Adófórum

Adózási és számviteli információk

ellenérték nélküli átadás

ÁFA

ellenérték nélküli átadás

HozzászólásSzerző: bordine » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Forumozók!

Az alábbi problémám van: 

 Milyen adóvonzatai lehetnek az  ellenérték nélküli átadásnak, ha tulajdonképpen a cég azt a tárgyi eszközt ( versenylovat ) adja vissza a magánszemélynek, amit szintén ellenérték nélkül került a cég nevére. Amíg a cég nevén volt, semmilyen bevételt nem hozott, és tulajdonképpen költséget sem számoltak el rá.

Áfa tv. 11.§(1) bekezdés mit jelent?

bordine
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ellenérték nélküli átadás

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. dec. 04, 2008 8:26 pm

Szia!

A térítés nélküli átadásnál a piaci értékre felszámított áfát be kell vallani és megfizetni.

Ezen kívül, ha jól emlékszem még adóalap növelő tétel is a társasági adóban, de ha erre nem jól emlékszem, a többiek majd biztos kijavítanak.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

ellenérték nélküli átadás

HozzászólásSzerző: thzs » csüt. dec. 04, 2008 8:39 pm

Szia!

Ha a cég a számviteli törvény hatálya alá tartozik, akkor az ingyenesen kapott tárgyi eszköz átvételekor rendkívüli bevételként kellett könyvelnie az eszköz piaci értékét. (szv. tv. 86.§ 4.c ) Ezt az értékét azonnal halasztott bevételként a passzív időbeli elhatárolások közé át kell vezetni. A passzív időbeli elhatárolást olyan ütemben kell feloldani a rendkívüli bevételek elszámolásaként, amilyen ütemben és mértékben az ingyenesen kapott tárgyi eszköz amortizációját elszámolják.

Amennyiben ezt a tárgyi eszközt most a cég adja át ingyenesen, akkor szerintem az áfa tv. 11 § (1) bekezdése szerint ez nem lesz ÁFA köteles, mivel a "beszerzéséhez" nem kapcsolódott visszaigényelt áfa. Egyébként az ingyenes átadás áfa fizetési kötelezettséget keletkeztetne.

Az ingyenes átadás rendkívüli ráfordításként könyvelendő, a tárgyi eszköz nyilvántartási értéke. (szv. tv. 86.§ 7.a ) Ugyanakkor természetesen a halasztott bevételeken maradó összeget is ki kell vezetned a rendkívüli bevételek közé.

A magánszemély adok-kapok kapcsolatait is jó lenne megvizsgálni, de ezzel kapcsolatban nem akarok butaságot írni.

Üdv.Zs.

 

 

thzs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

ellenérték nélküli átadás

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. dec. 04, 2008 9:02 pm

Sziasztok!

Szerintem sem kell áfát fizetnie, mivel anno levonni sem tudta.

A könyvviteli elszámolást én is így gondolom. Kérdés persze, hogy lett-e egyáltalán écs elszámolva, merthogy versenyló. De ha ilyen kis rozoga volt, még egy díjat sem nyert, akkor nem növekedhetett az értéke, inkább amortizálódott.

Az ingyenes átadáshoz: szerintem anno a céget ajándékozási illeték terhelte volna. Ugyanez a helyzet, ha most térítés nélkül a magánszemélyhez kerül vissza.

Szerintem is a könyv szerinti érték, ami rendkívüli ráfordításként lesz elszámolva adóalapot növel.

De a  tao 7. § ly) pontja alapján a rendkívüli bevételként elszámolt összeg szerintetek nem lesz csökkentő tétel? 

Kata! Nagyon várom az adótv módosítások pontos szövegét! A pm honlapon olvastam az illetéktv. tervezett módosításában, hogy nevén nevezi majd a köv. engedményezést és tartozásátvállalást is.

Üdv.Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

ellenérték nélküli átadás

HozzászólásSzerző: bordine » pén. dec. 05, 2008 7:18 am

Köszönöm a válaszokat!

Én is úgy gondoltam, hogy az Áfa tv. 11.par szerint nem kell áfa-t fizetni. Écs valóban nem lett rá elszámolva és 2 éve halasztott bevételként az időbeli elhatárolásokba lett téve a piaci érték, és még most is ott van. Az ajándékoási illetékre nem is gondoltam, jó hogy felvetettétek.

bordine
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ellenérték nélküli átadás

HozzászólásSzerző: holeta » pén. dec. 05, 2008 8:35 am

Sziasztok!

Mi a szakképzési alap terhére adtunk át egy egyetemnek növendékállatot. Mi ezt ÁFA-san számláztuk, ez saját nevelésű volt.

Nem tudom hogy a számlát jól állítottuk-e ki, mivel rendes ÁFA-s számla, és sehol nincs feltüntetve, hogy ez ingyenes átadás lenne. 

Ha tudtok segíteni, akkor írjatok. 

Köszi Eta

holeta
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég