Adófórum

Adózási és számviteli információk

Bt tag kilépés -áfa

ÁFA

Bt tag kilépés -áfa

HozzászólásSzerző: ica0906 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

S.O.S. -mint mindig.A dolog elég érdekes, így a kérdésem is . Segítsetek! Válunk. Én már nem vagyok Bt. tag (könyvelő vagyok), férjem édesanyja szintén könyvelő és a vagyonjogi megállapodásban úgy számolt,

a Bt. tulajdonában lévő két ingtlanból - mivel a férjem még BT. tag és a 1/2 része az Övé - nekem ugye 1/4 rész jár. Ez eddig rendben, de ebből az 1/4 részből levonta az áfát és a társasági adót, így ennyivel kevesebb lett a nekem járó összeg. Továbbá csak sejtésem szerint a férjemnek akarják átadni az ő 1/2 részüket. Akkor a férjemnek ki kell fizetnie az áfát (ta-t) az átadott rész után, ki is kell számlázniuk? Habár szerintem ez a része már nem az én gondomnak kellene hogy legyen. Mert szerintem a jelen állapotot kell tekinteni, csak az a baj, hogy én még lelkiismereti kérdést csinálok belőle.

 KÉRLEK ÍRJATOK!!!!!!!!!!!  KÖSZÖNÖM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!4

ica0906
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Bt tag kilépés -áfa

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » hétf. dec. 01, 2008 4:04 pm

Szia Ica!

 

Én úgy tudom, hogy nem az ingatlant, hanem az üzletrészét veheti ki.

Nem csináltam még ilyet, de valahogy úgy kell számolni, hogy a saját tőkéből levonod a tőketartalékot, értékesési tartalékot, lekötött tartalékot, és a fennmaradó rész osztható a vagyoni betét arányában.

Nincs ÁFA és TAO , van viszont szja fizetési kötelezettség.

 

Andulka

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Bt tag kilépés -áfa

HozzászólásSzerző: mazsi5 » hétf. dec. 01, 2008 4:04 pm

Szia!  Első gondolatom - tehát ne vedd készpénznek -, de ha egy tag kilép a Bt-ből, akkor a Gt rendelkezik arról, hogy a tag kilépése esetén a kilépő taggal e kell számolni  (évközi mérleg) , s hogy mennyi időn belül a kilépő tag vagyoni betétjének/jegyzett tőkéjének arányában pénzben a tagnak járó arányos részt ki kell fizetni.  A kérdésed címe:  Bt tag kilépése....     ezt követően, hogy váltok, vagy mi van az már a Ti magánjogi válóperes ügyletetek (feléve, hogy a váláson a családjogi válást érted)

Tehát egyszer van egy tagi kilépés a társaságból, ahonnan a kilépő tagnak az őt illető vagyoni hányadot pénzben kell, hogy megkapja,   aztán van egy magánszemélyes ügyletetek a válás....

Az hogy a Bt tulajdonában milyen ingatlanok, egyéb vagyontárgyak vannak - az a Bt-jé, s nyilván van ki nem egyenlített kötelezettség is, stb.... ezért kell a kilépés napjára vonatkozóan készíteni egy évközi mérleget, amit a rendes mérlegfordulónapi mérlegkészítésre vonatkozó szabályok szerint célszerű összeállítani, (közbenső mérleg), azzal a különbséggel azért, hogy az értékelésből eredő dolgokat könyvelni nem lehet, csak a mérleg adatainak számításánál.... Üdv.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Bt tag kilépés -áfa

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » hétf. dec. 01, 2008 4:08 pm

Így  van, a kilépő taggal 90 napon belül kell elszámolni. Ha ez idő alatt nincs új belépő, és a Bt. egyszemélyes marad, akkor meg is kel szúntetni, vagy átalakulni pl. egyszemélyes Kft-vé.
nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Bt tag kilépés -áfa

HozzászólásSzerző: HIDNA » hétf. dec. 01, 2008 4:13 pm

A válás magánügy, a Bt-nek ehhez közvetlenül semmi köze. Az már egy más dolog, ha ebből ki akarsz szállni. Nyilván az üzletrészedet meg fogja venni valaki egy bizonyos értéken, mint akármilyen más kilépni szándékozó esetén. Ennek értékét, csatlakozom az előttem szólóhoz, közbenső mérleg alapján tudjátok megközelíteni, és ha ez szükséges értékelési különbözetet is számbavehettek, ha az ingatlanok értéke szükségessé teszi.

Klári

HIDNA
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Bt tag kilépés -áfa

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » hétf. dec. 01, 2008 4:16 pm

De ilyenkor az értékelési különbözet miatt könyvvizsgáló kell, nem?
nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Bt tag kilépés -áfa

HozzászólásSzerző: mazsi5 » hétf. dec. 01, 2008 6:20 pm

A Gt-ből idézet:

100. § (1) A társaságban fennálló tagsági jogviszonyát bármely tag három hónapra írásban felmondhatja (rendes felmondás). E jog kizárása vagy korlátozása semmis. Ha a felmondás lejárta alkalmatlan időre esik, a többi tag a felmondási időt legfeljebb további három hónappal meghosszabbíthatja.
(2) Bármely tag a társaságban fennálló tagsági jogviszonyát írásban, az ok megjelölésével azonnali hatállyal felmondhatja, ha a társaság valamely más tagja a társasági szerződést súlyosan megszegi vagy olyan magatartást tanúsít, amely a vele való további együttműködést, vagy a társaság céljának elérését nagymértékben veszélyezteti.
(3) A rendes vagy azonnali hatályú felmondás érvénytelensége iránt a társaság az arról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napos jogvesztő határidőn belül indíthat pert.


102. § (1) A társaságtól megváló taggal - a társasági részesedését átruházó tag kivételével - a tagsági jogviszonya megszűnésének időpontjában fennálló állapot szerint kell elszámolni.
(2) A társaságtól megváló tagot - a társaság és a tag eltérő megállapodásának hiányában - a társaság saját tőkéjéből akkora hányadrész illeti meg, amilyen mértékben a vagyoni hozzájárulása viszonyult a társaság jegyzett tőkéjéhez.
(3) A társaság saját tőkéjéből a társaságtól megváló tagot megillető arányos rész kiszámításánál - eltérő megállapodás hiányában - a forgalmi értéket kell irányadónak tekinteni.
(4) A (3) bekezdés szerinti forgalmi érték megállapítható a számított saját tőke alapján is. A számított saját tőke meghatározása során a társaság a könyveiben értékkel kimutatott eszközeit és kötelezettségeit (ideértve a céltartalékokat és az időbeli elhatárolásokat is) átértékelheti, a könyveiben értékkel nem szereplő, a számviteli törvény 23. §-a szerinti feltételeknek megfelelő eszközöket és a társaságot terhelő kötelezettségeket figyelembe veheti.
(5) A társaságtól megváló tag követelését - a társaság és a tag eltérő megállapodásának hiányában - a tagsági jogviszony megszűnésétől számított három hónapon belül pénzben kell kifizetni.


104. § (1) A társaságtól megváló tag - ideértve a társasági részesedését átruházó tagot is - a tagsági jogviszonya megszűnésétől számított ötéves jogvesztő határidőn belül, ugyanúgy felel a társaságnak harmadik személlyel szemben fennálló, a tagsági jogviszonya megszűnése előtt keletkezett tartozásáért, mint ahogy a tagsági jogviszonya fennállta alatt felelt. Ezt a rendelkezést kell megfelelően alkalmazni a megszűnt tag társaságba be nem lépő jogutódjára is.


110. § (1) Ha a társaságból valamennyi beltag vagy valamennyi kültag kiválik, a társaság az utolsó beltag vagy az utolsó kültag kiválásától számított hat hónapos jogvesztő határidő elteltével megszűnik, kivéve, ha a társaság e határidőn belül a társasági szerződése módosításával a betéti társaságként vagy közkereseti társaságként való működés törvényes feltételeit megteremti, és ezt a változást a cégbíróságnak bejelenti.
  
 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Bt tag kilépés -áfa

HozzászólásSzerző: mazsi5 » hétf. dec. 01, 2008 6:26 pm

Szia!  Szerintem a könyvvizsgálati kötelezettség akkor áll fenn, amikor a számviteli törvény szerint az kötelező, vagy egyébként más jogszabály kötelezően előírja.

Itt nincs a társaságnál átalakulás, aminél kell a könyvvizsgáló is,   szerintem ugyanolyan közbenső mérleg is készíthető az évközi fordulónapra vonatkozó saját tőke megállapításához, mint amit az évközi osztalékelőlegek jóváhagyásához is készíteni kell...  és azt sem kell könyvvizsgálóval vizsgáltatni.

 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég