Adófórum

Adózási és számviteli információk

Építőanyag tovább számlázása

ÁFA

Építőanyag tovább számlázása

HozzászólásSzerző: Melcsi83 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Építőipari cég elválalt egy munkát, előre megvásárolta az anyagot, viszont a munka nem jött össze, ezt ő tovább értékesítheti egy másik Kft-nek?
Melcsi83
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Építőanyag tovább számlázása

HozzászólásSzerző: validitas » szer. júl. 23, 2008 3:24 pm

Igen, nyugodtan értékesítheti a megvásárolt anyagot, ami nem is anyag ebben az esetben, hanem áru. Át kell sorolni a vásárolt készleteknél az anyagból áruba. Azaz nem anyagköltség a cégnél, hanem elábé.

Üdv:Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Építőanyag tovább számlázása

HozzászólásSzerző: hvanna » szer. júl. 23, 2008 3:24 pm

 

Szia Melcsi !

Nézd meg hogy a tevékenységi körébe az értékesítés benne van-e , de minden bizonnyal igen.

Az  anyagot a  cég  vásárolta, készletre vette, most eladja, leszámlázza a készletből pedig kivezetésre  kerül.

üdv: hvanna 

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Építőanyag tovább számlázása

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » szer. júl. 23, 2008 4:31 pm

Sziasztok!

Böbe én nem sorolnám át anyagból áruba, nyugodtan maradhat anyagon, költségként ez esetben is Elábéként fog megjelenni.

Azt mondja a Szt:

78. § (1) Az anyagjellegű ráfordítások között kell kimutatni a vásárolt és felhasznált anyagok értékét, az igénybe vett (vásárolt) szolgáltatások - le nem vonható általános forgalmi adót is magában foglaló - értékét, az egyéb szolgáltatások értékét, az eladott áruk beszerzési értékét és az eladott (közvetített) szolgáltatások értékét.

(2) Anyagköltségként az üzleti évben felhasznált vásárolt anyagok bekerülési (értékvesztéssel csökkentett, az értékvesztés visszaírt összegével növelt bekerülési) értékét, továbbá a vásárolt növendék-, hízó- és egyéb állatok bekerülési értékét kell kimutatni. A termelés, a tevékenység, a szolgáltatás során keletkezett hulladékok, haszonanyagok értékével, az anyagok bekerülési értékében figyelembe vett vámteher, jövedéki adó visszatérített összegével az anyagköltséget csökkenteni kell.

(3) Az igénybe vett szolgáltatások értékeként az üzleti évben igénybe vett anyagjellegű és nem anyagjellegű szolgáltatások bekerülési értékét a - le nem vonható általános forgalmi adót is magában foglaló - számlázott, fizetett, szerződésben meghatározott összegben kell elszámolni.

(4) Az egyéb szolgáltatások értékeként az üzleti évben felmerült, az eszközök bekerülési értékében el nem számolt (figyelembe nem vehető) illetéket, jogszabályon alapuló hatósági igazgatási, szolgáltatási díjat, egyéb hatósági igazgatási, szolgáltatási eljárási díjat, bankköltséget (a kamat kivételével), biztosítási díjat, továbbá a saját előállítású termékeknek a saját kiskereskedelmi egységbe történő kiszállításakor, illetve (saját) üzemben történő felhasználásakor megfizetett adót, járulékot, termékdíjat a számlázott, a fizetett, a szerződésben meghatározott (számított), a bevallott összegben kell kimutatni.

(5) Az eladott áruk beszerzési értéke az üzleti évben - általában - változatlan formában eladott anyagok, áruk bekerülési (értékvesztéssel csökkentett, az értékvesztés visszaírt összegével növelt bekerülési) értékét foglalja magában. Az eladott áruk beszerzési értékét növelő tételként kell kimutatni az értékesített betétdíjas göngyölegek bekerülési értékét, majd az eladott áruk beszerzési értékét csökkenteni kell a visszavett betétdíjas göngyölegek bekerülési értékével.

(6) Az eladott (közvetített) szolgáltatások értékeként a vásárolt és változatlan formában értékesített szolgáltatások bekerülési értékét kell elszámolni az értékesítéskor.

 

 

Azt Hvannától szeretném megkérdezni, milyen TEÁOR szükségeltetik a tevékenységeim között, hogy a feleslegessé vált eszközeimet, készleteimet eladhassam?

 

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Építőanyag tovább számlázása

HozzászólásSzerző: hvanna » szer. júl. 23, 2008 5:11 pm

 

Kedves Nelly !

Nagyon kötözködő,  kedvedben vagy, és voltál tegnap is. Szerintem Te sem vagy tévedhetetlen, csak van aki beismeri és módosít ,és van aki nem !!

Tudod a jó pap is holtig tanul !!, és ez a lehető legjobb oldal erre.Nem kellene egymást piszkálni, szerintem mindannyiunknak van " gyengébb területete" . A segítés és a kiigazítás sokkal intelligensebbb és barátibb megoldás.

 

Üdv:hvanna 

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Építőanyag tovább számlázása

HozzászólásSzerző: Melcsi83 » szer. júl. 23, 2008 6:44 pm

Köszönöm mindenkinek a segítséget, HVANNA  nekem is azzal van a problémám, hogy ő építőipar, milyen tevéknységi körrel kell rendelkezni ahhoz, hogy az anyagot tovább tudja számlázni?

Melcsi83
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Építőanyag tovább számlázása

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » csüt. júl. 24, 2008 4:12 am

Szia Melcsi83! Abban az estben, ha a vállalkozás tevékenységi körébe az építőipari anyag nagy vagy kisker értékesítés nem szerepel, ilyen esetben mi úgy hidaltuk át, hogy az építőanyag számlát a saját nyilvántartásunkban mellé másoltuk az eladásról kiállított számla mellé és rávezettük a számlára, hogy tovább számlázás, nem haszonkulccsal értékesítettül, így az anyag költségek között megmaradt. Amúgy szerintem aki építőanyag kiskereskedelemmel foglalkozik és mint kereskedő akar számlázni telephellyel kell rendelkezni, az építőanyag nagykereskedelem már tudomásom szerint nem ennyire kötött, mert ott nem kerül be az anyag a saját raktárunkba, megvesszük valahol és ladjuk rögtön elszállítjuk a vásárlónk telephelyére. Üdv: Márti
viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Építőanyag tovább számlázása

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. júl. 24, 2008 7:26 am

Nelly!

Köszönöm a helyreigazítást. Én azonban csupán arra szerettem volna kitérni a válaszomban, hogy ha  az 51-es szlacsoportba, anyagköltségre könyvelték beszerzéskor (mert nem vezetnek készletnyilvántartást, mint oly sok vállalkozás), akkor át kell könyvelni elábéba. Mert nem anyagköltség. Nyilván nem fogalmaztam elég szabatosan, de ezentúl gondosan figyelek rá. 

A számviteli törvény egyébként meghatározza mind az áruk, mind az anyagok fogalmát:

28. § (1) A forgóeszközök csoportjába a mérlegben a készleteket, a vállalkozó tevékenységét nem tartósan szolgáló követeléseket, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírokat, tulajdoni részesedést jelentő befektetéseket, pénzeszközöket kell besorolni.


(2) A készletek a vállalkozó tevékenységét közvetlenül vagy közvetve szolgáló olyan eszközök,


a) amelyeket a rendszeres (szokásos) üzleti tevékenység keretében értékesítési céllal szereztek be, és azok a beszerzés és az értékesítés között változatlan állapotban maradnak (áruk, göngyölegek, közvetített szolgáltatások), bár értékük változhat,


b) amelyek az értékesítést megelőzően a termelés, a feldolgozás valamely fázisában vannak [befejezetlen termelés (ideértve a befejezetlen, még ki nem számlázott szolgáltatást is), félkész termékek] vagy már feldolgozott, elkészült állapotban értékesítésre várnak (késztermékek),


c) amelyeket az értékesítendő termékek előállítása vagy a szolgáltatások nyújtása során fognak felhasználni (anyagok).

Ha a 2.szlao-ban készletrevételre kerültek a vásárolt anyagok, és a vállalkozás értékesíteni kívánja őket, nem pedig felhasználni, a c) pontnak már nem felelnek meg, ezért célszerű áruba átsorolni, majd onnan elábéba kivezetni.

Üdv: Böbe 
 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Építőanyag tovább számlázása

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. júl. 24, 2008 7:28 am

Sziasztok!

Ha ez az értékesítés nem rendszeresen végzett tevékenység, hanem eseti, akkor sztem nem kell hozzá semmilyen engedély v. tevékenységi kör, a feleslegessé vált készletét értékesítheti.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Építőanyag tovább számlázása

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » csüt. júl. 24, 2008 8:58 am

Szerintem is simán eladhatja a fel nem használt készletét, ez nem rendszeres értékesítés. Nekem is volt már ilyen esetem, és leszámláztam a felesleges anyagokat.

A cégek is továbbszámlázzák a telefont, pedig nem ők a szolgáltatók, és nem hiszem , hogy erre külön tev.kör kellene.

Üdv: Judit

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Következő

Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég