Adófórum

Adózási és számviteli információk

Fordított ÁFA arányosítással történő elszámolása

ÁFA

Fordított ÁFA arányosítással történő elszámolása

HozzászólásSzerző: innoxum1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

kedves Tanult Kollegák! Az alábbiakra varrjatok gombot!

Adva van egy nonprofit, ÁFA körös, kultúrális szervezet, amely gazdálkodási tevékenységet is végezhet. Ezen belül keletkezik ÁFÁ-s és TAM-es bevétele. Ez mellett a szervezet tevékenysége fenntartása érdekében magánszemélyektől pénzadományokat is elfogad támogatásként, amelyet a könyvelésében és a 865 bevallás 10. sorában természetesen fel is tüntet. Saját ingatlanán ép. engedélyes felújítást végeztet, amelyre a kivitelező kötelezöen fordított ÁFÁ-s, azaz netto számlát állít ki.

Kérdés:   1.  Jól értelmezem, hogy a számla fordított ÁFÁ-s elszámolásánál megosztást kell végezni a megosztási szabály értelmében, és a nem visszaigényelhető részt be kell fizetni az APEH-nak?

2.  Rontja e és figyelembe kell-e venni az adományként kapott támogatást, mint nem ÁFÁ-s bevételt az arányosítás számításánál, vagy csak a gazdálkodási tevékenység bevételeivel kell számolni?

Köszönettel

innoxum

innoxum1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Fordított ÁFA arányosítással történő elszámolása

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » szomb. nov. 15, 2008 5:47 pm

Nem értem, miért tünteti fel a "pénzadományként elfogadott támogatásokat" az áfabevallás 10. sorban mint Közérdekű vagy egyéb spec. jellegére tekintettel adómentes értékesítés". Nyújt érte valamilyen szolgáltatást vagy terméket értékest? Mert akkor nem adomány. Ha meg adomány, nem kerül bele az áfabevallásba. Ezt kellene előbb tisztázni.

2. kérdésre: adomány vagy támogatás? Szerintem adományt kaphat, viszont akkor nem kerül bele sem a számlálóba, sem a nevezőbe a Lhányad számításánál.

1. kérdésre: jól értelmezed. 

 

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Fordított ÁFA arányosítással történő elszámolása

HozzászólásSzerző: innoxum1 » szomb. nov. 15, 2008 7:16 pm

Köszönöm, kedves Anikó, igazoltad az én véleményemet is, sajnos a könyvelő magyarázata szerint mivel a könyvelés tartalmazza rendkívüli bevételként az adományokat, nem tudja más rovatban elhelyezni. Én ezzel nem értek egyet de nem tudtam meggyőzni. Nincs érte más szolgáltatás.

innoxum

innoxum1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Fordított ÁFA arányosítással történő elszámolása

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » hétf. nov. 17, 2008 3:49 pm

Alig érthető a könyvelő elgondolása, hiszen az adomány nem termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás ellenértéke, tehát áfán kívüli tétel, így nem is kell az áfa-bevallás egyetlen rovatában sem elhelyezni.
aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Fordított ÁFA arányosítással történő elszámolása

HozzászólásSzerző: garbo50 » hétf. nov. 17, 2008 5:06 pm

Sziasztok!

Az adomány megítélését nem tudom, de az áfa törvény jan 1-el az arányosítási szabály ezen részével módosult

2. Abban az esetben, ha az adóalany közvetlenül olyan pénzbeni támogatásban részesül, amely a 65. § szerint a termék értékesítésének, szolgáltatás nyújtásának árát (díját) közvetlenül nem befolyásolja, a támogatás forintban megállapított és éves szinten összesített összege az 1. pont szerinti levonási hányados nevezőjének értékét növeli.

Ez az előző években nem így volt.

Üdv.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Fordított ÁFA arányosítással történő elszámolása

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » hétf. nov. 17, 2008 5:22 pm

Ezzel eljutunk ahhoz a kérdéshez, hogy a magánszemélyek adománya támogatásnak minősül-e (úgy általában, illetve speciálisan az áfa törvény szempontjából).

Csak gondolatvázlatok: Áfa tv megszövegezése "Támogatás forintban megállapított összege" - msz nem állapít meg összeget, hanem szimplán adományoz. Szerintem támogatás az, amit támogató szervezet támogatási szerződés alapján ad, ami mögött általában valamilyen jogszabályi meghatározás, utasítás, elrendelés is van. A támogatás nem ajándék, adomány, hanem valami cél megvalósítását elősegítő pénzbeni vagy természetbeni juttatás. Például a megvalósulás elmaradásával (a legtöbb általam eddig olvasott szerződés szerint) vissza is követelhető.

De mivel ez fontosnak tűnik, még gondolkodom a jogszabályi összefüggésen.

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Fordított ÁFA arányosítással történő elszámolása

HozzászólásSzerző: innoxum1 » hétf. nov. 17, 2008 7:32 pm

tehát, ha jól értelmezem és foglalom össze reagálásotokat a szervezetnek juttatott támogatói (magánszemély) adományok amelyek kvázi kihelyezett kalapban vagy fehér porcelán malacban gyűltek nem tartoznak az arányosítási kötelezettségek elemei közé, azonban az a támogatás, amelyet per gratis az önkormányzat szavazott meg a saját kultúrális alapjából, szerződés nélkül, figyelembe veendő a 2008.01.01 óta hatályos tv. módosítás miatt?

innoxum

innoxum1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég

cron