Adófórum

Adózási és számviteli információk

Ingatlan bérbevétel Áfa

ÁFA

Ingatlan bérbevétel Áfa

HozzászólásSzerző: iza31 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok !

A következő kérdésben kérem segítségeteket. Van egy ev. aki bérbevett egy ingatlant 2008.04.17-2008.09.25-ig. Készítettek bérleti szerződést is. A bérbevevő Áfa körös. A bérbevevő szept. 25-én kifizette a bérleti díjat, melyről kapott számlát 04.17-i dátummal. A számlán a bérleti díj 20% Áfa tartalmú. Jól gondolom, hogy ez alapján a bérbevevő levonhatja az Áfát?

Kérem aki tud segítsen.

Köszi

Iza

iza31
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Ingatlan bérbevétel Áfa

HozzászólásSzerző: mazsi5 » szomb. szept. 27, 2008 12:52 pm

  Nem írod, hogy az a bizonyos ingatlan, az milyen ingatlan, mivel ev bérli abból a feltételezésből indulok ki, hogy üzlethelyiség, iroda ingatlan...Ha az adott bérbeadó jogosan számította fel az ÁFÁ-t  (magyarul az ingatlanbérbeadásra ÁFA körösséget kért) és az ev. olyan ÁFA adóalany, akinek van adólevonási joga és ezt az ingatlant kizárólag ÁFA köteles tevékenységhez használja, akkor a neki számlában felszámított ÁFA-t levonásba helyezheti.    A bérleti díj a Ptk. és a gyakorlat szerint is előre esedékes.  A számlán a telj.dátuma a fiz.határidővel megegyező.. Ezt csak azért említem meg, mert azt írod, hogy 09.25-ig szólt a bérlet és 25-én a bérlő a kifizette a bérleti díjat..   Ha a levonási feltételek adottak, akkor a számla birtokában már akkor szerepeltethető volt levonható ÁFA-ként az ÁFA bevallásban, ami a számlán teljesítés időpontként szerepelt.  Ha mondjuk úgy szólt, hogy számla kelte: 08.04.07. fizetési határidő 2008.06.30.  s ekkor a telj.időpont is 2008.06.30., akkor a levonhatóság a II. negyedévben, vagy havisnál juniusban fennáll, s ha ezt a számlát csak 09.25-én fizette ki, akkor nyilván korábban kifizetetlen számlának minősül a visszaigénylés elbírálásánál..   Természetesen az ev is később is élhet az ÁFA levonási jogával, nem csak pont akkor, amikor ez a joga már megnyílik.

Üdv. 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Ingatlan bérbevétel Áfa

HozzászólásSzerző: iza31 » vas. szept. 28, 2008 8:41 am

Szia !

Köszi a választ. Az ev. az ingatlant melegkonyhás-büféként vette bérbe a nyári szezonra. Azt nem tudja a bérlő, hogy mit kért a bérbeadó az ingatlan bérbeadásra Áfa körösséget-e, vagy mentességet, de a számlán amit kiállított 20% Áfát szerepeltet a bérbeadó. Egyébként a bérbeadó is Áfa körös, az adószámából ítélve (2-es).

Az ingatlant a bérlő kizárólag áfa körös tevékenységhez használta. A bérbevevő negyedéves Áfa bevalló, a júniusi Áfa bevallásában a bérleti díj Áfája nem lett visszaigényelve, mivel nem volt még akkor számlája.

Tényleges kifizetés dátuma 09.25.volt, de a számlát a bérbeadó 04.hónapra állította ki. Az Áfa így beállítható a 3.negyedévre visszaigénylésbe?

iza31
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Ingatlan bérbevétel Áfa

HozzászólásSzerző: mazsi5 » vas. szept. 28, 2008 1:35 pm

Szia!  Én kérnék egy nyilatkozatot a bérbeadótól, hogy 2008-ra az ÁFA tv. 88§-a alapján az ingatlanbérbeadásra ÁFA kötelezettséget kért-e, ugyanis az ingatlan bérbeadás 2008.01.01-től (mindegy hogy lakás, vagy egyéb (üzleti) ingatlan az alapból mentes, s csak azok számíthatnak fel ÁFÁ-t az egyébként 2-es adószámú ÁFA adóalanyok közül is, akik az ingatlanbérbeadásra kérték (és kapták) az ÁFA körösséget.  Ha a bérbeadó nem kért semmit az ingatlanbérbeadásával kapcsolatosan, akkor csak mentesen állíthatta volna ki a számlát... Ha esetleg kiderül, hogy a bérbeadó jogosulatlanul számította fel az ÁFÁ-t, amit te levonásba helyeztél  (egyébként ezek szerint már levonásba helyeztedd volna ha jó a számla még 04.hóban, attól hogy az csak átvihető ÁFA követelést jelentett volna a kifizetetlensége okán..) , vagy helyezel, nálad még az APEH megállapíthatja az ÁFA különbözetet..  Úgy, hogy szerintem egy lecsekkolást azért megér.. Üdv.
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Ingatlan bérbevétel Áfa

HozzászólásSzerző: iza31 » kedd szept. 30, 2008 8:14 am

Szia !

