Adófórum

Adózási és számviteli információk

ÁFA bevallás kell-e?

ÁFA

ÁFA bevallás kell-e?

HozzászólásSzerző: zsumehesz » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Üdv. Mindenkinek!

Idén tárgyieszk.-t eladtam, de nem vagyok ÁFA-s. Kérdés, hogy kell utána adózni? 2002-ben voltam utoljára Áfá-s, de nem tudtam soha visszaigényelni a gép Áfáját, kell-e Áfa-bevallást beadnom idén (éves bevalló vagyok, és Áfa-mentes)? Egyelőre ennyi. Köszönöm előre is. Zsuzsa

zsumehesz
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

ÁFA bevallás kell-e?

HozzászólásSzerző: hvanna » hétf. nov. 10, 2008 6:33 am

 

Szia Zsuzsa !

Ha nem vagy az áfa hatálya alá bejelntkezve, akkor a tárgyi eszköz értékesités is áfa mentesen történhetett, tehát nem háritottál át Áfát a vevőre.

Nem kell beadni áfa bevallást, mert aki nem áFa körös az nem hárit át áfát és nem is igényelhet vissza.

üdv:hvanna 

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

ÁFA bevallás kell-e?

HozzászólásSzerző: zsumehesz » hétf. nov. 10, 2008 12:02 pm

Szia hvanna!

Vagyis akkor az eladott áru utáni jövedelem hozzáadódik a többi bevételemhez és így együttesen kell a járulékokat "lerónom", ugye így van? De az egy vagyon?!!

köszi

zsumehesz
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

ÁFA bevallás kell-e?

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » hétf. nov. 10, 2008 5:29 pm

Sziasztok! Szeretném megkérdezni a kérdéssel kapcsolatban, hogyan kell értelmezni az Áfa tv. 193 & (1) bekezdését. Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ÁFA bevallás kell-e?

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » hétf. nov. 10, 2008 6:59 pm

Sziasztok!

Szia Mária!

épp én is tipródom ezen, arra a következtetésre jutottam, hogy az AM t.eszköz értékesítéskor áfásan számláz. egész délután keresgéltem, de sehol nem találtam egy normális magyarázatot.

193. § (1) Az adóalany az alanyi adómentesség időszakában nem járhat el alanyi adómentes minőségében

a) a 188. § (3) bekezdésének a)-d) pontjaiban meghatározott esetekben;

b) a 11. és 12. § szerinti termékértékesítése esetében;

c) a 14. § szerinti szolgáltatásnyújtása esetében;

188. §

(3) Az alanyi adómentesség választására jogosító felső értékhatárba nem számítandó be:

a) az adóalany vállalkozásában

aa) tárgyi eszközként használt termék értékesítése,

ab) immateriális jószágként használt, egyéb módon hasznosított vagyoni értékű jog végleges átengedése,

 

és utána még ez:

195. § (1) Az alanyi adómentesség időszakában keletkezett előzetesen felszámított adó levonására az adóalany akkor sem jogosult, ha nem alanyi adómentes minőségében jár el.

(2) Az (1) bekezdéstől eltérően:

a) a 188. § (3) bekezdésének aa) alpontja,

b) a 188. § (3) bekezdésének b)-d) pontjai és

c) a 11. § (2) bekezdésének a) pontja

szerinti termékértékesítése esetében az adóalany jogosult az alanyi adómentesség időszakában keletkezett, az a)-c) pontokhoz kapcsolódó előzetesen felszámított adó levonására.

(3) A (2) bekezdésben említett jog gyakorlására egyebekben az előzetesen felszámított adó levonására vonatkozó rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy a (2) bekezdés b) pontjában említett esetben az adólevonási jog keletkezésére és az előzetesen felszámított adóként figyelembe vehető összeg megállapítására a 122. §-t kell alkalmazni.

196. § Az alanyi adómentesség időszakában keletkezett előzetesen felszámított adóra - a 195. § (2) bekezdésében említett kivétellel - az adóalany a későbbiekben sem alapíthat adólevonási jogot.

 

Az áfabevallás kitöltési útmutatójában sem találni erről semmit.

No, jó kis téma ez is!

Üdv.Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

ÁFA bevallás kell-e?

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » hétf. nov. 10, 2008 7:15 pm

kizárólag a vállalkozást szolgálja az értékesített tárgyi eszköz?

Az értékesítésből származó bevétel adóalapba beszámít, viszont

11. számú melléklet az 1995. évi CXVII. törvényhez

I. Jellemzően előforduló költségek

22. a kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszközök, nem anyagi javak értékesítése (ideértve a selejtezést, a megsemmisülést, az ellenszolgáltatás nélküli átengedést is) esetén az értékesítés időpontjáig még el nem számolt értékcsökkenési leírás összege, az értékcsökkenési leírásból kizárt tárgyi eszköz, nem anyagi javak esetében a nyilvántartásba vett beruházási költség az értékesítéskor költségként elszámolható;

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

ÁFA bevallás kell-e?

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » hétf. nov. 10, 2008 7:37 pm

Szia Nelly!  11.07-én Áfa köt.alanyi adómentes t.e.ért. címmel feltettem már kérdést, sajnálatomra nem reagált senki. engem is izgat a kérdés. Azóta eszembe jutott Csátaljay Zsuzsanna előadás anyaga, amely megtalálható az Adófórum exrában, annak ha jó emlékszem a 8. oldalán van ezzel kapcsolatban elég jó összefoglaló. Sajnos nem tudom idevarázsolni azt a részt. Az én olvasatomban az is azt írja, hogy kell fizetni. Nagyon örülnék, ha egy kicsit kiveséznénk, mert úgy gondolom, elég sokakat érinthet. Valahogy ez nemkapott elég nyilvánosságot, pedig már lassan egy év eltelik amióta az új Áfa tv. él. Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ÁFA bevallás kell-e?

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » hétf. nov. 10, 2008 8:16 pm

Szia Mária!

Remélem még ráugranak néhányan a témára. Délután mint írtam keresgéltem ez ügyben, de semmi használható infó, még a Nagy Testvér honlapján sincs erről semmi!

Nekem sem sikerül kimásolni ezt a részt. Egyértelműen azt írja Ő is, hogy áfásan számláz az alanyi mentes, viszont levonási joga is van, ha rendelkezik számlával.

Üdv:Nelly

Valami rendszerhiba van nálam, alig nyílnak meg a dokumentumok, a freemailes adoforumba sem tudok bejutni.

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

ÁFA bevallás kell-e?

HozzászólásSzerző: zsumehesz » hétf. nov. 10, 2008 8:21 pm

Sziasztok! köszönöm a hozzászólásokat, de akkor úgy kérdezném: mi tévő legyek?

Szeretném megszüntetni a vállalkozásomat év végéig, de van egy szolárium gépem, amit lehet, hogy nem fogom tudni eladni a vállalkozásban - még nem tudom. Alanyi adómentes vagyok, amikor vásároltam a gépet, akkor Áfá-s voltam és nem tudtam visszaigényelni a gép utáni áfát.

Kérdés: hogyan járok-járhatok a legjobban, ha sikerül eladnom a gépet a vállalkozásban és akkor hogyan adózom utána?

Vagy, mert nem sikerül addig eladnom a gépet - és egyáltalán ilyenkor lezárható a vállalkozás? - és akkor, mint magánszemély adózom utána, ha a vállalkozás megszüntetése után értékesítem?

Ha tudtok, segítsetek - előre is köszönöm.

Zsuzsa

zsumehesz
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

ÁFA bevallás kell-e?

HozzászólásSzerző: zspotorke » hétf. nov. 10, 2008 10:36 pm

Szia!

Miért nem igényelted vissza a gép áfáját vásárláskor?

Szerintem nem most keletkezik fizetési kötelezettséged, hanem már akkor keletkezett, amikor a levonhatósági hányadod megváltozott - azaz áfa adóalanyiság helyett alanyi mentességet választottál. Lényeges elem a 60 hónapos figyelési időszak is.  De ez csak egy hangos gondolat - nekem egyenlőre hiányzik a kérdésemre a válasz.

Üdv: P.Zsuzsa

 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 17 vendég

cron