Adófórum

Adózási és számviteli információk

magánszemély aukción eladott festményért adózása

ÁFA

magánszemély aukción eladott festményért adózása

HozzászólásSzerző: zsoleszke1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Árverésre vitt és ott leütött (elkelt) festmény után magánszemélynek mint eladónak kell-e adóznia? A magánszemély nem gyüjtő, nem kereskedő, hanem alkalmi (egyszeri) árvereztető. Ha kell adóznia, melyik összeg után (leütési ár, vagy leötési ár-aukciós ház költségei) és milyen adókulccsal?

zsoleszke1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

magánszemély aukción eladott festményért adózása

HozzászólásSzerző: opika » hétf. jan. 05, 2009 9:16 pm

Ingó értékesítés szabályait kell alkalmazni. Amennyiben a jövedelem a 200.000 Ft-ot meghaladja be kell vallani. Jövedelmet kell számolni, a bevételből le kell vonni a szerzésre fordított értéket, a szerzéssel kapcsolatos költségeket, az értéknövelő beruházást, az értékesítéssel kapcsolatos költségeket. Amennyiben a szerzési ár nem állapítható meg, úgy a bevétel 25 %-a a jövedelem. Nem kell megfizetni az ingó vagyontárgyak átruházásából az év során együttesen származó jövedelem adójának a 50 ezer forintot meg nem haladó részét. (Ez megfelel a 200.000 Ft jövedelemnek). 
opika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

magánszemély aukción eladott festményért adózása

HozzászólásSzerző: zsoleszke1 » kedd jan. 06, 2009 7:35 pm

Köszi a választ, de: a festményt örököltem. Tehát nem szerzett tulajdon volt. Ezért:

1, a szerzési értéke nemleges.

2, jan. 1.-től örökösödési adó 20 M ft-ig nincs.

Akkor most hogyan is van ez?

zsoleszke1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

magánszemély aukción eladott festményért adózása

HozzászólásSzerző: frivi » kedd jan. 06, 2009 7:51 pm

Kedves zsoleszke1!

Remélem nem egy "álruhás" BM1 vagy!

Kérdésedre teljesen korrekt választ kaptál opikától! Ezt kell tenned!

1.Az öröklés is egy szerzési jogcim!

2.) Örökösödési adó nincs, öröklési illeték van! És valóban, ha nincs 2008. december 31-ig jogerős határozat az illeték kiszabásáról, akkor igaz, hogy a 20M Ft-ot meg nem haladó értékű örökség illetékmentes.

És akkor úgy van az, hogy örököltél valamit, aminek nem ismered a szerzési értékét ( bár az szerepelhet a hagyatékátaadásnál/közgjegyzői okiratban.stb.), ekkor lép be az a szabály, hogy az aukción szerzett bevételed 25 %-a lesz a jövedelmed, ami után személyi jövedelemadót kell fizetned/bevallanod ( lásd fent).

 

 

frivi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

magánszemély aukción eladott festményért adózása

HozzászólásSzerző: zsoleszke1 » szer. jan. 07, 2009 1:42 pm

Kedves frivi  (és opika is)

Nem, nem vagyok egy BM1-es!!! Csak egy körülményes, óvatos adózó: egyszerűen zsoleszke. És csak nemrégen csöppentem bele ebbe a fórumba, ami igen hasznos. Köszi. 

Tehát:

1 levonom az aukciósház költségeit, a maradéknak veszem a 25%-át, és adózok 25 %-kal, mint a katonatiszt.

2, Illetve, hogyan is áll ez az örökösödési jogszabály? tehát eddig (dec. 31.) a 20M Ft-ot meg nem haladó értékű örökség illetékmentes volt. (Más kérdés - általában is -  hogy hogyan bizonyítja az ember, hogy az eladott ingósága örökség, ha sem végrendelet, se közjegyzői határozat arról nem volt?) Most, hogy beharangozták a 2009-től való illetékmentességet/"könnyített illetket" az örökösödésre, legalább kormányrendeletnek már meg kellett jelennie. Megjelent-e?

Mindez a jövőre nézve tanulságos, mégegyszer köszi.

Ui. Ez a pontozás aranyos, adok, amennyi csak kell, bár nem tudom, hogyan működik. Lehet belőle üdülni menni, mint üdülési csekkel, vagy mi?

zsoleszke  (jobbaknak a Grúzmongúz)

 

 

zsoleszke1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

magánszemély aukción eladott festményért adózása

HozzászólásSzerző: frivi » szer. jan. 07, 2009 2:13 pm

Kedves zsoleszke!

Már kétszer elszállt a válaszom, most rövid leszek:

"BM1": egy kötözködő fórumtárs

Illetéktörvény: A 2008. évi LXXXI. törvény módosította, december 9-én jelent meg a Magyar Közlönyben.

Öröklés: nézd meg a magyarorszag.hu/állampolgár/tulajdon,vagyon címszó alatt sok mindent megtalász.

De ha nem volt hagyatékátadás, bizony be nem bizonyítod a szerzési jogcímet!

Opika válaszára kattint rá ( bejelntkezés után), hogy elfogadod! Így kaphatja csak meg a felajánlott pontodat!

frivi

 

frivi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

magánszemély aukción eladott festményért adózása

HozzászólásSzerző: opika » szer. jan. 07, 2009 5:56 pm

Az nem derül ki az adatokból, hogy kitől (milyen rokonsági fokozat) és mikor történt az öröklés. Amennyiben az ingó egyedi értéke meghaladja a 600 ezer forintot, úgy a hagyatéki leltárban szerepeltetni kell.

Az új illetékre vonatkozó szabályt csak azokra az esetekre lehet alkalmazni, melyek esetében a törvény kihirdetésének napján, ahogy azt már írták előttem december 9-én még nem volt az illeték kiszabásáról jogerős határozat. 

Egyébként, ha még elévülési időn belül van, akkor még akár pót hagyatéki végzést is lehet kérni a közjegyzőnél, illetve ha pontos vagyok , akkor kell.  

opika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég