Adófórum

Adózási és számviteli információk

Komp.felárra való jogosultság

ÁFA

Komp.felárra való jogosultság

HozzászólásSzerző: Napraforgó » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Véleményeteket kérem, hogy "vizsgálódjon-e"  az őstermelő az Áfa tv.197.§ alapján, hogy jogosult-e a komp.felárra (bemásoltam a magyarázat  utolsó bekezdését), ha az adószámot 2007 év végén kérte meg a 07TAFA-n, és itt valószínűleg a tev.megkezdésére még a 2007.12.hót jelölte meg.

Vagy az "jár jobban" aki "hanyagolta" az adószámkérést, és CSAK 2008 év elején kérte meg?

Üdv:Napraforgó 

"Az a mezőgazdasági termelő aki/amely 2008-ban kezdte meg áfa alanyiságot eredményező tevékenységét (vagyis 2008. évben kért adószámot), a mikrovállalkozássá minősítés feltételét (azaz a megelőző két év adatainak vizsgálatát) leghamarabb csak 2010. július 1-jén tudja elvégezni, így a mikrovállalkozás kritériumainak való meg nem felelés okán - az erre vonatkozó minősítés feltételeinek hiánya miatt - legkorábban csak 2011. január 1-jétől veszítheti el a kompenzációs felárra való jogosultságát."

 

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Komp.felárra való jogosultság

HozzászólásSzerző: Napraforgó » pén. dec. 26, 2008 8:55 pm

HAHÓ !

A kérdésem a Fórum kezdő oldalán szereplő "aktuális hírek"-re épül, amely megint a mg. őstermelők majdnem "zárórautáni" feladata lenne, ugyanúgy mint tavaly az adószám megkérése...

Így kezdődik: Micro-és önálló vállalkozásnak minősülő.......

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Komp.felárra való jogosultság

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » szomb. dec. 27, 2008 12:40 pm

Szia Erzsike! Csupán hangosan gondolkozok, lehet, hogy nem jó irányba indulok el, de szerinted a 197. & minden őstermelőre vonatkozik? Én ezzel a &-al kapcsolatban arra gondolok, hogy abban az esetben kell ezt vizsgálni, ha az Szja tv. mellékletében felsorolt mezőgazdasági tevékenységen kívül más tevékenysége is van, pl egyéni vállalkozó aki áfa körös. Én úgy hiszem ebben az esetben, ha mezőgazdasági tevékenységére a kompenzációs felárat szeretné alkalmazni, ezt akkor teheti meg, ha megfelel a fent említett paragrafus feltételeinek,  Kíváncsian várom én is mások véleményét, ne kímélj, ha nem jól gondolom. Mária

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Komp.felárra való jogosultság

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » szomb. dec. 27, 2008 1:03 pm

Sziasztok!  Én úgy értelmezem, aki 2008. évben kezdte a mezőgazdasági tevékenységét és előtte nem volt mgi termelő.

Van az Apeh honlapon egy másik íromány is bemásolom alább, ahol a kompfelárat taglalja.

A múlt héten tettem fel az alábival kapcsolatban én is az áfa , kompfelár vizsgálódásra vonatkozóan a kérdésemet.  Kohnmari  véleményezte, ahol már a múlt év végén az áfa köröseknek kérdéses volt, hogy válasthatja-e és melyik évet kell vizsgálni, ebből derül ki, hogy a 2008.évet.

"

Meghatározó részben mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalany
(áfatörvény 197. § (1) bekezdés)
2008.12.17.

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: áfatörvény) 197. § (1) bekezdése felvezető szövegének 2008. január 1-je és április 30-a között hatályos „túlnyomó részben” fordulatának, valamint a 2008. május 1-jétől hatályos „meghatározó részben” fordulatának megfelelő adóalanynak az olyan adóalany minősül, akinek (amelynek) az áfatörvény 198. §-a szerinti mezőgazdasági tevékenységből származó éves bevétele meghaladja az egyéb – áfa szempontból nem mezőgazdaságinak minősülő – tevékenységéből származó éves bevételét. Ezen kívül „túlnyomó részben” illetve „meghatározó részben” mezőgazdasági tevékenységet végző adóalanynak minősül az az adóalany is, aki (amely) az előzőekben említett kritériumot ugyan nem teljesíti, de az egyéb tevékenysége (nem mezőgazdasági tevékenysége) során realizált éves bevétele nem haladja meg az alanyi adómentesség választására jogosító 5 millió forintos felső értékhatárt.

Az áfatörvény 197. § (1) bekezdés felvezető része szerinti feltétel teljesülésének vizsgálata során, az áfatörvény 2008. január 1-jei hatályba lépésére tekintettel, minden mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalanynak a 2008. évre ésszerűen várható tevékenységi jellemzői alapján kell eldöntenie, hogy megilleti-e a különleges jogállás. Az adóalanyiságot eredményező gazdasági tevékenységet 2008. január 1-jén, illetve azt követően megkezdő adóalanynak ugyancsak a 2008. évre ésszerűen várható tevékenységi jellemzők alapján kell eldöntenie, hogy megilleti-e a különleges jogállás.

Az áfatörvény XIV. fejezetének eltérő rendelkezése hiányában, az olyan adóalanynak, aki (amely) jogos várakozása alapján indokoltan ítélte úgy, hogy tevékenysége szerint a különleges jogállás megilleti, év közben nem kell áttérnie az áfatörvény XIV. fejezetében meghatározott adózási módról más adózási módra, ha év közben a tényleges adatok alapján már nem minősül „túlnyomó részben” illetve „meghatározó részben” mezőgazdasági tevékenységet végzőnek. Azonban saját döntése alapján - az áfatörvény 197. § (1) bekezdés és (3) bekezdés a) pontban foglaltaknak megfelelően - év közben is lemondhat különleges jogállásáról. Az olyan adóalany aki a tárgyév végére, a tárgyév adatai alapján olyan adózóvá válik, aki (amely) már nem minősül „túlnyomó részben” illetve „meghatározó részben” mezőgazdasági tevékenységet végzőnek, a tárgyévet követő adóévben már nem járhat el különleges jogállású adóalanyként. Az adózónak az adókötelezettségét érintő azon változást, mely szerint a végzett tevékenysége alapján már nem minősül egészben, vagy meghatározó részben mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalanynak (vagyis a különös adózási mód alkalmazására nem jogosult), az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 23. § (1) bekezdése értelmében, a változás bekövetkezésétől számított 15 napon belül az előírt nyomtatványon közvetlenül az állami adóhatóságnak kell bejelentenie.

Amennyiben az adóalany a 2008. év adatai alapján nem minősül egészben vagy meghatározó részben mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalanynak és ez által nem illeti meg a különleges jogállás, 2009. január 15-ig köteles bejelenteni az adóhatóságnak azt a tényt, hogy 2009. évben nem különleges jogállású mezőgazdasági termelőként adózik a mezőgazdasági tevékenysége után.    

(APEH Ügyfélkapcsolati és tájékoztatási főosztály 1559335999, PM Forgalmi adók, vám és jövedéki főosztály 3735/1/2008.) "

Üdv: Márti

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Komp.felárra való jogosultság

HozzászólásSzerző: Napraforgó » hétf. dec. 29, 2008 5:20 pm

Sziasztok!      (Bocsi hogy kicsit később reagálok)

Szerintem a SAJNOS a 197.§(1)bek.a.) pont, amit a fórum is kiemel, (Micro-és önálló ...)az őstermelőkkel foglalkozik, és én úgy értem, hogy aki 2008-ban kezdte meg, az MAJD 2010 év végén kezdi "vizsgálgagtni magát", aki viszont korábban, annak 2009.01.15-ig kell eldöntenie hogy jogosult-e a komp.felárra.

Van viszont még egy sarkallatos pontja, amit a partnerváll.-ban ír:

"..el. (Ha a gazdasági társaságnak van kapcsolódó vállalkozása, akkor a társaság is kapcsolódó vállalkozásnak minősül, ezért a különleges jogállás tekintetében eleve nem minősül partnervállalkozásnak, így különleges jogállásúnak sem. Ezért annak vizsgálata felesleges, hogy a társaság kapcsolt vállalkozásaival együttesen más vállalkozásban lévő tulajdoni részesedése 25% alatt marad-e). "

Erre ma egy szakmai fórumon keresztül próbálkoztunk írásbani állásfoglalást kérni (ami nem valószínű hogy meg fog jönni jan.10-ig legalább), ugyanis a "speciális" cégünknek sok-sok őstermelő tagja van 50-100 eFt üzletrésszel ami a társaság jegyzett tőkéjének alig  0,01%-a, viszont van egy kapcsolt vállalkozásunk, és félő, hogy így a tagok elveszthetik komp.felárra érvényesülő különleges jogállásukat, illetve ami még rosszab, hogy nem is igazán tudnak erről (mármint a kapcs.váll.-ról, illetve hogy lenne valamiféle tennivaló jan.15-ig).

Márti, amit írsz a "túlnyomóról-és a meghatározóról" az szerintem is így van, de az CSAK azokra az őstermelőkre vonatkozik, akik ez mellett egyéni vállalkozók is más szakmában.

Engem ez a MICRO-és ÖNÁLLÓ vállakozásnak MINŐSÍTÉS zavar...

Üdv:Napraforgó

 

 

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Komp.felárra való jogosultság

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » hétf. dec. 29, 2008 6:14 pm

Sziasztok!

Napraforgó! Nagyon igazad van , valóban érdekes a Micro-és Önálló vállalkozásnak Minősítés APeh leírat.

Első körben úgy értelmeztem, hogy nem kell vizsgálni a "mezei őstermelőknél", mivel nem tudtam besorolni Őket ide és csak sajátjukban gondoltam. Valóban vannak akár 150eFt-os üzletrésszel is társaságokban.

Na ez most tényleg érdekes kérdés lett, én bízom benne, hogy nem kell még azt a céget is vizsgálni ahol üzletrésze van.

Nagyon kíváncsi lennék én is a Többiek véleményére.

Köszönet Napraforgó a figyelemfelhívásért.

Üdv: Márti

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Komp.felárra való jogosultság

HozzászólásSzerző: Napraforgó » hétf. dec. 29, 2008 8:43 pm

Szia Márti!

Bár igazatok lenne, hogy MINDEN 2008-ban (vagy 2007 év  végén) adószámot kérő őstermelőnek  CSAk 2010 év végén  kellene "vizsgálódnia".

Sajnos ahogyan írod is a "mezei őstermelők" nem is tudják hogy milyen "összetételű" gazd.társaságnak a tagjai a kicsi üzletrészükkel.

Vannak a gyümölcstermesztésben TÉSZ csoportosulások, vagy a szőlő-bor-nál TCS csoportosulások (és még biztosan mások is, amit én nem ismerek). S hogy ezek a TÁRSASÁGOK még KIVEL vannak kapcs.vállalkozásban, azt csak a társaságon belüli vezetők vagy könyvelők tudják. FÉLEK, hogy ezek a kistermelők nehogy "BE LEGYENEK" csapva, s majd utólag az APEH töröltesse a komp. felárukat, netán még ÁFA-körbe is sorolja őket. Persze a felvásárlók sem kerülnek jobb helyzetbe az önellenőrzésekkel.

Viszont, ha ez is MAJD csak a 2011-es adóévet érintené, akkor még "van időnk".

Ha kapok érdembeli választ (több TÉSz és TCs nevében), akkor természetesen közzéteszem. Üdv:Napraforgó

 

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Komp.felárra való jogosultság

HozzászólásSzerző: Napraforgó » hétf. jan. 05, 2009 9:16 pm

Sziasztok!

ZÁRÓRÁT tartok, mert nálam már semmi sem működik jól. Üdv:Naprfaorgó

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég