Adófórum

Adózási és számviteli információk

Áfa visszaigénylés helyesbítése

ÁFA

Áfa visszaigénylés helyesbítése

HozzászólásSzerző: nagyne_karola » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!
19-én beadtam az áfa bevallást átvihető követeléssel, előzőleg megbeszélve az ügyvezetővel, ma reggelre azt álmodta, hogy neki az mégiscsak kellene karácsonyra, nem számít hogy mire megkapja akkora már fizetheti is majd a 4.negyedévre -ezt tudjuk előre - amit nem lesz miből fizetni. Tehát indul az apeh-al a procedúra, ahol szintén a könyvelőnek kell magyarázkodnia. A kérdésem hogy ezt elegendő leönrevíziózni a 31o-es, és kérni a kiutalást.
nagyne_karola
 
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Áfa visszaigénylés helyesbítése

HozzászólásSzerző: mazsi5 » hétf. okt. 20, 2008 7:33 am

Szia Karola!  Azt nem írtad, hogy mi miatt lett átvihető??   Amiatt, hogy a kiegyenlített számlákat is kifizetetlennek vetted, vagy azért mert eleve nem nyílt meg a visszaigénylési jog, a korrigált ÁFA egyenleg (fizetendő-levonható-kifizetetlen számlák ÁFA összege) nem érte el a 250 eFt-ot?  Mert ez utóbbi esetben az ügyvezető aróól álmodott, amiről csak akart, az nem befolyásol semmit.

Vagy nem a továbbvihető ÁFA követelésről van szó, hanem csak arról, hogy esetleg nem jelöltél kiutalási kérelmet, hanem bent hagytátok?  Üdv.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Áfa visszaigénylés helyesbítése

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. okt. 20, 2008 7:39 am

Szia!

Ha átvihető követelés van, az azt jelenti, hogy nincsenek kiegyenlítve szállító számlák? Vagy miért van átvihető követelés? Azt nem tudod önellenőrízni, ha kiegyenlítetlenség miatt van átvihető követelés. Vagy ha nem érte el az értékhatárt (n.évesnél 250 eFt), akkor se tudod önellenőrízni.

Szóval nem értem a kérdést, mit szeretnél a 310-esen önellenőrízni. Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áfa visszaigénylés helyesbítése

HozzászólásSzerző: M.Éva » hétf. okt. 20, 2008 8:21 am

Sziasztok!

Én értem a kérdést, hiszen ha a negatív áfa visszaigényelhető lenne, akkor is lehet választani, hogy ezzel "elszámolunk", magyarul lekönyveltetjük az APEH-al, vagy továbbvihető követelés sorba tesszük,hogy legközelebb beszámítsuk.Ekkor nem történik meg a lekönyvelés.

Általában én is ott hagyom a cégeimben, főleg, ha tudom már, hogy a következő időszakban de jó lesz ezzel csökkenteni a befizetendőt!

Szerintem minden további nélkül lehet önellnőrizni, ahol az értékek  nem változnak, csak a 3-as lapon a 92. sorba teszed a d oszlopban (eredeti a 93-as sor).Ezek után lesz a fszlára lekönyvelve.

A főlapon X-eld, hogy a kiutalását kéri.

Üdv:Éva  

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Áfa visszaigénylés helyesbítése

HozzászólásSzerző: nagyne_karola » hétf. okt. 20, 2008 8:31 am

Kiegyenlített számlái vannak, tehát visszaigényelhető lenne, de van egy fura dolog ami miatt nem akartam kiutalást kérni, ill. apeh ellenőrzésre járni. Vásárolt egy kisteherautót,o9.hóban, van saját rész, ill. zártvégű lízing, ez eddig oké is. De nincs a saját rész kiegyenlítéséről, teljesítéséről semmi bizonylata, mert gyakorlatilag az talán megsem történt. Ugyanis a kereskedő október hónapban adott neki egy mínuszos számlát,(ez akciós árengedmény) ami a saját rész összegének megfelelő, - ügyvezető mondja ez az ő saját rész megfizetése. !! Ez ugyebár már eleve nem lehet igényelhető. Én most úgy csináltam meg a bevallást, hogy beállítottam visszaigényelhetőbe a o9. havi számla alapján a gk. áfáját, de ide betettem a 1o.havi árengedmény számláját is, tehát csak a nettó, azaz tényleges beszerzést terhelő áfát állítottam be. Vagyis 3.negyedévben kevesebb a visszaigényelhető áfa ezzel a 1o hóban készült minuszos számla áfa összegével. Azt tudom hogy negyedéves bevallás esetén 25o-nél visszaigényelhető, ill. itt még ráadásul beruházás is van, de ebben az esetben ha nem tudom megmutatni az önrész kiegyenlítését igazoló bizonylatot akkor mit mondjak az apehnak, mert nálunk borsodban az tuti hogy leellenőrzik. Nem beszélve arról, hogy örökös anyagi problémái vannak, folyton tartozik mindenkinek, tele van hitellel, a 4.negyedévben viszont számláznia kell ha tetszik, ha nem, mert pozitív eredményt akar, igy befizetendő áfája lesz, és megbeszéltük, hogy ezt az összeget addig gyakorlatilag tartalékoljuk, főleg hogy ilyen gázos a beszerzése. Most vállaltam 2oo8.évben, de agyilag lefárasztott, igy már most úgy döntöttem, hogy 2oo9.ben nem kell nekem ez a bénázás.
nagyne_karola
 
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Áfa visszaigénylés helyesbítése

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. okt. 20, 2008 8:33 am

Sziasztok!

Szerintem elég laza kezelése a dolgoknak, ha csak azért került adat a továbbvihetőbe, mert nem akarja a vállalkozás visszakérni az egyébként visszaigényelhető adót. A bevallás főoldalának D mezőjében lehetőség van arra, hogy jelölje a vállalkozás, ha nem kéri kiutalni a visszaigényelhető Áfát.

Úgy gondolom, hogy nem helyes megoldás "tetszés" szerint alakítgatni a bevallást, holott az Áfa-tv. pontosan előírja, hogy mit kell továbbvihető követelésbe tenni.

Üdv:Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áfa visszaigénylés helyesbítése

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. okt. 20, 2008 8:39 am

Szia!

Ha nincs bizonylat arról, hogy meg lenne fizetve (zárt végű lízing esetén) legalább az áfa összege, akkor a továbbvihetőbe kell beállítanod, és ágálhat a vállalkozó amit akar. Mert egy ellenőrzés nem fogadja el, ha nem tudja bizonyítani, hogy megfizette. Az árengedmény nem minősül kiegyenlítésnek, pénzügyi teljesítéstnek, az engedmény, ami az árat (nettó és áfa) csökkenti.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áfa visszaigénylés helyesbítése

HozzászólásSzerző: M.Éva » hétf. okt. 20, 2008 9:42 am

Szia Böbe!

A törvény lehetőséget ad arra, hogy az elévülési időn belül bármikor felhasználd a levonható áfá-dat.Ez nem laza kezelés, hanem törvényadta lehetőség a vállalkozásoknak.Ez nem a kiutalás-nem kiutalás választása.Nem akar vele még elszámolni.Sajnos volt olyan cégem- akik a könyvelésben csúsztatták el egy nagy beszerzés áfá-ját és egy kivizsgálás alkalmával ezt az apeh elutasította, arra hivatkozva, hogy igen joguk volt más időszakokban a fizetendő csökkentésére betudni, de erre a továbbvihető sort kellett volna használniuk- és gyakorlatilag formai hiba miatt akarja elutasítani őket.Még tart a herce-hurca.

Másik fontos jelentősége van a továbbvihető sornak- mivel nem lekönyvelt tétel, nem befolyásolja a gyakoriságot.Ez is választás- kalkulálás-mi lenne a megfelelő a cégnek-ez is teljesen törvényes lehetőség. Élni kell vele!

Üdv:Éva

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Áfa visszaigénylés helyesbítése

HozzászólásSzerző: nagyne_karola » hétf. okt. 20, 2008 9:47 am

Szia Böbe. Remélem érted, hogy ez nem csak lazaság kérdése, ez az egész egy hanyag vállalkozói magatartás. Szerintem ha bejelölöm, hogy visszaigényelhető, de kiutalást nem kérek , ez áfa ellenőrzést akkor sem kerülöm el, akkor viszont ez biztos bukta. de lehet hogy így is az. Te mit tettél volna ebben az esetben?
nagyne_karola
 
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Áfa visszaigénylés helyesbítése

HozzászólásSzerző: M.Éva » hétf. okt. 20, 2008 9:51 am

Adólevonási jog gyakorlásának módja131. § (1) A belföldön nyilvántartásba vett adóalany az adómegállapítási időszakban megállapított fizetendő adó együttes összegét csökkentheti az ugyanezen vagy korábbi adómegállapítási időszakban (időszakokban) keletkezett levonható előzetesen felszámított adó összegével.(2) Ha az (1) bekezdés szerint megállapított különbözet előjele negatív, a különbözetet a belföldön nyilvántartásba vett adóalany

a) a soron következő adómegállapítási időszakban veheti figyelembe úgy, mint az akkori adómegállapítási időszakban az (1) bekezdés szerint megállapított fizetendő adó együttes összegét csökkentő tételt, illetőleg

b) a 186. §-ban meghatározott feltételek szerint és módon az állami adóhatóságtól visszaigényelheti.

Itt van a választási lehetőség.

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Következő

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég

cron