Adófórum

Adózási és számviteli információk

EU-s teljesítés igazolása, kis értékű áruszállítás

ÁFA

EU-s teljesítés igazolása, kis értékű áruszállítás

HozzászólásSzerző: nagylzs1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Cégünk internetes csomagküldő szolgáltatással foglalkozik. Más tagállamokban adunk el. A vevők interneten keresztül fizetnek, hitelkártyával. A kiküldött termékek kis értékű dísztárgyak. A termékeket elsőbbségi levélként küldjük ki a számlával együtt. A termékek kis értéke miatt nem lehetséges az utánvétes vagy ajánlott küldési mód. Példa: a termék értéke 200 forint, a postaköltség 900 forint, de ajánlott levélként már 1800 forint lenne. Ráadásul hiába adjuk föl ajánlott levélként, ez egyszerűen nem működik: a magyar postától még soha nem kaptunk vissza igazolást arról hogy a vevő átvette volna a terméket. (Annak ellenére hogy a vevő megkapta a csomagot.) A futárszolgálattal szállítás szintén szóba sem jöhet a termékek alacsony ára miatt. (Nagy a verseny, ha ezt a plusz költséget beépítenénk a termék árába, akkor senki nem venne tőlünk semmit.) Az sem járható út, ha a vevőt kérjük meg egy igazolás visszaküldésére. (Ezek a vevők azért vásárolnak az interneten mert lusták bemenni a boltba. Nem fognak visszaküldeni semmit.)

A számlán szereplő tételek jelenleg 20%-os áfásak, mivel nem tudjuk igazolni azt, hogy a termék elhagyta az országot.  Viszonylag sok a megrendelésünk, de jelenleg szinte nulla haszonnal dolgozunk amiatt hogy az ÁFA-t be kell fizetni utána. A kérdés az lenne, hogy ilyen esetben hogyan tudnánk bizonyítani a termék kiszállítását más tagállamba?  A versenytársaink is megoldják valahogy, mert ők is szállítanak más tagállamokba (bár az igaz hogy ők nem Magyarországról szállítanak).

 Az APEH állásfoglalása itt található:

http://www.apeh.hu/adoinfo/afa/termek_igazolas.html
 

nagylzs1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

EU-s teljesítés igazolása, kis értékű áruszállítás

HozzászólásSzerző: M.Éva » hétf. szept. 15, 2008 12:38 pm

Szia!

Csak az utánvétes konstrukcióban lehetne igazolni a kivitelt.

Meg kell vizsgálni, hogy az EUS adószámos vevőből mennyi van, és nekik utánvéttel küldeni áfa nélkül.A többi esetben marad az áfá-s értékesítés.

Üdv:Éva

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EU-s teljesítés igazolása, kis értékű áruszállítás

HozzászólásSzerző: nagylzs1 » hétf. szept. 15, 2008 2:40 pm

Az utánvétes szállítás mint ahogy írtam is, nem jó. A szállítási költségen
mindenképp 0% áfa van, és az összes költségek felét ez teszi ki. A haszonkulcs
most 5% körül van, tehát az utánvétes szállítás negatívba vinné át a profitot.
Számunkra a megoldás az lenne, ha valamilyen más igazolás beszerzésével tudnánk
0%-os ÁFA-t használni, mert ez a profitot megháromszorozná. A mostani 5% profit
mellett rezeg a léc, 15% esetén egy újabb magyar vállalkozás lenne megmentve
a csődtől.

Arra gondoltam hogy aláíratnék a postával egy nyilatkozatot arról, hogy melyik
országba hány csomagot küldtek ki, és hogy ez melyik sorszámú számlán szerepel.
De az APEH állásfoglalása szerint csak a kiszállítás szándékát bizonyítja.

Tehát jogilag lehet hogy úgy van ahogy mondod, és ez alapján lehet hogy el
kellene fogadnom a választ. Ha nem születik kedvező megoldás, akkor el is
fogom, de még várok egy kicsit.

Várok, mert én nem jogilag nézem a dolgot, hanem a cég túlélésének szempontjából.
Még nem szeretnék beletörődni a kudarcba. Hátha csoda történik! :-)

Bár lehet hogy itt nem szabad ilyet csinálni, de leírom a véleményemet is: ez a törvény nagyon igazságtalan!
A postán kapott számla miért nem hitelt érdemlő bizonyíték? Azért mert az esetek 0.1%-ban nem kerül ki az
országból az áru? Hát akkor most elmondom mi történik ezekben az esetekben: itthon ellopják, vagy szállítás
közben megsérül, vagy elveszik. Csakhogy - mivel a vevő nem kapja meg az árut, ezért vissza kell fizetnem
a teljes vételárat, és lesztornóznom a számlát. Végeredményben az ÁFA pont azokban az esetekben nem lesz
befizetve, amikor a kiszállítás nem történik meg!

A többi 99.99%-ban meg, amikor tényleg ki lesz szállítva a termék, akkor meg miért fizessek,
hiszen másik tagállamba szállítottam!

Miközben mi itt próbálunk kiskaput találni az - állítólag az én érdekeimet védő - törvények útvesztőjében,
a szlovák versenytársam szépen lenyom a versenyben, mert nála
elfogadják a postán kapott számlát. Nálunk meg nem. Náluk nem feltételezik, hogy
valaki azért ad postára egy 300 forintos terméket, hogy "majd hátha valaki ellopja
és akkor itthon marad", és akkor ez már kérem szépen adócsalás!

Normális dolog ez??? Hol igazságos ez? Méghogy az EU-ban szabad verseny van??? Engem itt bizony elnyomnak!

nagylzs1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

EU-s teljesítés igazolása, kis értékű áruszállítás

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » hétf. szept. 15, 2008 5:34 pm

Teljesen rossz helyen keresed a megoldást, ami a általad megjelölt Apeh állásfoglalást illeti. Távolsági értékesítés (áfa szempontból ilyen a csomagküldő kereskedelem) esetén minden EU tagország meghatároz egy összeget, ez Mo-on pl évi 35ezer euró (a többi ország kvótája szerepel az apeh honlapon). Mivel kis értékű dísztárgyakat levélben küldesz, felteszem, hogy nem adóalany magánszemélyek a megrendelők és hogy egy-egy ország tekintetében messze nem éri el ezt az összeget. Ha egy-egy ország tekintetében magasabb az elért árbevétel, akkor majd ott be kell jelentkezni adóalanyként és ottani áfával kell majd számlázni és ott beadni a bevallást.

Ezt kell figyelembe venned: http://www.apeh.hu/adoinfo/inf2008/i29.html  a lap közepe felé találod.

És nincs szó semmiféle elnyomásról, az EU-ban ez közösségi szinten szabályozott kérdéskör.

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EU-s teljesítés igazolása, kis értékű áruszállítás

HozzászólásSzerző: nagylzs1 » kedd szept. 16, 2008 7:03 am

Rendben, ezt a választ elfogadom! :-) 

 

Bár még kérnék egy kis segítséget az értelmezésben. Vázolom hogy én hogy értelmezem:

 

1. ha az adott tagállamba az ottani kvóta fölött értékesítek, akkor mindenképp ott kell adóznom, és ezt a tényt az APEH-hoz be kell jelentenem

2. ha az adott tagállamba az ottani kvóta alatt értékesítek, akkor LEHETŐSÉGEM van ott adóznom, és ezt a tényt bejelentenem. Bejelentés után 2 évig a választásomon nem változtathatok.

3. ha az adot tagállamba az ottani kvóta alatt értékesítek, akkor LEHETŐSÉGEM van itthon adóznom.
 

 A harmadik esetnben normál ÁFA-s számlát írok, az első kettőben 0%-osat. Mivel a tagállamonkénti kvótát nem érem el, ezért nekem az az egyszerűbb ha itthon adózok.

Jól értettem?

És ezek szerint a konkurensem törvényt szeg, amikor nem ír áfát a számlára. 

És ezek szerint tényleg nem nyomnak el. Bár az igaz hogy személyesen bementem az APEH-hoz ahol nem tudtak segíteni, utána felhívtam az APEH-ot és ottani jogászokkal beszéltem akik szintén nem tudták segíteni. Aztán jön valaki, aki egyből tudja hogy hol van a megfelelő információ.

Persze nem lettem sokkal boldogabb, mert úgy tűnik mindenkétt ÁFA-t kell fizetni. De legalább tudom hogy másokra is ez vonatkozik, így sokkal igazságosabb.

KÖSZÖNÖM!!! :-) 

nagylzs1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég