Adófórum

Adózási és számviteli információk

Használtcikk ker. estén mi a könyvelési tétel?

ÁFA

Használtcikk ker. estén mi a könyvelési tétel?

HozzászólásSzerző: Kőhegyiné1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Fórumozók!

Van egy Bt. akik eddig általános szabályok alapján áfá-s volt (maradt is), csak a  tevékenységét bővítette használt cikk kereskedéssel. Változásbejelentést tettem az Apeh-felé. A viszonteladásra vonatkozó különleges szabályokat választotta erre a tevékenységére. Magánszemélyektől vesz meg használt bútorokat stb. Vételi jegyen átveszi tőlük a bútort, ezt még külön rendszeresített füzetbe is bevezeti. Majd jön a vásárló és megvásárolja, erről a Bt. kp-s számlát állít ki. és az eladási ár és a vételi jegy különbözetéből kiszámítja az adóalapot és az áfát. (áfa tv. 217. §-a.) Áfát nem tüntett fel a számlán, de elég-e a jogszabályi hivatkozást a számlán feltüntetni? Természetesen az értékesítéssel egyidőben kiadási pénztárbizonyolaton a megbízónak kifizeti a vételi jegyen szereplő összeget. Azt nem tudom, hogy jó-e így a gondolatom!!!!!!!!!!!

A kérdés, hogy ezt könyvelés technikailag hogyan kell megoldani. Ha valaki csinált már ilyet a gyakorlatba legyen szíves ezt megosztani velem (mi tartozik és mi követel) Nagyon fontos lenne!!!

Persze, ha amit eddig írtam nem jó nyugodtan mondja el javaslatát!

 Előre is nagyon köszönöm!

Kőhegyiné 

Kőhegyiné1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Használtcikk ker. estén mi a könyvelési tétel?

HozzászólásSzerző: tepimail » csüt. dec. 11, 2008 11:46 am

A számlán elég a törvényi hivatkozást feltüntetni. Az "Áfa trv. XVI. 2.alfejezet szerint számlázva". Mi ezt írjuk rá a számlára. Természetesen az is helyes ha a paragrafus kerül feltüntetésre. A vételi jegyet én szoros elszámolás alá vonom, a kiadási pénztárbizonylattal együtt aláíratom az eladóval  és kiadásba helyezem.

T814 (Használtárunak külön nyitok számlát) K3811. Nálunk nincs készletnyilvántartás, összköltségesek vagyunk így év közben rögtön elszámolom ELÁBÉ-ba, év végén leltár alapján veszem vissza készletre, T261 K814. Ha a darabonkénti érték az 50.000 Ft-t meghaladja valóban kell tételes nyilvántartás. Ennek választását már a bejelentkezéskor jelezni kell. Nálunk minden hónapban az eladásokról a következő kimutatás készül. Vásárlás dátuma, kitől, adószáma, vételijegy száma, mennyiért vettük, eladás dátuma, számla száma, összege. A kettő különbsége az áfá-t is tartalmazó árrés T3811 K91 K467. A pénztárgépben külön számlálóba gyűjtik a használt eladásokat, amikor könyvelem az "árrés szerinti" összeget mint befizetendő áfá-t tartalmazó értékesítést könyvelem fel. A többit nulla fizetendő áfá-val. T3811 K91 Ez az összeg megegyezik a táblázatban feltüntetett bekerülési értékkel. Nem tudom ez érthető-e? Ha nem kérdezz vissza.

üdv:tepimail  

tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég