Adófórum

Adózási és számviteli információk

Telephely értékesítés

ÁFA

Telephely értékesítés

HozzászólásSzerző: Mana79 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 

Szeretném a segítségeteket kérni.A cég amit könyvelek szeretné értékesíteni a telephelyét.Telket,a rajta lévő raktárépületeket,irodaépületet.Egyszóval mindent.A telket külön szeretné kiszámlázni a cég.Úgy gondolom ez akkor egy beépített ingatlan(földterület).Az egyéb beépítetlen ingatlan(földterület)alapesetben adómentes,de mi van ha be van építve?Úgy érzem belebonyolódtam kicsit.

Átrágtam már magam egy párszor az áfa törvényen,de nem vagyok biztos abban,hogy áfásan vagy áfa nélkül értékesítheti ezeket az ingatlanokat. 

 Köszönöm szépen előre is a segítségeteket.

 

 

 

Mana79
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Telephely értékesítés

HozzászólásSzerző: thzs » szer. júl. 30, 2008 3:10 pm

Szia!

A két évnél régebben használatbavett ingatlan - ún. "régi" ingatlan - értékesítése alapesetben áfa mentes. Ez mind a telekre, mind a felépítményre vonatkozik.

Abban az esetben, ha 2007. december 31-ig a TAFA-n az eladó nyilatkozott az ingatlanok értékesítésének áfa hatálya alá való bekerülésére vonatkozóan - ezt a nyilatkozatot március 31-ig pótolni lehetett -, akkor az ún. "régi" ingatlan értékesítése bekerült az áfa hatálya alá. Ebben az esetben a vevő áfa alanyasága esetén az értékesítés áfás, de fordított áfás számlát kell kiállítani.

Tudom hogy bonyolult, de ez van. Az eladó cég EBEV-es törzslapján ellenőrizzétek le, hogy az ingatlan értékesítés áfa hatálya alá való bekerülése megtörtént-e. Az adóhatóságtól kapott levelem szerint az ingatlanok áfa hatálya alá való kerülését évközben nem lehet kérni, erre csak az előzőekben említett időpontokban volt lehetőség 2008.01.01-től kezdődő hatállyal.(A választás 5 évre szól.)

 

üdv.:Zs. 

 

thzs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Telephely értékesítés

HozzászólásSzerző: lelik.istvan » szer. júl. 30, 2008 3:26 pm

Szia!

A két évnél régebben használatbavett ingatlan - ún. "régi" ingatlan - értékesítése alapesetben áfa mentes. Ez mind a telekre, mind a felépítményre vonatkozik.

Abban az esetben, ha 2007. december 31-ig a TAFA-n az eladó nyilatkozott az ingatlanok értékesítésének áfa hatálya alá való bekerülésére vonatkozóan - ezt a nyilatkozatot március 31-ig pótolni lehetett -, akkor az ún. "régi" ingatlan értékesítése bekerült az áfa hatálya alá. Ebben az esetben a vevő áfa alanyasága esetén az értékesítés áfás, de fordított áfás számlát kell kiállítani.

Tudom hogy bonyolult, de ez van. Az eladó cég EBEV-es törzslapján ellenőrizzétek le, hogy az ingatlan értékesítés áfa hatálya alá való bekerülése megtörtént-e. Az adóhatóságtól kapott levelem szerint az ingatlanok áfa hatálya alá való kerülését évközben nem lehet kérni, erre csak az előzőekben említett időpontokban volt lehetőség 2008.01.01-től kezdődő hatállyal.(A választás 5 évre szól.)

 

üdv.:Zs. 

 

lelik.istvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Telephely értékesítés

HozzászólásSzerző: lelik.istvan » szer. júl. 30, 2008 3:30 pm

Zsuzsi! Nálam  jelent meg a válaszod, mivel nem láttam  ezt feltöltve, ezért  besegitettem Neked. Remélem nem veszed plágiumnak? Mikor feltöltöttem, akkor  már a tied is ott volt! 

 Üdv: Pista 

lelik.istvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Telephely értékesítés

HozzászólásSzerző: thzs » szer. júl. 30, 2008 3:32 pm

Szia Pista!

Dehogy veszem. Valami miatt furcsán működik most ez a rendszer. Ezek szerint tök egyformán vélekedünk a kérdésről.

Üdv.Zs. 

thzs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Telephely értékesítés

HozzászólásSzerző: M.Éva » csüt. júl. 31, 2008 6:32 am

Szia!

Kiszámlázni külön kell, hiszen a TE-ként is külön kellett nyilvántartani!

A telekre nem lehetett  ÉCS-t elszámolni, csak a felépítményre!

Üdv:Éva

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Telephely értékesítés

HozzászólásSzerző: Mana79 » csüt. júl. 31, 2008 9:23 am

Köszönöm szépen a segítségeteket!

Üdv

Mariann 

Mana79
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég