Adófórum

Adózási és számviteli információk

Áfa arányosítás most vagy év végén

ÁFA

Áfa arányosítás most vagy év végén

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Pár éve már nem csináltam olyan könyvelést, ahol arányosítani kellett az áfát a tevékenységek miatt, most viszont megint aktuális lett.

A cég májusban beszerzett számítógépet, melynek teljes áfáját levontuk. Most októbertől megkezdte az adómentes szolgáltatás nyújtását is. Mondtam, hogy innentől akkor jelezze a beszerzési számlákon, hogy melyek mennek kizárólag az adómentesre, és melyek amiket meg kell osztani. Szerintem a kisebb számlákkal visszamenőleg már nem fogok foglalkozni, de a számítógép beszerzésre mindenképp szükségesnek tartom az arányosítást, mert azt egyértelműen mindként tevékenységhez használja. Ezt melyik áfabevallásban kell rendeznem? Most az októberiben vagy a decemberiben? Szerintem a decemberiben, mert akkor fogom látni éves szinten az áfás és nem áfás tevékenység tényleges arányát. De szeretném mindenképpen kikérni a Ti véleményeteket is.

Köszönöm, Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Áfa arányosítás most vagy év végén

HozzászólásSzerző: hvanna » szer. nov. 05, 2008 3:45 pm

 

Szia Kata !

Az arányositással alkalmazott áfa bevallást havonta készitettük, igen jobb lett volna évvégén, de az ellenőrök sem hagyták jóvá., persze havi bevallók voltunk egyébként.

Évvégén megnéztük hogy a havi bevallások összeadásával ugyanaz a szám jött - e ki  mint  éves számitással, ha volt eltérés korrigáltunk.  

Ha havi bevalló  a cég, akkor havonta, ha negyedéves akkor pedig

a IV.névi bevallásba kell tenni.

Üdv:hvanna 

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Áfa arányosítás most vagy év végén

HozzászólásSzerző: kovalkata » pén. nov. 07, 2008 7:58 am

Szia!

Havi bevalló a cég. Szerinted is a számítógép beszerzésre ugye mindenképp meg kéne csinálni az arányosítást? Akkor azt az utolsó havi bevallásban fogom, ha jól értelmezem a Te véleményedet is. Viszont abban is kérlek erősíts meg, hogy az oktatási tevékenység megkezdése előtti számlákból a többi (pl. irodaszer), már nem kell visszamenőlegesen vacakolnom az arányosítással, hisz akkor azokat még csak az áfás tevékenységhez vette.

Üdv. Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Áfa arányosítás most vagy év végén

HozzászólásSzerző: hvanna » pén. nov. 07, 2008 8:08 am

 

Szia Kata !

Mivel a cég havi bevalló és az  adómentes szolgálttaást nyujtást is októberben kezdte meg, az arányositást  a szám.gép beszerzésre az október havi bevallásban kellene bevallani. Az évvégét  én a negyedéves bavallókra értettem.

A korábbi oktatási tevékenység előtti beszerzést ( irodaszer stb)-vel nem kell figyelembe venni, mert az az adóköteles tevékenységhez szerezte be,

üdv:hvanna 

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Áfa arányosítás most vagy év végén

HozzászólásSzerző: kovalkata » hétf. nov. 10, 2008 3:12 pm

Szia!

Azon gondolkodtam, hogy most alig volt még októberben bevétele az oktatából, inkább november, decemberben lesznek a nagyobb összegek. Ha most csinálom meg a szgépre az arányosítást, akkor bizony év végén az utolsó bevallásban valószínűleg még igencsak korrigálni kell rajta. Szerinted azért csináljam meg most is, és majd év végén mégegyszer a korrekciót? Mert a mostani még nemigen lesz reális.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Áfa arányosítás most vagy év végén

HozzászólásSzerző: hvanna » hétf. nov. 10, 2008 4:00 pm

 

Szia Kata !

Nekem az a meglátásom, bármennyire kevés az októberi bevétel az oktatási tevékenységből, de a tevékenység " ketyeg" és attól a hónaptól kell a bevallást arányositással elkésziteni amikortól indul. Szerintem nem lehet arra hagyatkozni, hogy most még kevés a bevéte, de lehet hogy a köv.hónapi is alatta marad a vártnak. Ha ellenőrzésre kiszurnák, akkor elkérik az eredeti bevételi dokumentumokat, és a megállapitás pedig kézenfekvő: már bele is köthetnek az ÁFA tv.X.§- alapján. Nálunk igy történt.

Az arányszám megállapitása  rögzitett lesz, és ennek alapján állapitod meg a bevallásra kerülő ÁFÁ-t, tehát megcsináltad amit kellett .Az hogy a havi adatokból külön  külön, illetve az évi összes eltér majd, az az arányszám havonkénti illetve az évvégi összes kerekitési eltérése maitt adódhat.

 Kiváncsi lennék mások véleményére, hogyan csinálnák.

Üdv:hvanna 

 

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Áfa arányosítás most vagy év végén

HozzászólásSzerző: kovalkata » hétf. nov. 10, 2008 4:17 pm

Szia Hvanna!

Igen, abban én is teljesen egyet értek Veled, hogy beleköthetnek, és akkor már nem éri meg az egész. Inkább én is macerázok vele most, és aztán majd év végén megcsinálom egész évre a korrekciót.

Jó lenne tényleg ha más is hozzászólna még, de én nagyon köszönöm Neked az eddigi segítségedet is!

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 17 vendég

cron