Adófórum

Adózási és számviteli információk

Használt és új termékek értékesítése vegyesen

ÁFA

Használt és új termékek értékesítése vegyesen

HozzászólásSzerző: szdorina » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Eddig kizárólag használt termékeket forgalmaztunk de a jövőben szeretnénk külföldről behozni új dolgokat is (ruhákat árulunk).

A használt dolgokra a különbözeti adózást alkalmazzuk az újakat meg ugye normál adózás szerint kell eladni.

Mi történik akkor ha valaki vesz egy használt és egy új ruhát? Ezt le tudom kezelni egy számlán? (internetes webáruház vagyunk, minden egyes eladásról számlát állítunk ki) Vagy állítsak ki 2 számlát?

Kérdésem lenne még a szállítási díjjal kapcsolatban.

Futárcéget alkalmazunk a szállításokra, tőlük ÁFA tartalmú számlát kapunk. A szállítási költségeket nem 1 az 1-ben számlázzuk tovább hanem saját kalkuláció alapján az eladás árát alapul véve határoztunk meg szállítási költségeket (vagyis elképzelhető hogy pont annyit fizet amennyit mi a futárnak de az esetek többségében nem)

Hogyan számlázom ki a szállítást? ÁFA-val vagy anélkül? Mi van akkor ha vesz valaki 1 használt ruhát, 1 új ruhát és egyben küldöm el neki?

A szállításhoz lenne még számviteli kérdésem is. Elvileg ez gondolom közvetített szolgáltatásnak minősül, ugye? De mennyit rakok be a futárcégnek fizetett díjból 8-asba? amennyit összesen majd kiszámlázok a vevők felé?

Huh, az adó nagyon nem az én területem, bocsánat ha nagyon alapvető kérdéseket teszek fel :(

 

Dorina 

 

szdorina
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Használt és új termékek értékesítése vegyesen

HozzászólásSzerző: Timci » szer. szept. 17, 2008 10:03 am

Szia Dorina,

Szerintem egy számlában le kell tudnod kezelni a használt és új ruha kiszámlázását is. Nem teljesen értem, hogy mi okoz gondot. Technikailag nem tudjátok megvalósítani? Szerintem be kellene kötni a számlázóba is azt, hogy az a bizonyos cucc, amit eladsz, az használt vagy új, azaz a számlán is megjeleníteni és esetleg külön ÁFA főkönyvi számlát is nyithatsz rájuk, hogy meg tudd különböztetni a könyveidben, de emiatt nem kell két számlát kiállítani.

Az fuvardíj továbbszámlázása kérdésedre akkor tudnék pontos választ adni, ha tudnám, hogy a céged ÁFA szempontjából hogyan van besorolva. Mert, ha körön kívüliek vagytok, nem számlázhatsz ÁFÁ-san, ha körön belüli, vagy megosztott, akkor kell ÁFÁ-t fölszámolnod. Az, hogy hogyan kalkulálod, ebből a szempontből mellékes! >>> Ez akkor fontossá, mikor készíted a számviteli politikádat vagy az erre vonatkozó szabályzatot (ha még nincs, akkor kell csinálnod9, ugyanis ebben szerepeltetni kell az elvet ami alapján ez kiszámítod.

Igen a fuvarktg továbbszámlázása közvetített szolgáltatás lesz, 815-be kell könyvelned azt a részt, mely nálad ktgként felmerült. Az, hogy a 915-ön megjelenő kiszámlázott érték(amit kiszámlázol a futárcégnek) magasabb a 815-ön szereplő közvetített szolg.értékénél, nem baj! Ezt megengedi a Szvt., hisz rárakod a saját kis árrésedet, nyereségedet (ez nem baj, sőt, most már elvárás, hogy a piaci ár felett, bizonyos árréssel kell dolgozni minden tranzakciónál, hisz nem életszerű, hogy bárki - gazdálkodó szervezet - úgy dolgozik, hogy nincs rajta nyeresége), a lényeg, hogy a 915 egyenlege legalább akkora, vagy nagyobb legyen, mint a 815-é!!!

Ennyit tudok a témához hozzáfűzni így hírtelen. Remélem mindenre válaszoltam és segítettem.
Ha van még kérdés, nyugdtan tedd fel!

Üdv,

Timci

Timci
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Használt és új termékek értékesítése vegyesen

HozzászólásSzerző: szdorina » szer. szept. 17, 2008 10:15 am

Szia!

Annyi a problémám az egy számlára helyezéssel, hogy különbözeti számlázás esetén szerepelni kell a számlán hogy "A számla az áfa tv. x pontja alapján áfát nem tartalmaz"

Na most innentől kezdve ez így nem értelmezhető, hiszen lenne rajta olyan tétel ami áfa-s.

Áfa körön belüliek vagyunk (ha jól sejtem) csak a használt cuccok miatt kértük hogy különbözeti áfa-t is tudjunk használni.

 

Dorina

 

szdorina
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Használt és új termékek értékesítése vegyesen

HozzászólásSzerző: Timci » szer. szept. 17, 2008 10:33 am

Szia,

Ja, most már értem! A következő a javaslatom: így, hogy kézzel írod a számlákat, át tudod írni ezt a hivatkozást, úgy hogy " az első sor nem tartalmaz ÁFÁ-t a tv.X pontja...."

Ha pedig áttérsz a gépi vagy elektronikus számlázásra és nem engedi a progi együtt kezelni a kettő sort, sajna külön számlát kell kiállítani! :-(

T.

Timci
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Használt és új termékek értékesítése vegyesen

HozzászólásSzerző: tepimail » szer. szept. 17, 2008 1:56 pm

Szia! Nálunk mind a két tétel rákerül egy számlára. Gépi számlát adunk, számlázó programunk van. Az áfás tétel nem gond, beírja és felszámítja az áfá-t. A használtnál az áfa sorba beírja különbözet szerinti áfa. Ezen kívül ráírja: "Használtáru értékesítés az Áfa trv. XVI/2 alfejezete szerint számlázva". Ha kézzel állítod ki a számlát szerintem semmi akadálya, hogy ráírd. Ebből értesül a vevőd, hogy  a használtárura nem számoltál áfá-t, illetve a netto és a brutto azonos. Az áfás tételek természetesen áfásan kerülnek rá. Szerintem nem kell lkét számla. üdv:tepimail   
tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Használt és új termékek értékesítése vegyesen

HozzászólásSzerző: szdorina » szer. szept. 17, 2008 2:13 pm

Köszönöm a válaszokat!

Szoktam géppel és kézzel is számlázni (főleg géppel) de akkor így simán meg tudom oldani hogy majd átírom a szöveget.

Még számlához kapcsolódva lenne kérdésem.

Minden egyes tételt fel kell tüntetni a számlán, vagy esetleg lehet összevonni sorokat? A kérdés lényege pontosabban az, hogy mondjuk eladok 10db használt ruhát összesen mondjuk 5.500 Ft-ért de mindegyiket különböző áron. Fel kell írnom a számlára egyesével hogy az egyik 390 Ft volt, a másik 280, a harmadik 420 vagy mondhatom azt hogy eladtam használt ruhát összesen 5500 ft-ért, mennyiség 1, ár 5500? 

Nem hinném hogy ez így szabályos lenne csak kaptam már én is más cégtől így számlát és ezért kérdezem.

Nem mellesleg rengeteg időt megspórolnék vele ha nem kellene minden tételt egyesével felsorolnom.

(a megnevezés minden tételnél "használt ruha")

Dorina

szdorina
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég

cron