Adófórum

Adózási és számviteli információk

Állásfoglalás-Fordított áfa

ÁFA

Állásfoglalás-Fordított áfa

HozzászólásSzerző: Marcsi83 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szaisztok!
Egyik cégemre állásfoglalást kértem az apehtól, mivel nem voltam biztos ha a vállalkozó elvállal egy komplet ház felépítését/elkészítését, külön meg van határozva, hogy ennyi a munkadíj meg annyi az anyagköltség, akkor az anyagköltséget áfásan vagy fordítottan számlázom! Illetve azt a kérdését is feltettem, hogy mi a helyzet ha csak munkadíjról szól a szerződés. Az számomra egyértelmű volt,ha csak munkadíjról szól a szerződés akkor az anyagköltség fordított. Megerősítés miatt kértem. Viszont az állásfoglalásba nincs külön bontva/említve az anyagos||munkadíjas munka csak úgy magyarázza, hogy a főtevékenységet kell figyelembe venni ezért fordított az anyagköltség is!
Viszont itt a fórumon egyszer azt olvastam ha külön van bontva a munkadíj meg az anyagköltség, akkor a munkadíj fordított, az anyag áfás!
Most mit csináljak az összes számlát amit eddig kiadtunk /áfásan az anyagról/ most stornozni kellene?
Kérlek segítsetek tisztázni!
Marcsi83
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Állásfoglalás-Fordított áfa

HozzászólásSzerző: Panni49 » szer. aug. 27, 2008 4:28 am

Szia! Csak hangosan gondolkodom. Ha csak munkadíjról szól a szerződés,akkor a vállalkozó miért nem vette meg az anyagot a megrendelő nevére? -és akkor nincs ilyen dilemma.Ha a vállalkozó a saját nevére vette meg az anyagot,márpedig ezt írod,teljesen mindegy,hogy külön tünteti fel a felhasznált anyagok értékét az a szolgáltatás része.Kíváncsi vagyok más véleményére is. Üdv.Panni
Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Állásfoglalás-Fordított áfa

HozzászólásSzerző: biarnei » szer. aug. 27, 2008 6:17 am

Szia! Én is hangosan goldolkodom. 1. Amennyiben a megrendelő a szerződésben külön kéri az anyagot számlázni, az felé áruértékesítés is lehet - a vállalkozó tevékenységi körében szerepelnie kell, s a könyvelésben ELÁBÉ. 2. Ha csak alábontásban kéri a számlán feltüntetni a felhasznált anyagot, ami a szolgáltatás része, akkor fordítottan adózik, hiszen azt a munka során a vállalkozó beépítette, felhasználta, a ház anélkül nem fog állni. Ez a vállalkozónál anyagktg.

Én fordítottan számláznám!

Üdv: Biárné

biarnei
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Állásfoglalás-Fordított áfa

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » szer. aug. 27, 2008 7:12 am

SZiatok...

sztem ha külön van számlázva az anyag akkor az ÁFÁS... hiszen a trv a munkadijrol irja hogy fordítottan adózik az anyagról nem....

üdv: Csaba 

Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Állásfoglalás-Fordított áfa

HozzászólásSzerző: mazsi5 » szer. aug. 27, 2008 9:29 am

Sziasztok!   Szerintem itt nem munkadíj szolgáltatásról van szó,  hanem termékértékesítésről  (kérdésben: komplett ház felépítése...), s ezek szerint a megrendelő vevő vélhetően olyan ÁFA adóalany (ha a fordított dolog egyáltalában szóba jött a kérdésben), akitől ÁFA fizetése elvárható.. tehát aki az ÁFÁ-nak a fordított ÁFA személyi feltételeinek megfelel, s ÁFÁ-zós ÁFA alany az eladó is..

ÁFA tv.-ből:

10. § Termék értékesítésének minősül továbbá:

d) az építési-szerelési munkával létrehozott, az ingatlan-nyilvántartásban bejegyzendő ingatlan átadása a jogosultnak, még abban az esetben is, ha a teljesítéshez szükséges anyagokat és egyéb termékeket a jogosult bocsátotta rendelkezésre.

142. § (1) Az adót a termék beszerzője, szolgáltatás igénybevevője fizeti:

a) a 10. § d) pontja szerinti termékértékesítés esetében;

e) a 86. § (1) bekezdésének j) és k) pontja alá tartozó termékértékesítés esetében, ha az értékesítő adóalany élt a 88. §-ban említett választási jogával;

Üdv.

 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Állásfoglalás-Fordított áfa

HozzászólásSzerző: Marcsi83 » szer. aug. 27, 2008 2:32 pm

Mazsi nem tudom kivenni a válaszodból, hogy most az anyagot te hogy számláznád? Ha anyag+munkadíjról van szó!
Marcsi83
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Állásfoglalás-Fordított áfa

HozzászólásSzerző: mazsi5 » szer. aug. 27, 2008 7:50 pm

Kedves Mercsi83!  Sehogy,  merthogy komplett (ÉJ)  termékértékesítés történit (komplett lakás,valmi),  ha úgy tetszik akkor a saját termelésű készletedet adod el, mellyel kapcsolatban neked az előállítási költségeidben volt felhasznált anyag költség és volt munkadíj,járulék,stb..... és ha a felek megfelelnek a fordított ÁFA személyi feltételeinek, akkor fordítottan a hivatkozott  ÁFA tv. §-ai alapján. Sajnálom, ha nem volt értelmezhető.

   Azokat az anyagokat, amiket beépítettetek, azt eredi állapotának megfelelően nem tudjátok tételesen átadni az építtetőnek, az nem tudja átvenni, akkor vajon valós-e az áruértékesítésetek..

Nyilván ha lenne építőanyag kereskedelmi tevékenysége is annak a cégnek, amelyik építés-szerelés, kivitelezéssel foglalkozik  , s az építtető először megvásárolta volna tőletek az árut (anyagot, amit úgy tételesen kellett volna, általuk is ellenőrizhetően átadni-átvenni), akkor az náluk lett volna anyag/beruházás, nálatok áru eladás és elábé. S ha a megrendelés, szerződés úgy szólt volna, hogy az anyagot az építtető biztosítja, titeket a kivitelezéssel bíz meg,  akkor egy "anyagmentes" díjtétellel számláznátok, de akkor is termékértékesítésként kellene kezelnetek az átadásnál ÁFA szempontjából...          Úgy láttam tavaly évvégén, ez év évelején sokszor téma volt az egy fordított,- egy egyenes  ÁFA vitákban az, hogy mikor termékértékesítés és mikor szolgáltatás , itt a fórumon, sok hasznos hozzászólást olvastam.....    /Viszont mivel az építtető és kivitelező között olyan megállapodás volt, hogy a kivitelező kompletten építse  meg a házat, a megállapodásnak megfelelő kivitelben, de a kivitelező biztosítja a szükséges anyagokat is,  s erre megalkudtak egy díjban,  akkor nem arról állapodtak meg, hogy mennyiért és mennyi cementet, vagy sódert akar venni az építtető és milyen összeget fizet munkadíjra.  Nyilván készítettek egy ár kalkulációt a várható anyagszükségletről és a különböző szakipari, stb.építés-szerelési munkadíjak egységáraival m2 vakolás,stb.,  és ennek kalkulált összege lett a vállallási ár. Tehát nincs külön áru eladás és külön munkadíj szolgáltatás./    üdv.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Állásfoglalás-Fordított áfa

HozzászólásSzerző: biarnei » szer. okt. 01, 2008 12:37 pm

Szia!

Ez egy jó kérdés! "Hangosan" gondolkodva: ha a vállalkozónak meg kell bontania a számlát anyagktg. és szolgáltatás díjára, akkor az alvállalkozótól kapott számlát megbontanám, hogy a megrendelő felé valós legyen az adat. Tehát ablak 51-re, a munkadíj 815-re.

Üdv: Biarnei

biarnei
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég

cron