Köszönöm a felvilágosításod. Körbejártam én is a témát és valóban az ingatlan bérbeadás főszabály szerint mentes. Az ismerősömet felvilágosítottam arról, hogy kell kérnie a bérbeadótól nyilatkozatot, hogy az ingatlan bérbeadást áfa körbe bejelentette.

Azt mondta nekem a bérbevevő, örül annak, hogy egyáltalán számlát kapott arról az összegről, melyet a bérbevevőnek kifizetett. Egyébként a bérbeadó már a számlát is visszakérte, mondván, hogy az áfa ami fel van rajt tüntetve nem visszaigényelhető. Az ismerősöm azonban nem adta vissza, mivel fél attól hogy nem kap semmilyen bizonylatot a bérleti díjról. Ezért az 1 számláért is már 3-4-szer kellett szólnia, hogy kiállítsák.

Ha a számla kibocsátója kiállít egy Áfás számlát akkor szerintem felelősséggel tartozik annak tartalmáért, tehát be kell hogy fizesse az Áfá-t, ha már így állította ki.

Az Apeh ügyfélszolgálatát már több alkalommal felhívtam, valamelyik ügyintéző azt mondta, hogy a bérbevevő kérjen nyilatkozatot, a másik tájékoztatás szerint viszont nem kell.

Hát nem tudom, hogy ezek után mitévők legyünk. Az Apeh felszólíthatja a 20% áfa tartalmú számla alapján a bérbeadót, hogy jelenkezzen be Áfa körbe ill. fizesse be az Áfát? Vagy a kötelezettség mindenképpen a vevőt terheli, aki a számla alapján kifizette az Áfát?

 

 

iza31
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Ingatlan bérbevétel Áfa

HozzászólásSzerző: mazsi5 » szer. okt. 01, 2008 2:30 pm

Ha a bérbeadó ÁFÁ-t számított fel neki azt meg kell fizetnie,   viszont a Ti helyetekben nem merném levonásba helyezni azt az ÁFÁ-t........ Lehet közölni a bérbeadóval, hogy a számla helyesbítés nem úgy működik, hogy visszaadom a számlát, főleg ha sorszámára hivatkozva már fizettem is, s a bruttó összeget. ... Szíveskedjék megküldeni a helyesbítő számlát, ahogy arról a számla tekintetében az ÁFA tv. is rendelkezik, s remélitek, hogy ehhez nem kell az APEH segítségét igénybe venni... Megfogjátok kapni a helyesbítő számlát... / A bérleti díj az egy olyan ügylet, ahol a telj.dátuma egyezik a fizetési határidővel,  számla nélkül nem vagyok köteles fizetni/   

Utólagos nyilatkozatnál, a határidő elmulasztása úgy tudom, hogy jogvesztő...   Üdv.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Ingatlan bérbevétel Áfa

HozzászólásSzerző: iza31 » csüt. okt. 02, 2008 3:56 am

A Áfa bevallásába én sem szeretném így levonásba helyezni az Áfát, de mivel elég nagy összegről van szó 500e Áfa sokat kell majd befizetnie. Ha nem teszi bele ezt az összeget, akkor így 2x fogja az áfát fizetni. Egyszer amikor kifizette az Áfás számla alapján, egyszer meg ha nem igényli vissza. Vagy nem jól gondolkodom?

Ha nem helyezi levonásba, és a bérbeadó megfizeti az Áfát, akkor hogy jut a pénzéhez a bérbevevő?

 

 

iza31
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Ingatlan bérbevétel Áfa

HozzászólásSzerző: mazsi5 » szomb. okt. 04, 2008 3:24 pm

Szia Iza! Kétszer nem szenvedi el a bérbevevő az ÁFÁ-t legfeljebb egyszer, amikor úgy fogad be ÁFÁ-val növelt számlát, hogy az a számla nem lehetne ÁFÁ-s!  S így nála a költség az egy ÁFÁ-val növelt költség lesz.   Ha a bérbeadó a bérbeadás tekintetében mentes, akkor egyszerű a dolog, hogy ne dobjatok ki feleslegesen 500 eft Ft-ot.  Felszólítja a cég (hivatalosan írásban), hogy kéri a számlhelyesbítést , tehát mentesen,  vagy sziveskedjenek beigazolni, hogy jogosan számították fel at ÁFÁ-t, mert bérbeadásra ÁFA körösséggel bírnak.

Ha a számlát befogadó cég ezt nem teszi, s kifizeti az ÁFÁ-val növelt összeget, miközben tudja, hogy a szállító nem számolhatott volna fel ÁFÁ-t... , s nem tesz lépéseket a helyes számla kézhezkapása érdekében...  akkor mit lehet erre válaszolni??  Ha a számla alapján visszaigényli a jogosulatlanul felszámított ÁFÁ-t, s egy vizsgálat alkalmával esetleg kiderül a dolog, s megállapíítják az ÁFA különbözetet, plusz esetleg a bírságot is... , akkor majd megy a cégvezető pereskedni a számlakibocsátóval, vagy benyeli ezt a szankciót..

     Vagy a számlában szereplő ÁFÁ-t eleve levonásba se helyezi (nem igényli vissza) tartva az esetleges szankciótól, mivel tudja, hogy a számla hibásan van kiállítva, hibás ÁFA kulccsal, s lenyeli a számla bruttó értékét költségként..

Ha a bérbevevő cég  nem akar számlahelyesbíttetéssel foglalkozni, meg nem meri a számlában lévő ÁFÁ-t sem levonásba helyezni, mert tudja, amit tud, akkor kitől akarna az ÁFÁ-nak megfelelő összegű pénzéhez jutni? 

Szerintem magyarázd el a cég képviselőjének, hogy valahogy hassatok oda, hogy megkapjátok az ÁFA tv-nek is megfelelő helyesbítő számlát, vagy a nyilatkozatot arra, hogy a bérbeadó az ÁFA körösen jogosult a számlát kibocsátani az inagtlanbérbeadásáról.  Üdv.   

Ha megkapjátok a helyesbítő számlát (mentesen) , akkor azon mínuszban fog jelentkezni az az 500 eFt, amit ez esetben a bérbeadótól vissza kell, hogy kapjatok, mert akkor már a kibocsátott számlák alapján ő fog tartozni nektek, ha Ti az eredeti számlát hiánytalanul ÁFÁ-san fizettétek meg neki.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Ingatlan bérbevétel Áfa

HozzászólásSzerző: iza31 » vas. okt. 05, 2008 9:35 am

Szia !

Köszönöm a választ. Én megírtam a nyilatkozatot, megtennéd, hogy vetsz rá egy pillantást jónak találod-e így?

T.Cím !

Ezúton tájékoztatom Önt, hogy az Áfa tv.88§ alapján az ingatlan bérbeadás 2008.01.01-től Áfa mentes. Ön kiállította az XY sz.számláját bruttó 3.000.000 Ft-ról, mely 20% Áfát (500.000 Ft.-) tartalmazott. Kérem szíveskedjen nyilatkozni arról, hogy az ingatlan bérbeadásra Áfa kötelezettséget kért-e?

Amennyiben az ingatlan bérbeadásra nem nyújtott be kérelmet Áfa körösségre, úgy kérem szíveskedjen a fent kiállított számláját stornírozni és az Áfával csökkentett összeggel 0%-osan kiállítani új számláját. Mivel a fent kiállított számlában én 500.000 Ft Áfát is kifizettem Önnek, az új számlájuk alapján az Áfa összegére igényt tartok, ezért kérem azt visszafizetni.

 

iza31
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Ingatlan bérbevétel Áfa

HozzászólásSzerző: zspotorke » vas. okt. 05, 2008 10:33 am

Szia Iza!

Amíg Mazsi előkerül:

Az ingatlanbérbeadás a 86.§. szerint adómentes. Az általad hivatkozott  88.§ arról szól, hogy de ettől eltérően adókötelessé tehető. Idén ez meghosszabított lehetőség volt év elején ill. ha még nem adott bérbe a bérbeadó, akkor a tevékenység megkezdésével egyidőben.

A kiállított számlát nem stornírozni kell, hanem helyesbíteni. (stornírozás akkor van, ha a gazdasági tevékenység nem valósult meg.) illetve az ÁFA nem 0%-os, hanem mentes a tevékenység sajátos jellegére tekintettel. Ne haragudj a pontosításokért, nem kioktatni szeretnélem, de úgy gondolom, hogy mi könyvelők fogalmazzunk pontosan.

 

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég

cron