Adófórum

Adózási és számviteli információk

Személyautó vagy teher

ÁFA

Személyautó vagy teher

HozzászólásSzerző: aesdbt@axelero.hu » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Vettem egy Caddy Dobozos Premier 2. PD SDI autót, vámtarifaszáma 8704219101, tehát teherautó, térfogata 1968. Szerintem vissza lehet igényelni az ÁFÁ-t, de meginogtam a törvényt olvasva.
aesdbt@axelero.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Személyautó vagy teher

HozzászólásSzerző: picur76 » hétf. jan. 29, 2007 1:07 pm

Szia!

Nem elég, ha a kereskedő tgk-t ír, és a vámtarifaszám is arra utal. Nézd meg az Szja tv. 3. § 45 pontjában a személygépkocsi paramétereit is!Ha még így sem jutsz dűlőre, legjobb, ha kérsz állásfoglalást, mielőtt levonod az áfát.

Picur

picur76
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Személyautó vagy teher

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » hétf. jan. 29, 2007 2:22 pm

Csatlakozom az előttem szólóhoz, valóban az Szja tv. is meg kell nézni, hogy minden kritériumnak megfeleljen a tehergépkocsit illetően,elkerülendő a későbbi  problémákat. Jogtalan áfa levonás, értékcsökkenés elszámolás. Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Személyautó vagy teher

HozzászólásSzerző: bekassy » hétf. jan. 29, 2007 3:54 pm

"A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv.) 3. § 45. pontja a különféle üzemeltetésű, csak személyszállításra alkalmas gépjármű fogalmát írja elő, következésképpen főszabályként a teherautókat nem sorolja ide. Mégis azonban a vegyes rendelkezésű, de legfeljebb 2500 kg együttes tömegű gépjárművek közül a személygépkocsik közé sorolja azokat is, amelyek kettőnél több személyszállításra alkalmasak (akkor is, ha üléseket véglegesen kiszerelték).
Tehát a 2500 kg-ot meghaladó együttes tömegű vegyes rendeltetésű gépjárművek nem minősülnek személygépkocsinak.

Ha a gépkocsi megfelel a Szja tv. 3. § 45. pontjában leírtaknak, akkor személygépkocsinak minősül, ha nem felel, akkor tehergépjármű és nem fizet cégautó adót."

bekassy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Személyautó vagy teher

HozzászólásSzerző: bekassy » hétf. jan. 29, 2007 4:03 pm

A VW Caddy megengedett legnagyobb össztömege (neten találtam) 2205 kg. Ha viszont csak 2 személy szállítására alkalmas, még így is tehergépkocsinak minősül.
bekassy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Személyautó vagy teher

HozzászólásSzerző: bekassy » hétf. jan. 29, 2007 4:20 pm

bekassy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Személyautó vagy teher

HozzászólásSzerző: zspotorke » hétf. jan. 29, 2007 5:14 pm

Sziasztok!

Amikor a gépjármű ÁFA levonhatóságát vizsgáljuk, akkor nem az SZJA tv-ben foglalt fogalmi meghatározása az irányadó, hanem az ÁFA törvény szerinti. Az ÁFA tv. pedig ha jól emlékszem csak a 8703 VTSz szám alá sorolt járművek ÁFA levonhatóságát tiltja. Ezek jellemzően a terepjárók és a kisteherautók. 

SZJA tv. szerinti besorolás vizsgálata a cégautó adó fizetési kötelezettség  elbírálásáhot szükséges, illetve az egyéni vállalkozónál a beszerzési ár écs-kénti elszámolási lehetőségének megteremtéséhez. Lehet, hogy a jármű a gyártó szándéka szerint, a VTSz szerint és a forgalmi engedély szerint is tehergépjármű és az SZJA tv. szerint mégis cégautó adót kell utánna fizetni. Ettől függetlenül a beszerzési árban foglalt ÁFA még levonható.

Üdv: P.Zsuzsa 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Személyautó vagy teher

HozzászólásSzerző: picur76 » hétf. jan. 29, 2007 6:35 pm

Szia!

Szerintem amikor az ellenőr azt vizsgálja, hogy tehergépjárműről van-e szó, nem fog megelégedni a helyes vámtarifaszámmal. Ha átminősíti, benne lesz a jkv-ben az SZJA tv.

Picur

picur76
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Személyautó vagy teher

HozzászólásSzerző: zspotorke » hétf. jan. 29, 2007 6:47 pm

Szia Picur!

Az ÁFa levonhatóságnál nem hivatkozhat az SZJA tv.-re. A levonhatóságot nem az szabályozza.

P.Zsuzsa 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Személyautó vagy teher

HozzászólásSzerző: picur76 » hétf. jan. 29, 2007 7:25 pm

Szia P.Zsuzsa!

Emlékszel még az "Opel Astra Caravan" ügyekre? A jegyzőkönyvben az ellenőr minden adatot tényt együtt vizsgál. Olyan nincs, hogy egy kocsi az Szja tv szerint személy, az Áfa tv szerint meg teher.

Picur

picur76
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég

cron