Adófórum

Adózási és számviteli információk

áfavisszaigénylés ingatlanra (lakásra)?

ÁFA

áfavisszaigénylés ingatlanra (lakásra)?

HozzászólásSzerző: alto811 » pén. okt. 17, 2008 5:58 am

Az én cégem még nincs meg. Éppen azon morfondírozom, hogy ezt a lakásfelújításos továbbértékesítéses dolgot érdemes-e cég alatt végezni, vagy egyszerűen csak simán magánszemélyként. Úgy vélem cég alatt csak akkor érné meg ezt a tevékenységet folytatni, ha az áfalevonáson túl vissza tudnám igényelni az áfát. Bevétele a cégnek viszont valszeg csak továbbértékesítéskor lesz ami alatt 1 év is eltelhet, valamnt az adóalap biztosan nem fogja meghaladni a 4 milliót, max 1-2 milliós hasznot prognosztizálok egyegy lakásra (kezdetben egyszerre csak egy lakást újítok fel és értékesítek tovább).  Bár ha jól vettem ki a jogszabályokból az áfavisszaigénylésnek a másik alternatív feltétele, hogy a tárgyi eszköz beszerzésére (beruházásra) előzetesen felszámított áfa 200 ezerrel meg kell haladja a bevételek után fizetendő áfát. A kezdeti nulla, vagy csekély bevétel révén ezt viszont biztosan teljesül, hiszen ha az első negyedévben van mondjuk 20.000 bevételem aminek az áfája 4000, a lakás 1-2 milliós áfája jóval 200 ezret meghaladóan több, nem beszélve a szerszámgépek, építési anyagok áfájáról. Nem tudom ezt jól gondolom-e így? Ha ez az elgondolásom helyes, csak akkor érné meg cég alatt csinálnom ezt az egészet ahogy kalkulálgatok.

alto811
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

áfavisszaigénylés ingatlanra (lakásra)?

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » pén. okt. 17, 2008 6:15 am

Szia!

Amit olvasgatsz Áfa törvényt dobd ki, legalábbis tedd félre, mert ez már nem hatályos.

Hatályos: 2007. évi CXXVII.tv, a www.magyarorszag.hu -n megtalálod az aktuális jogszabályt.

Alanyi mentesség értékHatá:. 5 millió ft

A visszaigénylésben nem játszik közre a t.e. 200 ezres áfa.

Továbbá: a lakások beszerzése nem tárgyi eszköz, hanem készlet lesz jelen esetben.

Továbbá: az adóköteles bevételed nemcsak a különbözet lesz, amennyivel többet kapsz a felújított lakásokért, hanem a lakás teljes eladási ára, amivel szemben elszámolod a beszerzésére kifizetett összeget, és a felújításhoz felhasznált anyagokat, szolgáltatásokat, stb.

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

áfavisszaigénylés ingatlanra (lakásra)?

HozzászólásSzerző: mazsi5 » pén. okt. 17, 2008 7:26 am

Szia!  Kissé félrevezettél minket a kérdéseddel..... Egyáltalán nem mindegy, hogy valaki főtevékenységként, mint KFT  ingatlan adás-vétellel foglalkozik, vagy éppen ingatlan építéssel...,  vagy éppen egy magánszemély akar venni egy ingatlant, s azt átalakítva eladja... 

Nem tudok mást tanácsolni, - mivel teljesen más malomban őröltünk.... Te egy tavaly hatályos ÁFA törvényt olvasgatsz, miközben ez a törvény már nem is el, és nem csak módosításra került, hanem egy teljesen új ÁFA tv. van hatályban 2008.január 01-től... most meg október van - hogy keress meg egy szakembert, mond ell neki, hogy mivel szeretnél foglalkozni, s vele a személyes megbeszélés alapján megfogjátok találni azt a válalkozási formát, - ha vállalkozni akarsz - . ami a célt is figyelembe véve a legkedvezőbb számodra.           Ezek után nem is csodálkozom, hogy az első adott válaszomat nem értetted. Üdv.

 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

áfavisszaigénylés ingatlanra (lakásra)?

HozzászólásSzerző: alto811 » pén. okt. 17, 2008 8:17 am

Sziasztok,

Véleményem szerint nem vezettelek félre Benneteket (a legelső sorom az volt hogy inatlan felújításával és továbbértékesítésével foglalkozó kft-t szeretnék létrehozni :)), legalábbis amit írtatok az témába vágó volt számomra és értettem az elejéről fogva., a közbenső (veszteséges) céggel kavarhattam be, mert ez valóban nem szokványos elgondolás.

Mielőtt belekezdek valami ki szoktam kérni több szakember véleményét is, ezért írtam ide a fórumba is. Már konzultáltam több szakemberrel is mielőtt ide beírtam, de nem igazán győztek meg, túlzással mindegyik mást mondott (még egymásnak tökellentmondó információkat is)…, amit aláírok, nemcsak nekik felróható, hanem a kétértelmű és átláthatatlanul túlbonyolított áfa tv-eknek is, ilyen tv-nyi rendelkezések mellett aztán pláne szükséges több szakember véleménye és az eltérő véleményekből "összerakni" valahogy egy „középutat” középmegoldást.

alto811
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

áfavisszaigénylés ingatlanra (lakásra)?

HozzászólásSzerző: mazsi5 » pén. okt. 17, 2008 9:06 am

"Éppen azon morfondírozom, hogy ezt a lakásfelújításos továbbértékesítéses dolgot érdemes-e cég alatt végezni, vagy egyszerűen csak simán magánszemélyként."   "Bár ha jól vettem ki a jogszabályokból az áfavisszaigénylésnek a másik alternatív feltétele, hogy a tárgyi eszköz beszerzésére (beruházásra) előzetesen felszámított áfa 200 ezerrel meg kell haladja a bevételek után fizetendő áfát...." valamnt az adóalap biztosan nem fogja meghaladni a 4 milliót, max 1-2 milliós hasznot prognosztizálok egyegy lakásra (kezdetben egyszerre csak egy lakást"

A félrevezetésnél arra gondoltam, hogy ha azt kérdezted volna, hogy egy ingatlan "kereskedelem" és építőipari tevékenységet , stb. végzésére mi a célszerűbb vállalkozási forma, ami azt jelentené, hogy 2 évnél régebben használatba vett ingatlanokat vásárolna meg a cég, amit átalakítana, felújítana és így adná tovább, s ezeket a munkákat a saját dolgozóival végeztetné, vagy ha külső vállalkozókkal... s ezeket a lakásokat magánszemélyek felé értékesítené tovább, vagy is-is magánszemély és vállalkozások ..  akkor a milyen vállalkozási formában, milyen ÁFA státuszokat válasszon a vállalkozás...,      akkor vélhetően más válaszokat adtunk volna...

A közbenső cég beiktatása (ami szándékos veszteséget szenvedne) az nem szokatlan, hanem ÁFA szempontjából érdektelen és felesleges, eltekintve attól, hogy a nonprofit szervezeteken, vállalkozásokon kívül a vállalkozások kötelesek azért a Gt értelmében is úgy folytatni a tevékenységüket, hogy az lehetőleg nyereség orientált.....

A fenti beidézett szövegből látszik, hogy teljesen rossz jogszabályokban keresgéltél, hiszen 2008-től teljesen más a visszaigénylési jog megnyílásának feltétele, mint korábbi, amit viszont idéztél az teljeséggel megszűnt.

Amit a túlbonyolított és többségében félreértelmezhető, szándékosan jogbizonytalanságot gerjesztő törvényekről írsz, az sajnos igaz,-- de ez van.

Azt, hogy milyen vállalkozási forma legyen, azt ne az ÁFÁ-tól tedd függővé, hiszen minden vállalkozó maga dönti el, hogy ÁFÁ-ra az induláskor mit választ, s legyen az akármilyen vállalkozási forma, az ÁFA tv. az ÁFA tv, ami nem a vállalkozási formák szerint más-és más.

Egy sima magánszemélynek nincs ÁFA választási lehetősége, az un. sorozatértékesítés az ÁFA törvényen belül egy külön leszabályozott dolog....2008-tól.   Az pedig, hogy milyen vállalkozási forma legyen azt sok más körülmény figyelembevételével kellene eldönteni: akarsz-e alkalmazottakat is, aztán az egyéni vállalkozó, vagy Bt esetében a Bt beltagja az a teljes(magánnal is)  vagyonával felel, a KFT az a nevében is korlátozott felelősséggel bír (büncselekmény,meg még egy két apróság kivételével) , tehát a tagok a bevitt vagyonuk erejéig felelnek..

Magáról a a két évtől régebben használatba vett ingatlan- értékesítés, beszerzés és átépítés tekintetében az ÁFÁ-val kapcsolatban  (jelenleg hatályosan) szinte mindenre utaltunk a válaszainkban, s amint láthatod, az ÁFA tekintetében szinte minden attól függ, hogy ÁFA tekintetében ki milyen ÁFA adóalany, és mi az amit vesz, vagy elad, illetve amit vesz, azt milyen célból veszi, milyen besorlású tevékenységhez használja.

Az ÁFA alap az régebben sem és most sem csak a haszon részből tevődik össze. Ha Te megveszel egy ingatlant mondjuk 12 millióért és eladod 16 millióért (+ÁFA mondjuk), akkor az ÁFA alapod 16 millió.  Tehát ha csak egyetlen lakást adsz el (felújítva, átalakítva) annak az adóalapja mindenképpen meghaladná azt a 4 millió forintot, ami 2007-ig volt egyik feltétele a visszaigényelhetőségnek...

Azért írtam neked, hogy szakembert keressél meg, mert látom a viszont reakciókból, hogy valami nagyon félreértelmezésben vagy. Emiatt is reagáltam Neked vissza többször, - bár nem kérted, hogy ne téves feltevések alapján dönts, amiről dönteni akarsz.  

Üdv.

 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

áfavisszaigénylés ingatlanra (lakásra)?

HozzászólásSzerző: nbubba » pén. okt. 17, 2008 9:44 am

Szia!

Most nagyon pofátlan vagyok!! Bocsánat!

Van a mai napon SOS! Püi lizing cimű kérdésem, megnéznéd nekem ha nagyon szépen megkérlek, nagyon érdekelne a véleményed!

Még egyszer bocs az ide furakodásért.

Köszi

 

nbubba
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

áfavisszaigénylés ingatlanra (lakásra)?

HozzászólásSzerző: alto811 » pén. okt. 17, 2008 10:57 am

A megfelelő vállalkozási forma megválasztásán már túlvagyunk, mint mondtam már több emberrel egyeztettem ezzel kapcsolatban, én itt elsősorban csak arra a kérdésre lettem volna kíváncsi amit az első írásomban feltettem, hogy az nem-e tv ellenes, vagy nem-e neheztelni fog rá az apeh, mert esetleg tűnhet kiskapunak, vagy adóelkerülési kísérletnek is. Előző írásomban elfelejtettem írni, hogy valóban a visszaigénylésre vonatkozó dolgokat nemkicsit benéztem – valahogy egy régebbi cikk keveredett az összegyűjtött papírjaim közé. A barátom (köztes cég) is szakember csak ezt a kérdést még nem vizsgáltuk meg részletesen de előre akarok készülni az egyeztetéshez hogy ne teljesen tudatlanul üljek le majd vele tárgyalni meg amúgy is szeretek én is utánajárni a dolgoknak és megérteni.  Felvetések, téves felvetések alapján nem fogok dönteni, még csak az információgyűjtés és tájékozódás fázisában vagyok a témában, itt a forumon is csupán tájékoztató jellegű információra számít(hat)ok ezzel is tisztában vagyok, a tapasztalati tények miatt olvasgatom és írok ide a forumba, mert mint azt tudjuk az egy dolog hogy a tv. mit ír le és az egy másik dolog hogy pl. az apeh azt hogyan értelmezi és ellenőriz.

alto811
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Előző

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég

cron