Adófórum

Adózási és számviteli információk

szponzorálás

ÁFA

szponzorálás

HozzászólásSzerző: gyvera » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Szeretném a segítségeteket kérni. A helyzet az, hogy van egy cégem, aki szponzorál egy sportegyesületet. Mezeket vásárol nekik, azokat logokkal látja el, kupa, miegymás. Nem nagyon találok rá szabályozást, hogy miként történik ennek az áfa elszámolása. Úgy gondolom, hogy az egyesület reklámozásról fog számlát kiállítani áfásan, s a szponzoráló cég a megvásárolt dolgok után levonhatja az áfát. Igazából az bizonytalanít el, hogy a szponzor cégnél minden költség lesz? s ő mindenért levonhatja az áfát?  míg a szponzorált csak fizet, fizet? Mondjuk így is jobban jár...dehát...lehet, hogy én bonyolítom túl. 

Kérlek Benneteket, mondjátok el, hogy tudjátok Ti ezt a kérdést. :)

 Köszönöm előre is!

Vera

gyvera
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

szponzorálás

HozzászólásSzerző: kaloczy » kedd nov. 18, 2008 9:04 am

Vera!

Ebben a formában, ahogy leírtad a kérdéseidet, nekem zavaros a dolog.

Nézzük részleteiben:

"....Úgy gondolom, hogy az egyesület reklámozásról fog számlát kiállítani áfásan,..."   - ez a "miegymás"-ként jelzett támogatás kategóriába tartozik? Az egyesületnek akkor kell számlát kiállítni, ha pénzt kap. Hogy áfás számlát állít-e ki, azt az egyesület adószáma dönti el. Ha 1-es, akkor nem. Ha 2-es, akkor igen.

 Ha a mezeket és kupákat a szponzoráló cég veszi meg, akkor szerintem az áfáját nem lehet levonni.Mert nem a bevételszerző tevékenység érkeében merült fel.

 "...Igazából az bizonytalanít el, hogy a szponzor cégnél minden költség lesz? s ő mindenért levonhatja az áfát?  míg a szponzorált csak fizet, fizet?..."   -hát ezt meg végképp nem értem, hogy gondoltad. Részletezd egy kicsit.

Zsuzsa

 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

szponzorálás

HozzászólásSzerző: gyvera » kedd nov. 18, 2008 6:14 pm

Kedves Zsuzsa!

Most így visszaolvasva a kérdésem a képemről lesül minden...s el sem merem mondani mióta könyvelek :) Azt hiszem egy kicsit pánikba estem ettől a szponzorálástól :)

Megpróbálok nem eszemet vesztve fogalmazni....az egyik cégem szponzorál egy egyesületet. Vett nekik mezt, kupákat, és minden olyan dolgot, amivel segíti őket, CSERÉBE ráhímeztette a mezre a logoját. 

Igazából az egész szponzorálás menete nem teljesen világos nekem. Egyrészt, én a szponzoráló cég által vásárolt dolgokat reklám költségre teszem? S a szponzorált egyesület oldalán elég megállapodást kötni, hogy a kapott javak fejében az egyesület reklámozza a szponzoráló céget, vagy feltétlenül számlát is kell kiállítani róla az egyesületnek?

:( Köszi

vera 

gyvera
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

szponzorálás

HozzászólásSzerző: gescs » hétf. nov. 24, 2008 3:46 pm

Kedves Vera!

 

A sponzorálás akkor lenne a legtisztább, ha az egyesület számlát állítana ki a támogató felé hirdetési felület eladásáról, majd ebből már azt veszz egyesület amit akar, ha az egyesület Áfa-alany, akkor az ÁFA levonása sem kizárható megfelelő szerződés megléte esetén, viszont a természetben nyújtott támogatásként adott támogatás beszerzései után semmiképpen sem vonnám le az áfát. Ha a természetbeni juttatások mögött van egy reklámszerződés a felek között, akkor ezen tételek elszámolhatóak reklámköltségként, viszont ha nincs akkor térítés nélküli átadásnak minősül, így a TAO-alapból is jó eséllyel ki kell venni szerintem.

Csaba

gescs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

szponzorálás

HozzászólásSzerző: gyvera » hétf. nov. 24, 2008 4:22 pm

Kedves Csaba!

Köszönöm a válaszod! Igazából itt az a helyzet, hogy a támogató vásárolta meg a felszereléseket (mez, kupa, labda, focicucc), címkézte fel a saját logojával, s adta az egyesületnek, hogy a gyerekek tudjanak miben focizni, ha meccs van. De a mezért, s mindezekért cserébe az egyesület reklámozza a céget.  Igazából engem az zavar, hogy ez nem egy térítés nélkül adott támogatás, hanem én, mint cég, szponzorálom a focicsapatot, és az egyesület nekem "ingyen-reklámot" csinál. 

S igazából az zavar meg, hogy az egyesület, ha lenne pénze venne felszereléseket. Örül, hogy van, aki megvette ezt helyettük, s akkor most állítson ki egy ellenszámlát? (ha kell...mert még mindig nem világos). De ugyanakkor nem mondhatom erre a cselekedetre, hogy támogatás, mert nem térítés nélkül adom át, hanem annak reményében, hogy ebből majd nekem is hasznom lesz. Érted, hogy mit nem értek? :) 

Lehet, hogy csak én bonyolítom túl nagyon....pedig szőke vagyok...:)

Vera

gyvera
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

szponzorálás

HozzászólásSzerző: gescs » csüt. nov. 27, 2008 8:07 am

Értem a problémádat, de nincs is feltétlenül szükség pénzmozgásra. A támogató kiszámlázza a mezeket, az egyesület kiszámlázza a reklámköltséget vagy bérleti díjat a szerződéstől függően, és a két számlát összekompenzálják. Ha az áfát bevállalja a támogató akkor a bruttó értéket hangolják össze, ha nem akkor a nettót (ha nem ÁFA alany az egyesület). Ha nem nagy a kiszámlázott mezek értéke, akkor még talán a tevékenységi körökbe sem kell felvenni az ügyletet, de ennek inkább nézz utána.

A sima átadás nekem gázosnak tűnik, és a mostani továbbképzésen is elhangzott hogy ez a rosszabbik megoldás, főleg ha nincs közhasznuság.

 

Csaba

gescs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

szponzorálás

HozzászólásSzerző: taxcontroll » hétf. dec. 15, 2008 8:14 am

Szia!

A saját véleményem szerint jobban tennétek, ha a szponzor cég már nem vonná le az áfát. Márcsak azért sem, mert nem kéne vitába szállni egy esetleges adóellenőrzés kapcsán, ugyanis a hirdetési felület tárgyában már több ellentmondó bírósági ítélet született.

Lehet ugyanis arra hivatkozni,  hogy a hirdetési felület biztosítása az "ellenszolgáltatás", csakhogy mivel itt már úgy kapják a mezeket, hogy hirdetéssel vannak ellátva, így ez támadható. Főleg azért problémás, mivel ez a megoldás (ellenszámlázás az egyesület részéről) igazából az adófizetés elkerülését célozza, hiszen míg a sima átadásnál az adót nem vonhatja le (őt terheli mint végfelhasználót), addig egy ellenszámlában foglalt adót pedig levonásba helyezné a kiszámlázással szemben, tehát az adót végső soron egyik fél se fizetné meg (persze ha az egyesület levonná a mezek utáni el.áfát).

taxcontroll
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég

cron