Adófórum

Adózási és számviteli információk

Tevékenység ÁFA beli besorolása

ÁFA

Tevékenység ÁFA beli besorolása

HozzászólásSzerző: szunyibea » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Segítségeteket kérem a következő probléma megoldására:

Adott egy Kft aki fő tevékenységi körében OEP által finanszírozott fogorvosi szolgáltatást végez. Az ügyfél Áfa körbe bejelentkezett. Fő tevékenysége mellett egyéb üzleti tevékenységként vásárolt egy nagy értékű gépet valamint e tevékenységhez egyéb eszközöket. A hozzánk eljuttatott prospektus alapján ezzel az eszközzel egészségmegörző-prevenció fizikai-szellemi tevékenység növelő szolgáltatást kíván nyújtani. Nem tudom e tevékenységet besorolni hogy ez most áfás vagy mentes az adó alól. A dokit megkérdeztük, hogy ezt a tevékenységet folytathat-e valaki orvosi végzettség nélkül. A válasz az volt, hogy nem. Azért is lenne fontos mielőbbi segítségetek, mivel e tevékenységhez kapcsolódó beszerzések előzetes áfáját nem tudom eldönteni, hogy levonható vagy " TAM"-os tevékenység miatt nem levonhatóba tegyem. Nem tudom hogy valaki esetleg találkozott-e a BEMER 3000 terápiás vizsgálattal.

Segítségeteket előre is köszönöm. Bea

szunyibea
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Tevékenység ÁFA beli besorolása

HozzászólásSzerző: validitas » szer. okt. 01, 2008 7:36 am

Szia Bea!

A google-ban rákerestem erre a tevékenységre. Ahogy látom, nem csak orvosok végzik, hanem természetgyógyászok is, sőt otthon is használnak ilyen készülékeket. De találsz ilyen kezelőhelyekről listát szerte az országban.

 Szerintem mentes tevékenység, az áfa-tv. 85.§: mentes az adó alól:

c) az a szolgáltatásnyújtás és az ahhoz szorosan kapcsolódó sérült- vagy betegápolás, amelyet humán-egészségügyi - ideértve természetgyógyászatot is - tevékenységet végző - ilyen minőségében - teljesít;

De tájékozódás gyanánt érdemes lenne felhívni egy-két kezelőhelyet, és megkérdezni a kezelések díját, és hogy tartalmaz-e áfát.

Üdv: Böbe

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Tevékenység ÁFA beli besorolása

HozzászólásSzerző: szunyibea » szer. okt. 01, 2008 12:01 pm

Szia Böbe!

Köszönöm hogy próbálsz segíteni. Próbáltam más céget nézni, hogy ők hogyan számlázzák és itt akadtam el. Az egyik cég honlapján ugyanis azt találtam hogy ezt a típusú terápiát a fizikai közérzet javító szolgáltatások közé sorolják( Szj, Teáor szerint ez 9604) és akkor már nem is olyan egyértelmű hogy besoroljam az áfa tv. 85§ alá. Megkérdeztem az APEH ingyenes számát is, ahol először ők is azt mondták amit Te leírtál, de további beszélgetés után meggyőződéssel átálltak arra, hogy akkor áfás tevékenység legyen. No és akkor itt most megállt a tudományom, mert ha akarom így nézem, ha akarom akkor meg úgy. Csak az a gondom, hogy mivel most még csak a gépet vásárolta meg az ügyfél ez áfa visszaigénylésre jogosulttá teszi, tehát tutira le fogják vizsgálni. Ekkor pedig már egyáltalán nem mindegy hogy ki állapítja meg hogy nem is igényelhetném az áfát vissza rá, mert nem áfás. Szóval kész káosz az agyam e miatt.

szunyibea
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Tevékenység ÁFA beli besorolása

HozzászólásSzerző: validitas » szer. okt. 01, 2008 8:03 pm

Szia!

Az, hogy megvásárolta a gépet, önmagában nem teszi áfa visszaigénylésre jogosulttá, csak akkor, ha áfás tevékenység végzéséhez vásárolta. Amíg ez nem tisztázott, nem lehet mondani, hogy jogosult a visszaigénylésre, hiszen a fogorvosi tevékenysége meg mentes.

Az áfa tv-ből hivatkozott részből számomra egyértelműen az derül ki, hogy mentes. De a legcélszerűbb az lenne, ha írásban megkérnéd az APEH állásfoglalását a tárgyban, csatolva tájékoztatókat a gépről, a géppel végezhető kezelésekről. Igaz ugyan, hogy a válaszra várni kell (30 napot, sőt általában többet, 40-50 napot), viszont az áfát később is levonhatod, ill. visszaigényelheted, ha az APEH szerint ez a kezelési szolgáltatás/tevékenység áfás. Azt ugyanis nem tiltja a törvény, hogy az elévülési időn belül a teljesítést követő időszakok valamelyikében vedd számításba a beszerzést terhelő előzetes áfát.

Üdv:Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Tevékenység ÁFA beli besorolása

HozzászólásSzerző: validitas » szer. okt. 01, 2008 8:26 pm

Megnéztem a hivatkozott Teáor számot, amit más cégek használnak, az biztos nem erre a kezelésre vonatkozik, ugyanis:

9604 Fizikai közérzetjavító szolgáltatás:

 

 

 
 
 
  
Ebbe a szakágazatba tartozik:- törökfürdők, szaunák és gőzfürdők, szoláriumok, gyógyfürdők, fogyasztó- és karcsúsítószalonok, masszázsszalonok stb. tevékenysége Nem ebbe a szakágazatba tartozik:- az orvosi masszázs és terápia, lásd: 8690

- a fitnesz- és testépítő klubok és létesítmények tevékenysége, lásd: 9313

 

Megnéztem, a 8690 egyéb humán egészségügyi szolgáltatás (áfat tv. 85.§ alá tartozó!). Szerintem a BEMER is ide tartozik. Az SZJ számot most nem kerestem meg. De ha a KSH-tól kérsz besorolást, ők nagyon hamar válaszolnak, és az APEH is elfogadja. Lehet telefonon is beszélni velük, nagyon segítőkészek, de írásban kérd meg, hiszen az alapján fogod mentesbe vagy áfásba besorolni.

Elérhetőség:

Információszolgálat elérhetőségei:

1024 Budapest, Fényes Elek u. 14-18.
Telefon: (06-1)-345-6789
Fax: (06-1)-345-6788
Információkérés
Ügyfélfogadási idő: hétfő-csütörtök 9-15 óráig, péntek: 9-13 óráig

TEÁOR '08-at itt tudod megnézni:

http://portal.ksh.hu/pls/portal/vb.teaor_main.teaor08_fa

 

Üdv: Böbe

 

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Tevékenység ÁFA beli besorolása

HozzászólásSzerző: szunyibea » csüt. okt. 02, 2008 5:27 am

Kedves Böbe!

Köszönöm, hogy ennyit próbálsz segíteni nekem. Megfogadtam a tanácsodat és írtam a KSH-nak, hogy próbálják nekem besorolni a tevékenységet.

szunyibea
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Tevékenység ÁFA beli besorolása

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. okt. 02, 2008 6:52 am

Kedves Bea!

Nagyon szivesen :-) Majd megírnád, hogy mit válaszolt a KSH? Kíváncsi vagyok, ők hova sorolják ezt a tevékenységet. Előre is köszi. Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég