Adófórum

Adózási és számviteli információk

Áfás eus számla

ÁFA

Áfás eus számla

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Van egy internetes rendeléses számlám szoftver termékről. A leányvállalat eus, ő az eladó, közösségi adóalany. Az anya vállalata az nem eus (harmadik oszág, fenn van azért ez is tüntetve a számlán), de gondolom itt az eladó számít, mint közösségi adóalany. A megrendeléskor a cégem nem rendelkezett még eus adószámmal, és egy olyan számlát kapott, ahol 19 % áfa van felszámolva dollárban. A közösségi adószámot egyébként két napra rá meg is kértük a cégnek, de ez a számla még áfát tartalmaz. Hogyan kell ezzel eljárnom? (Nem találkoztam még csak áfa mentes közösségi számlával.) Levonhatom azt a 19% áfát, és akkor melyik sorba teszem? Kell ilyenkor összesítő nyilatkozatot, vagy valami egyebet küldeni? Erre a tárgyhónapra egyébként már meglesz a közösségi adószám, csak ennek az ügyletnek az időpontjában még nem volt meg.

Köszönöm előre is, Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Áfás eus számla

HozzászólásSzerző: zspotorke » pén. okt. 03, 2008 5:13 pm

Szia Kata!

Nem vonhatod le, mert nem ebben az országban fizetted meg. Abban az országban kérheted esetleg vissza, ahol megfizetted. (Ennek utánanézek.)

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Áfás eus számla

HozzászólásSzerző: validitas » pén. okt. 03, 2008 7:05 pm

Szia Kata!

Zsuzsának igaza van, itthon ezt nem vonhatod le. Ha ott akarod levonni, ahol fizetetted, annak feltételei vannak - éppen mint nálunk hasonló esetben. Azaz bizonyos értékhatárt kell elérni, és bizonyos időközönként lehet (nálunk pl. félévente,ha jól tudom). Mert az azért mégis túlzás lenne, ha minden számlával rohangálnánk visszakérni, akár 10 EURO esetén is.

A szabályokat persze az adott országban kell felderíteni. Nálunk a kezdő összeg 25 EUR, de most nem olvastam át újra az ezzel kapcsolatos szabályokat.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áfás eus számla

HozzászólásSzerző: kovalkata » pén. okt. 03, 2008 7:13 pm

Sziasztok!

Valahogy én nekem is az volt a gyanum, hogy ez így nem vonható le, főleg ez a 19%-os áfa zavart meg, mert az ugye melyik bevallási sorba tenném ráadásul? Úgyhogy akkor bruttó módon forintosítva fogom elszámolni a számlát. Csak még azt nem tudom, erről kell-e valami nyilatkozat. Az áfa bevallás kötöltésiében asszem van egy hasznos összefoglaló táblázat, hogy milyen összesítőket kinek kell benyújtani, mert nem igazán vagyok benne biztos, hogy a sima közösségi termékbeszerzés kell, bár már megvan szeptemberi időszakra a közösségi adószámuk.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Áfás eus számla

HozzászólásSzerző: validitas » pén. okt. 03, 2008 7:20 pm

Kata, erről nem kell semmiféle nyilatkozat, könyveled bruttó összeggel a számlát és kész. Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Áfás eus számla

HozzászólásSzerző: kovalkata » hétf. okt. 13, 2008 5:22 pm

Szia Böbe!

Azt még meg tudnák esetleg mondani, hogy hol találom ezeket a szabályokat? Áfa törvényben - lapozgattam, de még egyenlőre nem találtam rá - vagy valami más apehos állásfoglalásban volt? Köszi. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Áfás eus számla

HozzászólásSzerző: M.Éva » hétf. okt. 13, 2008 5:36 pm

Szia Kata! Ez nem adómentes közösségi beszerzés, mert áfa szerepel rajta, tehát a fordított adózás nem valósult meg.

Olyan, mintha X.y német állampolgár venne valamit egy boltba, számlát kérne,de nincsen EU-s adószáma, ezért áfá-t fizet és az eladó a belföldi értékesítései között vallja.Nincsen adatszolgáltatás sem.Most a fordítottja történt.Az áfá-t kint lehetne visszaigényelni, vagy lenyeli a költségei között!

Ezt így a törvényben nem találod meg, mivel nem közösségi beszerzésnek számít!Főleg magyar áfá-t nem is érint, ezért magyar áfá törvényben nem is lehet benne!

Üdv:Éva

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Áfás eus számla

HozzászólásSzerző: kovalkata » hétf. okt. 13, 2008 5:54 pm

Szia Éva!

Köszönöm, hát akkor nem is keresem tovább az áfa törvényben, mert már azt hittem a fáradtságból nem veszem észre, pedig benne van.

Üdv. Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Áfás eus számla

HozzászólásSzerző: zspotorke » hétf. okt. 13, 2008 5:58 pm

Sziasztok!

Kata! úgy van ahogy a lányok mondják. Sajnos előfordulnak ilyen számlák (nekem is volt). Nagy az összeg? Nem lehet javíttatni a számlát?

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Áfás eus számla

HozzászólásSzerző: kovalkata » hétf. okt. 13, 2008 6:05 pm

Szia Zsuzsa!

Nem nagy az összeg, csak ha valami olyan újfajta dologra bukkanok, amit még nem csináltam, akkor szeretem az áfa bevallás mellé kinyomtatni az adott "új dologhoz" tartozó tv.-t vagy állásfoglalást, hogy később ha megint van ilyen, tudjam, hogy mi alapján csináltam. Csak ezért kértem még, hogy ha tudtok törvényi hivatkozást, akkor mondjatok. Egyébként teljes mértékig elfogadtam a véleményeteket, nem azért kértem, mert hitetlenkedem :-)))

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Következő

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 4 vendég

cron