy kft. a tevékenység jellegére tekintettel (biztosítási ügynöki és pénzügyi szolgáltatás) nem lépett be az áfa körbe (régen TAM tevékenység volt) és továbbszámlázza az alkalmazottaknak a cégtelefonhasználat 20%-át akkor azt áfásan kell, hogy tegye? Vagy mivel levonható adót nem vehetett figyelembe, a továbbszámlázás is áfa mentes?

És ha mégis áfás, akkor kell beadnom emiatt áfa bevallást is? 1-es adószámmal lehet ilyet? És milyen gyakorisággal? Talán negyedévest?

sziriusz77
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

cégtelefon "tam" tevékenység mellett

HozzászólásSzerző: Panni49 » hétf. feb. 09, 2009 12:03 pm

Szia! a bruttó összeg 20%-át számlázza tovább.(számlaösszeg) az AM.-es KFT.
Az hogy ÁFA alany-e,az attól függ,hogy bejelentkezett-e az ÁFA körbe.Ha igen,hogy milyen gyakorisággal kell neki a bevallást beadni,az több dologtól függ.Üdv.Panni

3. Az adóbevallás benyújtására vonatkozó különös rendelkezések

a) Az általános forgalmi adóról az adófizetésre kötelezett adózónak

aa) az e mellékletben foglalt kivételekkel negyedévenként kell adóbevallást benyújtania,

ab)175 havonként kell adóbevallást benyújtania, ha a tárgyévet megelőző második év

adómegállapítási időszak(ai)ban fizetendő adó együttes összegének és az ugyanezen vagy

korábbi adómegállapítási időszakokban keletkezett – de a tárgyévet megelőző második év

adómegállapítási időszak(ai)ban érvényesített – levonható, előzetesen felszámított adó

különbözetének (a továbbiakban: az elszámolandó adó) éves szinten összesített – vagy annak

időarányosan éves szintre átszámított – összege pozitív előjelű, és az 1 millió forintot elérte,

valamint az aj), ak) és al) pontban meghatározott adózónak;

ac) évente kell adóbevallást benyújtania, ha a tárgyévet megelőző második évben az

elszámolandó adójának éves szinten összesített - vagy annak időarányosan éves szintre

átszámított - összege előjelétől függetlenül nem érte el a 250 ezer forintot, feltéve, hogy nem

rendelkezik közösségi adószámmal,

Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

cégtelefon "tam" tevékenység mellett

HozzászólásSzerző: olahneedit » hétf. feb. 09, 2009 1:21 pm

Szia! Szerintem külön kell választani azokat, akik beléptek az áfa körbe, de mellette tárgyi mentes tevékenységet végeznek, és azokat, akik eleve alanyi adómentességet választottak a bevétel értékhatárra való tekintettel. Aki alanyi mentes, az pár kivétellel nem bocsáthat ki áfás számlát. Tehát úgy gondolom, hogy a telefonksg továbbszámlázása sem keletkeztet majd a vevőnél áfa levonási jogosultságot. Mindemellett ahogy Panni49 is írta, a bruttó összeg 20%-a vagy ha tételes, akkor annyi lesz majd továbbszámlázva, AM megjelöléssel.

 

olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

cégtelefon "tam" tevékenység mellett

HozzászólásSzerző: sziriusz77 » hétf. feb. 09, 2009 2:42 pm

Sziasztok!

Lehet, hogy félrefogalmaztam kicsit. A cég nem alanyi adómentesnek jelentkezett be alakuláskor, hanem a tevékenység jellegére tekintettel választotta az adómentességet (6622 biztosítási ügynöki tevékenység). A régi áfa törvényben ezek voltak a tárgyi adómentes tevékenységek. Most úgy nevezik, a tevékenység jellegére tekintettel adómentes. Nem alanyi adómentesként van tehát nyilvántartva. Ezért akadtam meg egy kicsit a cégtelefon 20%-ának kiszámlázásánál, hogy mivel ez nem tartozik a tevékenység jellegére tekintettel adómentes dolgok közé, talán áfásan kellene kiszámláznom. Talán... És akkor soron kívüli áfa bevallás meg minden ami ezzel jár.

sziriusz77
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

cégtelefon "tam" tevékenység mellett

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » hétf. feb. 09, 2009 4:28 pm

Szia!

 

Nagyon jó a kérdésed :) Én is épp egy hasonlóval bajlódom, ezért kíváncsian várom a többiek véleményét is.

De szerintem nálad egyszerűbb a helyzet, mivel 1-es adószáma van, ami valóban azt jelenti, hogy kevés kivételtől eltekintve nem számolhat fel ÁFÁ-t. És ebbe a kevés kivételbe nem tartozik bele a tel, ktg. továbbszámlázása - hangsúlyozom, szerintem.

Nálam az a baj, hogy egyébként a vállalkozásnak 2-es adószáma van, de gyakorlatilag csak mentes tevékenységet folytat (fogorvos)...

 

Üdv. Andi

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

cégtelefon "tam" tevékenység mellett

HozzászólásSzerző: olahneedit » hétf. feb. 09, 2009 5:17 pm

Szia Andi! Hát igen, az 1-es adószámot én is egyértelműen alanyi mentesnek nevezem, és tök mindegy, hogy mire való tekintettel.

Nálad viszont azt tudom elképzelni, hogy kiszámlázza a kiszámlázandót x%-ban, méghozzá áfásan. Majd leveszi a kiszámlázott részt a telefonszámlából, közvetített szolgáltatás címén, és levonja a rá eső áfát (visszaigényli) +-=0 áfa. A telefonszámlából fennmaradó részt elszámolja ugyanúgy, mint korábban, áfa levonása nélkül. Ha egyszer majd elkezd olyan tevékenységet is, ami viszont áfa köteles, akkor jön az arányosítás, vagy a tételes költséghozzárendelés.

Volt egy tervezőmérnököm, aki amíg lehetett ev igazolvánnyal csinálni, biztosítózott. A telefonszámláiból egyáltalán nem vontam áfát, egy az egyben ment költségbe. Nem arányosítottam, mert azt mondtam, hogy a telefonjai a biztosítási tevékenységével kapcsolatban merültek fel. Ha vett egy íróasztalt, vagy tust, vagy akármit, akkor hozzárendeltem a tervezéshez, és levontam az áfáját. Volt 5 éves ellenőrzésen. Nem kötöttek bele.

Üdv: Edit

olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

cégtelefon "tam" tevékenység mellett

HozzászólásSzerző: sziriusz77 » kedd feb. 10, 2009 12:22 pm

Andi a te kérdésedre azt hiszem, tudom a választ, áfásan kell kiszámlázni a telefont. Nekem volt egy ilyen cégem, 2-es adószáma volt és mentes tevékenysége, franc tudja miért jelentkezett be az áfa körbe alakuláskor, hozzám már úgy került és nem piszkáltam. Kellett neki áfát számolnom a cégtelefon kiszámlázásakor. Függetlenül attól, hogy egy az egyben számolta el költségként, áfát nem helyezte levonásba. Bár hozzáteszem ez már két éve volt, azóta ki tudja kinek hogy fordult az esze kereke...meg az áfa törvény ugye...

Viszont a saját kérdésemre még mindig keresem a választ :o( Egy kolléga azt a tájékoztatást adta, hogy hasonló esete van egy oktatást végző céggel, akik ugye megintcsak nem alanyi mentesek, hanem "régi tárgyi mentesek" most áfa tv. 86§ alapján mentesek. Áfásan számlázzák ki a cégtelefon magánhasználatát és 1-es adószámmal beadogatja nekik az áfa bevallást is. Egyszer sem jött vissza neki, folyószámlán ott van, befizetik. Szerintetek?

sziriusz77
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

cégtelefon "tam" tevékenység mellett

HozzászólásSzerző: olahneedit » kedd feb. 10, 2009 3:53 pm

Először is talán ide tartozik: Áfa tv. 188§ (3) f) : ez hivatkozik a 86.§ (1) a)-g)-re,   aztán a

193.§ (1) ...nem járhat el alanyi adómentes minőségében a) a 188.§ (3) bekezdésének a)-d) pontjában meghatározott esetekben //.....tárgy e értékesítés, vagyoni értékű jog végleges átengedése,  új közl. eszköz, ingatlan, építési telek//     b) a 11. és 12.§ szerinti termékértékesítése esetében //végleges kivonás, átengedés, ha részbenvagy egészben adólevonási jog illette meg, saját beruházás......// // ...terméket továbbítja...Közösség azon tagállama..stb//      c) a 14§ szerinti szolgáltatásnyújtása esetében;//...időlegesen kivonja....átengedi...ha részben vagy egészben adólevonási jog illette meg.//    d)...közösségen belüli beszerzése... 20§ (5) választási jogával élt;     e) a terméknek közösségen belüli termékbeszerzése esetén    f) termék importja esetén

193§ (2)...nem járhat el alanyi adómentes minőségében......mentes időszakot megelőzően keletkezett..adó összegét meghatározó ....utólag...csökkenti...     (3)  a 139-141., 146.,// belföld-külföld// 147. // számla kibocsátójának adófizetési kötelezettsége// és 150§// kezesség//

194.§ ..jogosult nem alanyi adómentes minőségében eljárni....mentesség időszakát megelőzően keletkezett....utólag... növeli

195.§ (1)  Az alanyi adómentes időszakában keletkezett előzetesen felszámított adó levonására azadóalany akkor sem jogosult, ha nem alanyi adómentes minőségében jár el.  (2) ...eltérően: ....innentől nem érdekes.

Azért nem, mert a fentiekben én nem látok olyan esetet, ami azt sugallná, hogy a telefonszámla továbbszámlázása feljogsítaná, hogy ne alanyi adómentes minőségében járjon el.

Vagy csak nem olvastam el valamit. Üdv: Edit

 

olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég