Adófórum

Adózási és számviteli információk

Áfa körből kilépés

ÁFA

Áfa körből kilépés

HozzászólásSzerző: osszeg » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kérem, aki tud segítsen! Egy vállalkozás mikor léphet ki az áfakörből és meddig nem léphet akkor vissza? Biztosítással, üzletviteli tanácsadással foglalkozik a cég. Köszönöm szépen előre is a válaszokat!

osszeg
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Áfa körből kilépés

HozzászólásSzerző: tepimail » szer. dec. 10, 2008 10:34 am

Szia! A vállalkozás minden év december 31-ig kiléphet az Áfa körből, ha ezt változásbejelentőn jelzi az APEH felé. Ennek feltétele, hogy az éves árbevétele az 5 millió Ft-t ne érje el. Alanyi mentes lesz. Egy év után ha akar visszaléphet, szintén december 31-ig. Év közben köteles visszatérni ha az 5 milliós határt túllépi. Azon számláját már áfá-san kell kiállítani amivel az összeghatárt átlépi. (15 napon belül be kell áfa-alá jelentkezni). Ha az alanyi mentesség megszünik  két évig nem választhatja újra. Erről ennyi jutott eszembe.  

üdv:tepimail

tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Áfa körből kilépés

HozzászólásSzerző: osszeg » szer. dec. 10, 2008 3:01 pm

Köszönöm Tepimail! Mi van azokkal a tárgyi eszközökkel, amiknek az áfáját visszaigényelte az elmúlt években? Ezekkel van valami tennivaló? Köszi!
osszeg
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Áfa körből kilépés

HozzászólásSzerző: taxcontroll » vas. dec. 14, 2008 9:32 am

A tárgyi eszközökkel nincs elvileg semmi dolga, de ha értékesíti, akkor nem járhat el alanyi mentes minőségében. Ezen kívül ha tárgyi mentes tevékenységet is végez, akkor a kiigazítás érvényes marad rá.

(ez különösen a biztosítási tevékenység miatt fontos!!!!)

taxcontroll
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Áfa körből kilépés

HozzászólásSzerző: iluci » vas. dec. 14, 2008 9:03 pm

Szia!

Neharagudj,de a második mondtot nem értem. A tárgyi mentes tevékenységnél milyen kiigazítás marad érvényes, ha kilép az áfa körből ? Segítenél?

Üdv. Iluci

iluci
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Áfa körből kilépés

HozzászólásSzerző: taxcontroll » vas. dec. 14, 2008 10:16 pm

Utánanéztem, mert kicsit bekavart ez a arányosítási kötelezettség. Szóval sajnos a törvényből nem olvasható ki az, hogy mit csináljon a "figyelési időszakon" belül alanyi mentessé váló adóalany.

Számomra viszont elég egyértelmű, hogy a figyelési időszakon belül a hátralévő hónapokra vonatkozóan a tárgyi eszköznél a levonható adót úgy kell kezelni, mint adólevonásra nem jogosító tevékenységet.

Ebből következően ha mondjuk az adóalany 2 éve vásárolta a tárgyi eszközt, és most lép át alanyi mentes körbe, akkor az elkövetkező 3 évet úgy kell majd kezelni, hogy adólevonásra nem jogosító tevékenységet végez vele. Ergo valószínűleg pótlólag fizetendő adója keletkezik abban az esetben is, ha egyébként adófizetés nem terhelné.

Üdv: Balázs

taxcontroll
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Áfa körből kilépés

HozzászólásSzerző: osszeg » szer. dec. 17, 2008 11:11 am

Köszönöm szépen a segítségeteket!
osszeg
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Áfa körből kilépés

HozzászólásSzerző: tepimail » csüt. dec. 18, 2008 3:40 pm

Szia Összeg! Tudom, hogy lezártad már a kérdést (nagyon köszönöm a pontokat) még is írok, mert végre felszállt a köd. Hosszas olvasások és keresgélés után felhívtam az APEH-ot és fel tettem a kérdést. Kell-e a beszerzett t.eszközök után befizetni az ÁFÁ-t ha átjelentkezek alanyi mentesbe. Az arányosítást tudtam, figyelési idő van azt is tudtam, a gyakorlatot azt nem tudtam Tehát: az egyéni vállalkozóm idén szerzett be t.eszközöket áfáját visszaigényelte. Az évet simán bevallom, most nem korrigálok a t.eszközök miatt semmit. Figyelési időszak 5 év. Tehát először 2009. év végén telt el egy olyan évem amikor nem áfás tevékenységemhez használtam (alanyi mentes voltam) tehát éves bevallásban fizetendőként vallom a visszaigényelt áfa 1/5-ét. Ha a következő évben (2010) is alanyi mentes maradt, annak az év végén újabb 1/5-ét vallom és fizetem, és így tovább. Ha vissza kell jönnöm Áfa alá újra meg kell néznem az 5 éven belüli arányt. Talán még hasznodra válik az infó.

üdv:tepimail 

tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Áfa körből kilépés

HozzászólásSzerző: osszeg » csüt. dec. 18, 2008 5:01 pm

Köszönöm Tepimail, megint okosabb lettem...! :-)
osszeg
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég

cron