Adófórum

Adózási és számviteli információk

Társasházi közüzemi díjak

ÁFA

Társasházi közüzemi díjak

HozzászólásSzerző: polonkaizs. » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szeretnék információt kérni az alábbi témában:

Társasházban lévő iroda után az iroda Tulajdonosa (tehát nem bérleményről van szó!)  közüzemi, víz, és fűtés díjat fizet. Havi bontásban, egyenlő összegben.

Kérdésem az, hogy a víz és fűtésdíj nem számít közvetített szolgáltatásnak?

Nem kellene róla a Társasháznak számlát kibocsájtania?

Köszönöm előre is

P.Zs.

polonkaizs.
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Társasházi közüzemi díjak

HozzászólásSzerző: bejus11 » kedd nov. 25, 2008 3:51 pm

Kedves P.Zs.!

 Én úgy tudom, hogy a társasház a közös költségről nem állíthat ki számlát (nem tudok törvényre hivatkozni, hogy ez hol van leírva, de dolgoztam közös képviseleten és a "tanultabb kolléganőmtől" így vettem át a folyamatot. Talán az SZJA törvényben lehet találni róla információt, hiszen a társasházak általában az SZJA törvény alá tartoznak, ráadásul a legtöbb nem ÁFA alany!). Ráadásul még az is kérdés, hogy a társasháznak egyáltalán van-e adószáma. Mi ezt általában közös költség bekérővel oldottuk meg, ami igazából egy számviteli bizonylatnak felelt meg, és ezt adtuk a jogi személy tulajdonosoknak.

Bea

bejus11
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:08 am

Társasházi közüzemi díjak

HozzászólásSzerző: polonkaizs. » kedd nov. 25, 2008 4:17 pm

Köszönöm a választ.

Az addig ok., hogy a közös költségről nem ad ki számlát.

De mi van a víz és fűtési díjjal?

polonkaizs.
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Társasházi közüzemi díjak

HozzászólásSzerző: brendax » kedd nov. 25, 2008 11:06 pm

Sziasztok,

Szerintem a közüzemi díjakat, ha pontos óraelszámolások alapján kimutatható, számlát lehet (kell) kiállítani, ha a társasháznak van adószáma és az áfa körbe bejelentkezett.

Viszont én is szeretnék kérdezni:

Ha egy társasház áfás volt számlázta is a közüzemi díjakat rendesen, de 2008 január 1-ével kijelentkezett az áfa körből, mi van a decemberi közüzemi díjak áfájával. Ugye a számla januárban kelt (amikor már alanyi mentes) viszont decemberi teljesítés. Áfás a januári számla vagy mentes? 

Köszönöm ha válaszoltok.

 

brendax
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Társasházi közüzemi díjak

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » szer. nov. 26, 2008 7:31 am

Szia !

Ezt találtam:

Nem válik áfaalannyá a társasház, ha belföldön nem valósít meg termékértékesítést vagy szolgáltatásnyújtást.

A tulajdonostársak közössége akkor végez áfatörvény hatálya alá tartozó értékesítést, ha a közös tulajdont vagy annak egy részét a tulajdonostársak közössége értékesíti, bérbe adja valamely közösségen kívüli személynek, szervezetnek (illetve a közösség valamelyik tagjának), vagy közösségen kívüli személy, szervezet részére közüzemi szolgáltatást végez (közvetít), tehát nem önmagának, hanem kifelé értékesít.

 Ugyanakkor nem történik szolgáltatásnyújtás a közös tulajdon fenntartása során közösen igénybe vett víz-, villany-, szemétszállítás stb. szolgáltatások ellenértékének a tulajdonostársak közötti megosztása miatt.

Még kutakodom, az időhiány.............

Üdv: Judit
Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Társasházi közüzemi díjak

HozzászólásSzerző: bejus11 » szer. nov. 26, 2008 7:53 am

Brendax, lehet, hogy bután gondolkodom, de a közüzemi díjak folyamatos teljesítésűek, így a társasháznak is úgy kellene kiállítani a számlát, hogy a teljesítés=fizetési határidő, nem? Így, ha januárban kelt a számla, akkor utána x nap a teljesítés dátuma... De, mondom: lehet, hogy nem jól gondolkodom!!!! Amúgy, szerintem a teljesítés dátuma számít, hogy akkor még áfás-e, vagy mentes.

Ahol dolgoztam közös képviseleten, mi sosem számláztuk tovább a közüzemi díjakat. Általában, ha a tulajdonosnak nincs külön vízórája, akkor a vízdíj benne van a közös költségben, ugyanígy a fűtés is, ha nincs hőmennyiségmérő. Ha van külön hőmennyiségmérője a lakásnak, és a fűtés a ténylegesen elhasznált mennyiség alapján van kiszámolva, akkor lehetséges, hogy tényleg ki kell(ene) állítani a számlát, akkor, ha van adószáma a társasháznak. Ilyen szempontból szerintem mindegy, hogy ÁFA alany-e a ház.

 Bea

bejus11
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:08 am

Társasházi közüzemi díjak

HozzászólásSzerző: Rubelia » kedd dec. 02, 2008 8:50 pm

Sziasztok!

Én könyvelek társasházakat, meg közös képviselő is vagyok egyben, járok társasházkezelő tanfolyamra épp ilyen kérdések miatt, és a következőkkel tudok szolgálni:

A társasház ha nem végez bérbeadási tevékenységet és nem áfa alany akkor nem köteles számlát kiállítani. A közös ktg-ről egy a számviteli szabályoknak megfelelő számviteli bizonylatot állíthat ki, de ez sem kötelező. Elég ha a közös képviselő ad egy igazolást arról hogy mit tartalmaz a közös üzemeltetés ktg-e, ezt el kell fogadni. A közüzemi díjakkal kapcsolatban vagy van a tulajdonosnak saját órája, akkor az alapja lehet az elszámolásna, vagy szintén az is be van építve a közös ktg-be. Az egészről ki lehet állítani számviteli bizonylatot, de nem kötelező.

 

Üdv. Erika

 

Rubelia
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég

cron